

Vasemmalta: Elokuvassa esiintyneet Antti-Jussi Hirsimäki, irakilaislähtöinen Shihab sekä ohjaaja Matti Reinikka. / Matti Matikainen
Seinäjoen arabikevät -ohjaaja kertoo Iltalehdessä Ylen sensuurista: “Erityisen ongelmallisia olivat kohtaukset, joissa entiset muslimit kertovat omista kokemuksistaan islamista”
Kohuttu dokumentti turvapaikanhakijakriisin Seinäjoella aiheuttamista seurauksista ei kelpaa Ylelle vieläkään. Nyt dokumentti on lähdössä elokuvateatterilevitykseen. Yksi päärahoittajista eli Suomen elokuvasäätiö sen sijaan on jo hyväksynyt dokumentin leikkausversion, vaikka Yle ei sitä kelpuuttanut. Asiasta kertoi Iltalehti.
Seinäjoen arabikevät kertoo syksyllä 2015 alkaneesta turvapaikanhakijakriisistä kolmen eri näkökulman kautta: irakilaisen turvapaikanhakijan, vastaanottokeskuksen johtajan ja paikallisen maahanmuuttokriittisen aktivistin tarinat kohtaavat.
Ohjaaja Matti Reinikka kuvaajineen seurasi Seinäjoen vastaanottokeskuksen elämää peräti kolmen vuoden ajan. Raakamateriaalia turvapaikanhakijoiden arjesta kertyi valtava määrä. Ohjaajan leikkausversio ei kuitenkaan kelvannut Ylelle. Matti Reinikkaa haastatellut Iltalehti kertoo, että Ylen tuottaja Erkko Lyytisen mielestä leikkausversiossa painottuivat islamofobiset näkökulmat.
Maahanmuuttokriitikon ja ex-muslimien osuudet liikaa
Iltalehden mukaan Reinikka oli saanut Yleltä viiden kohdan listan poistoista tai lyhennyksistä, mutta ohjaaja ei halunnut taipua. Reinikan mukaan Yle olisi tahtonut erityisesti leikata paikallisen aktivistin Antti-Jussi Hirsimäen osuuksia.
Neuvottelujen jälkeen Ylen vaatimien poistojen listalle jäivät yhä kohtaukset, joissa kaksi entistä muslimia kertovat kokemuksistaan.
Dokumentin kovimmat islamia kritisoineet lausunnot tulevatkin juuri näiltä ex-muslimeilta. Seinäjoen vastaanottokeskuksen johtajan kanssa jutellut Mohammad-niminen mies on niin tympääntynyt islamiin, että pitää jopa omaa nimeään “pahana nimenä”. Dokumentissa kuvataan myös Mona Walterin vierailua Suomessa. Tiukkasanaisena islamkriitikkona tunnettu somalinainen elää jatkuvassa hengenvaarassa islamista eroamisensa vuoksi. Suomen Uutiset haastatteli häntä 2016.
Ohjaajan mukaan Yle kommentoi Mona Walterin puheita raakaleikkausvaiheessa sanoen, että “ilmeisesti somalitaustainen nainen puhuu levottomia” ja minun “tulisi leikata islamofobihöpötykset” pois.
Ohjaaja Matti Reinikan mukaan Ylen asenne kiistaan on ollut, että Ylessä riittää lakimiehiä ja että heillä riittää myös aikaa.
Iltalehden mukaan Ylen tuottaja Erkko Lyytinen kiistää ohjaajan esittämät väitteet.
Elokuvateatterilevitykseen
Tuotantoyhtiöllä on oikeus levittää dokumenttia elokuvateattereissa siitä huolimatta, että Ylellä on tv- ja internetoikeudet. Lehdistön ennakkonäytöksen lisäksi dokumentti on jo esitetty Jalasjärvellä Vaasan vaalipiirin vihreiden toimesta.
Seuraavaksi elokuva nähdään teatterissa Kauhavalla. Myös ainakin Turussa, Porissa ja Helsingissä on tulossa erillisnäytökset.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Elokuvasäätiö kielsi “Seinäjoen arabikevään” ennakkonäytöksen – syynä Suomeen huomenna saapuva kansalaisjournalisti Tommy Robinson

Norjalaisen toimittajan Islam-kirja myytiin hetkessä loppuun – niin Suomessa kuin Norjassakin

Suomessa vieraillut Mona Walter asuu salaisessa osoitteessa: ”Jätin islamin, ja sharian rangaistus tällaisesta teosta on kuolemantuomio”
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen esitti Luonnonvarakeskukselle (Luke) joukon suoria kysymyksiä susikannan kehityksestä, kanta-arvion menetelmistä, laittoman tappamisen arvioinnista ja kansainvälisestä raportoinnista. Hän antoi Lukelle kaksi viikkoa aikaa vastata viralliseen tietopyyntöönsä. Määräaika kului kuitenkin umpeen ilman vastauksia. Vastaukset saapuivat vasta sen jälkeen, kun Antikainen oli 8.4. lähettänyt medialle tiedotteen vastaamattomasta tietopyynnöstä, ja tiedote oli julkaistu Suomen Uutisissa. Luke toimitti vastaukset sähköpostitse samana iltana klo 20.27.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.
Uusimmat

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää