

LEHTIKUVA
Sanna Marin torjuu hallitusyhteistyön perussuomalaisten kanssa – Purra kuittaa: ”Tervemenoa arvopohjaisen jonon jatkoksi, vihreiden ja muiden kumppanienne perään”
Ilta-Sanomien järjestämässä kuuden suurimman puolueen puheenjohtajatentissä puoluepomoilta tivattiin vastauksia ”kenen kaa” -kysymykseen eli puolueita, joiden kanssa kukin menisi mieluiten hallitukseen.
Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo arvosteli Sanna Marinin (sd) hallituksen talouspolitiikkaa, mutta jätti silti oven raolleen yhteistyölle demarien kanssa. Jo aiemmin Orpo on todennut, että perussuomalaisten kanssa yhteistyö voisi olla mahdollista.
Vihreiden Maria Ohisalo ilmoitti muutama päivä sitten Twitterissa, ettei vihreät lähde hallitukseen perussuomalaisten kanssa.
Suomi ohjattava oikeaan suuntaan
Puheenjohtajatentissä perussuomalaisten Riikka Purra totesi, että hän on aiemminkin sanonut, ettei hänellä ole henkilökohtaisia ministeripestiin liittyviä haaveita.
– Ainoa syy mennä hallituksen on mennä tekemään politiikkaa, jolla Suomea saadaan ohjattua oikeaan suuntaan – vain se on oleellista. Perussuomalaiset on ollut avoin omasta linjastaan, mitä ajattelemme nykyisestä hallituksesta ja miten eroamme muista puolueista.
– Se, mitä hallituksessa tehdään, määrittyy hallitusohjelmassa. Ymmärrän, että puolueilla on tarve tehdä arvopohjaan liittyviä valintoja, mutta lopulta puolueille mandaatin antavat suomalaiset äänestäjät, Purra muistutti.
Marinilla ja Rinteellä oma ”arvopohja”
Pääministeri Marin lausui, ettei hän näe mahdolliseksi perussuomalaisia ja SDP:ta samassa hallituksessa. Perusteluiksi Marin esitti arvopohjien erilaisuudet ja maailmankatsomuksien sijainnit kaukana toisistaan.
Purra huomasi Marinin arvopohjapuheissa samoja piirteitä kun edellisellä demaripääministeri Antti Rinteellä. Purra kirjoittaa aiheesta somekanavillaan:
– Neljä vuotta sitten eduskuntavaalien yhteydessä sosialidemokraattien puheenjohtaja Antti Rinne totesi, että demareilla ja perussuomalaisilla on ”ihmisyyteen liittyviä näkemyseroja”, mikä estää hallitusyhteistyön.
– Arvopohjaan vetosi puheenjohtajapaneelissa tänään myös demarien puheenjohtaja, pääministeri Sanna Marin ja ilmoitti, ettei SDP voi olla perussuomalaisten kanssa samassa hallituksessa. Sinne sitten arvopohjaisen jonon jatkoksi, vihreiden ja muiden kumppanienne perään! Toisin sanoen: Jos haluat muutosta, on entistäkin tärkeämpää äänestää perussuomalaisia, Purra kirjoittaa Facebookissa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- hallitusyhteistyö äänestäjät vihervasemmisto Arvopohja Maria Ohisalo Riikka Purra Sanna Marin Hallitusohjelma Petteri Orpo Antti Rinne Talouspolitiikka vihreät perussuomalaiset SDP
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset on valmis leikkauksiin, kunhan suomalaisille tärkeisiin palveluihin ja sosiaaliturvaan ei kosketa: Säästöt maahanmuutosta ja muista maailmanparantamiskohteista

Marin ajelee kaksilla rattailla – hamuaa työperäistä maahanmuuttoa, mutta ei ymmärrä mallia, jossa työnantajan palkkakuluja siirtyy yhteiskunnan maksettavaksi

Hallituksen rivit repeilevät riidellessä: Kepu sooloilee, Marin livahti maailmalle, Ohisalo jätti tänään väliin EK:n puheenjohtajatentin – ”Hallituksen peli on menetetty”

Perussuomalaiset on valmis purkamaan kannustinloukkuja veronalennuksilla: Suomessa on tultava toimeen palkalla ilman tulonsiirtoja

Perussuomalaisilta talouspoliittinen ohjelma: Rahan viskominen ideologisiin kohteisiin on lopetettava – ”Veronmaksajan tulee hyötyä maksamistaan veroista”

Purra: Suomen metsäpolitiikka ja metsien käyttö on hyvää – ”Me emme maksa EU:lle miljardeja siitä, että jonkin laskelman mukaan hiilinielumme ovat pienentyneet”

Purra: Perussuomalainen arvopohja on suomalaisen puolella olemista – ”Ei mitään hävettävää”

Naamiot on laskettu – todellinen Sanna Marin on astunut esiin

Marin pelottelee perussuomalaisten äänestäjiä rasistin leimalla – Juvonen: Oikeusministeriön kerrottava, onko Suomen puoluerekisterissä rasistisia puolueita
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Joka toinen somaliäiti Suomessa on yksinhuoltaja – onko yksinhuoltajuus oikeasti moniavioisuutta?
Ylen artikkeli vuodelta 2009 kertoi, että 46 prosenttia Suomessa asuvista somaliäideistä asui tuolloin yksin lastensa kanssa. Yhtenä selittävänä tekijänä jutussa pidettiin moniavioisuutta, sillä Suomessa voi kihlautua useamman henkilön kanssa.

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Päivän pointti: Woke tuhoaa kaiken mihin se koskee, tällä kertaa Kallion ilmaisutaidon lukion oppilaiden mahdollisuudet itsensä ilmaisemiseen

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.
Uusimmat

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa

Latvia irtautumassa Ottawan miinakieltosopimuksesta
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää