

LEHTIKUVA
Saksan hallitus kuplii ja demareilla keittää yli: Maassenin “ylennys” ottaa koville
Saksan sisäisen tiedustelun johtaja Hans-Georg Maassen sai potkut ja ylennyksen. Kiista Maassenista repii Saksan kiikkerää hallitusta täydellä teholla.
Vaikka hallituspuolueiden pomot puristivatkin pikaisesti kyhätyn kasvojen säilyttävän kompromissin, on pala todella kova pala purtavaksi erityisesti demarileirissä. Demarinuorten puheenjohtaja ei näe syytä jatkaa hallituksessa.
Saksan sosiaalidemokraatit (SPD) maalasi itsensä nurkkaan viime viikolla, kun puolueen puheenjohtaja Andrea Nahles meni uhoamaan julkisuudessa, että sisäisen tiedustelun johtaja Maassenin tulee lähteä. Hän vielä alleviivasi viestiään toteamalla, että Maassenhan myös lähtee.
Tästä oli pidettävä kiinni. Kannatusmontussa ja varjojen mailla luuhaavilla demareilla ei yksinkertaisesti ollut varaa menettää kasvojaan. Kun liittokansleri Angela Merkel (CDU) asettui samoille linjoille, piti koko eroseremonian olla taputeltu.
Toisin kävi.
Sisäministeri Seehofer varasti shown
Maan sisäministeri Horst Seehofer (CSU, CDU:n baijerilainen sisarpuolue) antoi kuitenkin varauksettoman tukensa Maassenille. Maassenin virka on sisäministerin vastuualueella, eikä Seehofer halunnut antaa Maassenille potkuja. Merkelkään tohtinut kävellä Seehoferin ylitse.
Merkel on tunnettu viime hetken kompromissien sorvaajana. Seehofer kertoi suostuvansa Maassenin potkuihin, jos hän nimittää tämän sisäministeriön alivaltiosihteeriksi. Hallitustrion pomot sopivat näin tapahtuvan. Sopimuksessa piti olla jokaiselle jotain.
Kukaan ei kuitenkaan selviytynyt voittajana. Raskaimman tappion palkinnon saajasta ei ole epäselvyyttä: SPD hävisi kaikista eniten. Kristillisdemokraattien tappiojärjestys on vielä epäselvä. Siihen saadaan selvyyttä vajaan kuukauden kuluttua, kun CSU:n kotikonnuilla Baijerissa käydään osavaltiovaalit.
Roima vaalitappio häämöttää kannatusmittausten valossa, ja se voi merkitä Seehoferin poliittisen uran vaihtuvan eläkepäiviin. Merkel toivoi Maassen-kohun hälvenemistä. Hallitus olisi voinut jatkaa työtään. Nyt Merkel ei näytä pystyvän pitämään lankoja käsissään ja se vahingoittaa ilman muuta liittokanslerin arvovaltaa.
Hallituksen riitely maahanmuuttopolitiikasta ja tiedustelupomon vakanssista on vaihtoehtopuolue AfD:ssä otettu ilolla vastaan.
Kytkennät tarkastetaan savun hälvettyä
Koko Maassen-kohu on ollut demareille itseaiheutettu oikosulku. Maassenin siirto sisäisen tiedustelun johtajan paikalta sisäministeriön alivaltiosihteeriksi on käytännössä ylennys. Hän tulee uudessa pestissään nostamaan noin 3 000 euroa muhkeampaa kuukausipalkkaa.
Maassenin uuteen toimenkuvaan kuuluu muun muassa sisäisen turvallisuuden ja liittovaltion poliisin johto. Seehofer ei osannut heti nimetä Maassenin seuraajaa.
Saksassa vitsaillaankin, että vielä pari mokaa tekemällä Maassen nousee liittokansleriksi. Entinen demaripomo Sigmar Gabriel arveli, että tätä menoa Maassen voidaan valita YK:n pääsihteeriksi.
Demarien nuorisojärjestön puheenjohtaja Kevin Kühnert ei peitellyt pettymystään Maassen-jupakkaan.
– Miksi meidän pitää olla mukana tässä hallituskoalitiossa? Kühnert kysyi.
Puolueen kansanedustaja Hilde Mattheis tiivisti hänkin puolueensa tilan.
– Emme me ole hornan partaalla. Olemme jo askeleen syvemmällä, hän muotoili.
Merkelin pikakompromissi onkin kuin epäonnistunut sähkökytkentä, joka tarkastetaan vasta savun hälvettyä. Ja kun puukko on näin syvällä demarien lihassa, on vaikeaa olla vääntämättä sitä: SPD:n oma alivaltiosihteeri tekee tilaa Maassenille tämän ylennyksen myötä.
He tekevät tämän kaiken ihan itse.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tiedustelupomo nolasi Merkelin – potkut tulossa, vaiko sittenkin hallituskriisi?

Saksassa raaka puukotus, vihaiset ihmiset protestoivat kadulla

Taloustieteilijä Thilo Sarrazin uutuuskirjassaan: islam uhkaa saksalaista yhteiskuntaa
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”
Helsinkiläinen Mika Merano herättelee kunta- ja aluevaalien alla keskustelua verovarojen käyttökohteista ja rahankäytön avoimuudesta. Monissa kunnissa verovaroja törsätään hankkeisiin, joilla ei ole mitään yhteyttä kunnan asukkaiden palveluihin ja hyvinvointiin. Merano painottaa, että kuntien tehtävä ei voi olla toimia hyvesignaloivana runsaudensarvena. - Lähtökohtaisesti on aina ajateltava, että jokaisen veroeuron tulee tavalla tai toisella tulla suoraan takaisin sen maksajalle.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”
Hallitus panostaa arjen sujuvuuteen ja turvallisuuteen uudistamalla taksialan sääntelyä. Tavoitteena on palauttaa Suomeen turvalliset taksit ja luottamus koko taksialaan. Pitkään valmisteltu hallituksen esitys on tarkoitus antaa eduskuntaan vielä tämän vuoden puolella, syysistuntokaudella 2025.