Artikkeli kuva

Syyrialaisia matkalla kohti Kreikan rajaa. 18.9.2015. / Bulent_Kilic

Saksa valmistautuu eväämään kaiken sosiaaliturvan Dublin-pakolaisilta

19.09.2015 |00:26

Saksalainen Pro Asyl -järjestö on julkaissut kopion maan sisäministeriön laatimasta lakiluonnoksesta, joka leikkaisi turvapaikanhakijoiden saamia tukia rajusti.

150-sivuisen luonnoksen mukaan Dublin-pakolaisille myönnettäisiin vain junalippu siihen EU-maahan, johon he ensimmäiseksi ovat saapuneet. He saisivat pienen taskurahan, mutta majoitusta, ruokaa, käyttörahaa ja terveydenhoitoa ei enää tarjottaisi. Verkkolehti Politico kertoo saaneensa vahvistuksen Saksan sisäministeriöstä, että Pro Asyl -järjestön julkaisema luonnos on aito.

Dublin-sääntöjen mukaan turvapaikanhakijan pitää rekisteröityä ensimmäisessä maassa, johon he ovat EU:ssa saapuneet. Ensimmäisen saapumismaan vastuulla on myös turvapaikkahakemuksen käsittely. Mikäli turvapaikanhakija siirtyy johonkin toiseen EU-maahan jättämään hakemusta, tämä toinen maa voi palauttaa kyseisen henkilön takaisin ensimmäiseen EU-maahan.

Lähes kaikki turvapaikanhakijat tulevat joko Etelä-Euroopan kautta meritse tai Itä-Euroopan kautta. Mikäli laki toteutuu, suurin osa Saksaan saapuvista turvapaikanhakijoista jäisi siis ilman minkäänlaista tukea.

Luonnostekstissä sisäministeriö kertoo luonnoksen olevan ”reaktio turvapaikkahakemusten historiallisesti vertaansa vailla olevalle kasvulle”. Süddeutsche Zeitung-sanomalehti kommentoi, että turvapaikkahakijoiden sosiaalietuuksien leikkaus on Saksan historian rajuin.

Toimittajan kommentti: Sipilän hallitukselle tuli kiire 

Saksa haluaa suunnitellulla lailla säästää turvapaikanhakijoista syntyviä suoria menoja sekä vähentää maan vetovoimaa hakemuksen jättöpaikkana. On vaikea kuvitella, että turvapaikanhakijat pystyisivät tai suostuisivat pitkään kestävän prosessin ajan maksamaan elinkustannuksensa itse. Siksi onkin todennäköistä, että suurin osa Saksassa jo olevista ja sinne matkustamista suunnittelevista turvapaikanhakijoista jatkaakin matkaansa muualle. Kohteeksi nousevat sellaiset korkean sosiaaliturvatason EU-maat, joissa turvapaikkahakemusten hyväksymisprosentti on korkea ja Dublin-sopimusta ei oteta vakavasti – kuten esimerkiksi Ruotsi ja Suomi.

Vain muutama viikko sitten Saksa ilmoitti myöntävänsä turvapaikan kaikille Syyrian kansalaisille. Ääni kellossa muuttui hyvin nopeasti, vain muutamissa päivissä. Ilmeisesti tiedot tulijamääristä ja ennakkotiedot arvioiduista kustannuksista sekä poliittisen kannatuksen laskusta säikäyttivät kristillisdemokraattisen puolueen. Vasta torstaina Saksan sosiaalidemokraattisen puolueen puheenjohtaja Sigmar Gabriel uhosi, että muiden EU-maiden on Saksan tavoin kannettava vastuunsa turvapaikanhakijoista, uhaten mahdollisuudella leikata EU:n rakennerahastojen kautta tapahtuvia tulonsiirtoja.

Suomen hallituksen on reagoitava Saksan linjamuutokseen nopeasti, sillä tulijavirrat tulevat kasvamaan rajusti. Todennäköisesti Suomi aloittaa tiukan kontrollin Ruotsin ja Suomen välisellä rajalla ja käännyttää turvapaikanhakijat välittömästi Dublin-sopimuksen mukaisesti. Vaihtoehtoisesti Suomi voi toteuttaa Saksan tapaiset sosiaaliturvauudistukset.

JUHANI HUOPAINEN


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
6.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
7.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
9.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28
10.
Suomen uutiset logo

Pohjalaiskansanedustajat tukevat Ylen laittamista kuriin: Jalkojen välissä, Koukussa strippaamiseen, Seksi-Suomen historia, Pillupäiväkirjat – ”Onko tämä todella perusteltua verorahojen käyttöä?”

21.02.2025 |16:59

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää