

LEHTIKUVA/ARKISTO
Sebastian Tynkkynen vetosi demareihin MTV:n Puheenjohtajatentissä: ”Älkää leikkikö kansallisella turvallisuudella”
Suttuisesti soivaa poliittista posetiivia veivattiin jälleen Porissa, kun puolueiden puheenjohtajat tai heidän tuuraajansa solvailivat läpitutuista asioista. Vihapuheen kaltainen sananparsi ja railoksi repeävä polarisaatio leimaavat yhä näkyvämmin poliitikkojen dialogia. Toivottavasti ei kuitenkaan kansallisen turvallisuuden kustannuksella.
Hallitus selvisi maanantaina eduskunnan luottamusäänestyksestä ja Wille Rydmanin tahtiin lähdettiin Porissa liikkeelle. Vihervasemmisto uhkuu edelleen pyhää vihaa erityisesti perussuomalaisia kohtaan. Yhteiskunta polarisoituu ja se näkyy valitettavan hyvin myös Suomen poliittisessa järjestelmässä.
– Kyllä asetettiin rima todella matalalle, kuka tässä maassa voi ministerinä toimia ja toivon, että hallituspuolueita edes ihan vähän hävettää, julisti vihreiden Sofia Virta.
Kristillisten Mika Poutala sen sijaan näki elinkeinoministeri Rydmanin toimineen ministerinä ”erittäin hyvin” ja siitä ei moitteita ole tullut. Poutalan mukaan nykyinen meno onkin peräisin ”opposition pelikirjasta, tuoda välikysymyksiä peliin”.
– Oppositio yrittää kaataa hallituksen, se on ihan normaalia, Poutala pohti.
”Älkää leikkikö kansallisella turvallisuudella”
Käännytyslaki on käsittelyssä eduskunnassa ja SDP on vaatinut siihen muutoksia. Mahdotonta sen hyväksyminen on mitä ilmeisimmin sekä vihreille että vasemmistoliitolle.
– Nyt katse kohdistuu hallintovaliokuntaan, onnistutaanko siellä riittävästi korjaamaan lakia, pyöritteli sosiaalidemokraattien Antti Lindtman.
– Demareille haluaisin sanoa, että sisäisesti julkisuudessa olleiden tietojen perusteella olette painostaneet omia edustajia, jotka ovat ikään kuin olleet kaatamassa lakia mutta julkisuudessa sanotte, että katsotaan, mitä tulee tapahtumaan, totesi Sebastian Tynkkynen:
– Nyt pyydän: älkää leikkikö kansallisella turvallisuudella!
Yleisradion budjettia leikattava
Raikas tuulahdus keskusteluun saatiin, kun pöydälle nostettiin Yleisradion rahoitus ja sen mahdollinen leikkaus. Päätöstä sorvaavassa työryhmässä ovat mukana kaikki puolueet, ja jakolinja kulkee tässäkin kysymyksessä enemmän tai vähemmän isojen hallituspuolueiden sekä opposition välillä.
– On aika kummallista, että arvostellaan esimerkiksi sosiaaliturvan leikkauksia ja muita vastaavia, mutta kun puhutaan Yleisradiosta, niin sitten tuleekin tämä ”ei kyllä siellä on tärkeätä pitää massit ja ottaa kansalaisilta nämä yletulot”, Tynkkynen kuvaili nykytilannetta.
– Tämä on ihan käsittämätöntä! Mielestäni Yle on nimenomaan sellainen kohde, mistä kannattaa leikata, koska sen budjetti on niin valtava, ja Ylen toiminta myös vääristää media-alan kilpailua tällä hetkellä Suomessa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- media-alan kilpailu Yleisradion rahoitus opposition pelikirja Mika Poutala käännytyslaki Sofia Virta kansallinen turvallisuus välikysymyskeskustelu poliittinen keskustelu hallituspuolueet hallintovaliokunta Yleisradio puheenjohtajatentti Polarisaatio Wille Rydman Antti Lindtman Vihapuhe Sebastian Tynkkynen Yle
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Sosiaali- ja terveysministeri Juuso: Ennaltaehkäiseviin palveluihin panostaminen avainasemassa sekä ihmisten että sote-palveluiden toimintakyvyn turvaamisessa

Sebastian Tynkkynen politiikan tarkoituksesta: ”Ydinkysymys suomalaisessa politiikassa on hyvinvointiyhteiskunnan säilyttäminen tuleville sukupolville”

Miksi nuori vahingoittaa itseään, ja mikä ahdistukseen auttaisi? Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso pohtii keinoja ja tarjoaa ratkaisuja

Ministeri Rydman sai eduskunnan luottamuksen

Purra: Oman maan suojaaminen kaikissa oloissa on nyt kaikkein tärkeintä

Sebastian Tynkkynen, Harri Vuorenpää, Juhani Huopainen ja Miko Bergbom pohtivat SuomiAreenan purjelavalla aikamme suuria kysymyksiä
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Joka toinen somaliäiti Suomessa on yksinhuoltaja – onko yksinhuoltajuus oikeasti moniavioisuutta?
Ylen artikkeli vuodelta 2009 kertoi, että 46 prosenttia Suomessa asuvista somaliäideistä asui tuolloin yksin lastensa kanssa. Yhtenä selittävänä tekijänä jutussa pidettiin moniavioisuutta, sillä Suomessa voi kihlautua useamman henkilön kanssa.

Päivän pointti: Antti Lindtman sanoo vaalitentissä, ettei halua enempää humanitaarista maahanmuuttoa, kunnes puolueen raskaan sarjan kuiskaaja ilmoittaa, että kyllä haluaa – mistä oikein on kyse?

Luonnonvarakeskus ei vastannut määräajassa kansanedustajan tietopyyntöön susitietojen ristiriitaisuuksista – Antikainen: Salaileeko Luke jotakin?
Tiedotusvälineissä pohdittiin alkuvuodesta, miksi Luonnonvarakeskuksen (Luke) susien kanta-arvioiden määrän mukaan niiden lukumäärä ei ole Suomessa juurikaan kasvanut viime vuosina. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen lähetti Lukelle 24.3. virallisen tietopyynnön, jossa hän pyysi selvennystä susien määräarvioiden perusteista ja DNA-näytteiden käytöstä kanta-arvioissa. Luke toimitti vastauksensa tämän artikkelin julkaisemisen jälkeen.

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Päivän pointti: Woke tuhoaa kaiken mihin se koskee, tällä kertaa Kallion ilmaisutaidon lukion oppilaiden mahdollisuudet itsensä ilmaisemiseen

Vihreät ajavat järjettömässä autovihassaan alas Helsingin katuverkostoa – ”Ei kiusattaisi enää autoilijaa”, vetoaa varatuomari

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.
Uusimmat

Toimi Kankaanniemi: Vastuunkanto Suomesta leikkasi kannatusta

Tynkkynen: Takkiin tuli nyt, mutta lopussa kiitos seisoo

Purra kannusti kiitospuheessaan kenttäväkeä ja valoi uskoa tulevaan

Puoluesihteeri Vuorenpää vaalituloksesta: Tämä on opetus
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää