Artikkeli kuva

bz-berlin.de

Saksan liittopäivät sensuroi YK:n GCM-siirtolaissopimukseen liittyneet aloitteet – perustelut silkkaa sanahelinää: “vaarantaa kulttuurien dialogin”

11.11.2018 |19:25

YK:n esittämä GCM-siirtolaisuussopimus on herättänyt paljon keskustelua maailmalla. Useat maat ovat jo päättäneet olla liittymättä sopimukseen. Mutta Saksan liittopäivät eivät halua antaa tilaa edes kansalaiskeskustelulle aiheesta.

Saksan kansalaisilla on mahdollisuus esittää liittopäiville kansalaisaloitteita, jotka julkaistaan liittopäivien nettisivuilla, jossa halukkaat voivat allekirjoittaa ne. YK:n siirtolaisuussopimukseen liittyviä kansalaisaloitteita on kertynyt yhteensä peräti 19 kappaletta, mutta nyt liittopäivien kansalaisaloitekomitea on päättänyt, että ne kaikki sensuroidaan, kirjoittaa berliiniläinen BZ-lehti.

BZ-lehti on kuitenkin löytänyt sopimustekstistä ainakin 157 kohtaa, jotka velvoittavat allekirjoittajia toimimaan tietyllä tavalla.

Edes sellaista kansalaisaloitetta ei suostuta julkaisemaan, jossa vain pyydetään, että liittopäivät käsittelisi sopimuksen. Lehden mukaan liittopäivät perustelee sensurointia sillä, että kansalaisaloitteet vaarantavat “kulttuurien välisen dialogin”, mitä se sitten tarkoittaakaan.

GCM-siirtolaisuussopimuksesta puhuttaessa päättäjät usein korostavat, että kyseessä ei ole allekirjoittajavaltioita sitova sopimus. BZ-lehti on kuitenkin löytänyt sopimustekstistä ainakin 157 kohtaa, jotka velvoittavat allekirjoittajia toimimaan tietyllä tavalla.

Allekirjoittajien on muun muassa sitouduttava edistämään siirtolaisuutta “hyvinvoinnin, innovaation ja kestävän kehityksen lähteenä”. Median siirtolaisuuteen liittyvän uutisoinnin on oltava “korkealuokkaista”. Tämä tarkoittaa, että “harhaanjohtavat näkökulmat, jotka herättävät negatiivisia käsityksiä siirtolaisista” on hylättävä. Sopimuksella pyritään siis vaikuttamaan muun muassa median ja opettajien esittämiin näkökulmiin siirtolaisuudesta.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47
4.
Suomen uutiset logo

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää

13.02.2025 |13:30
6.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?

14.02.2025 |15:11
9.
Suomen uutiset logo

Pekka Aittakumpu: Yhdysvaltain varapresidentti Vance osui herkkään paikkaan, koska hän oli oikeassa

17.02.2025 |18:33

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää