SDP:n Rautakoura: “Kokoomuksen kuristusote myrkkyä SDP:lle”

06.08.2013 |14:14

Hallituksen yhteistyö saa yhä synkempiä sävyjä. SDP:n nimimerkki Rautakoura eli imatralainen kansanedustaja Jukka Kärnä otsikoi Imatralaisen bloginsa: “Kokoomuksen kuristusote on myrkkyä SDP:lle”.

Kärnä puntaroi kirjoituksessaan Ylen gallupin karmeita kannatuslukuja – 15,6 prosenttia SDP:lle.
– Hallitusvastuu, huono viestintä ja taloustilanne ovat varmasti kaikki varteenotettavia selityksiä SDP:n heikkoon gallupmenestykseen, mutta katseita kannattaa kääntää myös kokoomuksen suuntaan, Kärnä syyttää.

Kokoomus SDP:n
päävastustaja

Kärnä muistuttaa, että kokoomus on SDP:n ideologinen päävastustaja, mikä tuntuu unohtuneen hektisessä hallituselämässä: Kokoomus on porvaripuolue työnantajien asialla, SDP työväenpuolue palkansaajan puolella.
Kärnä tunnetaan puolueessaan jopa viimeisenä perinteisenä ay-liikkeen edustajana, jota sanotaan puhemies Eero Heinäluoman (sd.) nyrkiksi. SAK:n aluejohtaja toimi pitkään Ovakon terästehtaalla.

EK ohjailee hallitusta
kuin marionettinukkea

– Kokoomuksella on kuristusote hallituksesta ja sen talouspolitiikasta. Puolueella on vain 18 prosentin kannatus kansan keskuudessa, mutta 95 prosentin kannatus elinkeinoelämän keskusliitossa. EK vetelee kokoomuksen naruja ja ohjailee sitä kuin marionettinukkea. STT:n selvityksen mukaan kokoomuslaiset avustajat ja poliitikot päätyvätkin usein juuri työnantajajärjestöjen johtopaikoille, Kärnä syyttää.
Kärnän mielestä taantuma, työttömyys ja velkaantuminen ovat kokoomukselle ja EK:lle vain keppihevosia, joilla perustellaan erilaisia palkkojen leikkauksia ja palveluiden heikennyksiä.
– Kokoomukseen tulisikin suhtautua kuin myrkkyyn. Sillä on käänteinen Midaan kosketus, jonka ansiosta kaikki, mihin puolue koskee, muuttuu tomuksi, Kärnä toteaa ja viittaa keskustan kokemuksiin edellisessä hallituksessa: keskusta puhui pitkään kokoomuksen suulla ja hävisi siksi vaalit.

 

Veli-Pekka Leskelä


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Yle lopetti kuin seinään jatkouutiset Venäjää myötäilevästä kansanedustaja Kimmo Kiljusesta – PS-valtuutettu vaatinut somessa jo 76 päivää putkeen Ylen toimitusta tekemään työnsä

04.03.2025 |19:36
3.
Suomen uutiset logo

Putin pelkää Ukrainan rintamalta kotiin palaavia sotilaita – taisteluiden traumatisoimat sotilaat voivat haastaa virallisen totuuden sodasta

04.03.2025 |11:51
5.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttoministeri piipahti ongelmalähiössä – pukeutui luodinkestäviin liiveihin

07.03.2025 |08:46
9.
Suomen uutiset logo

Trump puhui kongressille rajaturvallisuudesta, woken päättymisestä, transurheilusta, tulleista – republikaanit mielissään, demokraatit harmissaan, protestoinut demokraattiedustaja poistettiin salista

05.03.2025 |22:40

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää