Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Saksassa tankataan kesällä alebensaa

23.05.2022 |15:06

Saksan liittopäivät päätti 19.5. alentaa bensan ja dieselin veroa kesä-elokuun ajaksi. Bensan litrahinta voi laskea jopa 35 senttiä ja dieselin 15 senttiä. Bensan litrahinta on Saksassa tällä hetkellä noin 2,1 euroa.


CDU:n kansanedustaja Johannes Steiniger sanoi Bild-lehdelle, että päätös oli oikea, mutta kolmen kuukauden aika on liian lyhyt, sillä polttoaineiden odotetaan pysyvän korkeina pitkään.

Toimenpiteen odotetaan vähentävän liittovaltion verokertymää noin kolmella miljardilla eurolla. Laki hyväksyttiin Bundestagissa ilman vastustusta. Oppositioryhmät pidättyivät äänestämästä.

Alemalli toimisi myös Suomessa

Alfa-uutiset haastatteli 20.5. Liikennepalvelukauppiaat ry:n toimitusjohtajaa Jari Salosta Saksan bensa-alesta. Hänen mukaansa malli toimisi myös Suomessa.

– Saksan kaltainen hinnanlasku kelpaisi varmasti kuluttajille, liikennepalvelukauppiaille ja suomalaisille kuljetusyrittäjille. Koko ajan kilpailuetua hankitaan muille maille kuin Suomelle. Se on jotakin, mitä pitäisi pystyä taklaamaan.

Perussuomalaiset ovat vaatineet toistuvasti hallitusta keventämään polttoaineverotusta, kuten on tehty jo monissa maissa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Tynkkynen: “On vain ajan kysymys, milloin Li Anderssonin EU-varojen käyttö menee tutkintaan”

01.04.2025 |19:32
3.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
5.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”

29.03.2025 |13:59
9.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Elokapina tulee lakkauttaa

27.03.2025 |15:26

Uusimmat

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää