Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Saksan AfD vaatii uuden pakolaiskriisin alla: Euroopan turvattava omat ulkorajansa

10.09.2019 |17:35

Kansallismielisen Vaihtoehto Saksalle -puolueen terävän pään poliitikko Alexander Gauland ei halua nähdä loppuvuoden 2015 kaltaista kansainvaellusta Eurooppaan.

Hän varoittaa jo nousevista katastrofin aineksista. Kreikkaan saapuu taas ja kasvavassa määrin turvapaikanhakijoita Turkista. Presidentti Erdogan raottaa porttia Eurooppaan.

– Turkista Kreikkaan ja sieltä Eurooppaan tuleva alati kasvava väkijoukko osoittaa todeksi sen, josta olemme turhaan varoittaneet. Pakolaiskriisi ei ole ohi, vaan Balkanin reitti on jälleen avautumassa. On myös päivänselvää, että nämä ihmiset haluavat tulla Saksaan, Alexander Gauland toteaa lakonisesti.

– EU:n on vihdoinkin otettava lusikka kauniiseen käteen ja turvattava unionin ulkorajat niin, ettei kukaan pääse Eurooppaan katalin aikein. Kunnes näin tapahtuu, meidän on suljettava omat rajamme ja palautettava turvapaikanhakijat turvalliseen, kolmanteen maahan.

EU ei voi luottaa Turkin toimiin

Gaulandin mielestä on viimein tullut selväksi, ettei EU voi enää luottaa presidentti Erdoganiin ja olla hänen ratkaisuistaan riippuvainen.

– Euroopan on säädettävä omat lait, joilla uusi pakolaisaalto voidaan pysäyttää, Gauland vaatii.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa

16.04.2025 |12:40
4.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä

15.04.2025 |08:34
5.
Suomen uutiset logo

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”

17.04.2025 |21:51
9.
Suomen uutiset logo

SDP vaatii lähivaalien jälkeen ”reilumpaa” politiikkaa, eli löyhempää talouskuria sotealueille – Miko Bergbom muistuttaa karuista tosiasioista

15.04.2025 |08:51

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää