Artikkeli kuva

Kuvituskuvaa. Kuvaa muokattu. Lehtikuva.

Saksa aikoo sulkea rajansa koronan takia – myös turvapaikanhakijoilta

27.03.2020 |22:36

*** OIKAISU. Tämä uutinen perustui saksalaisen Focus-lehden juttuun, jonka media on sittemmin poistanut. Kyseessä oli saksalaisen Focus-lehden ilmeisesti virheellinen tulkinta sisäministerin puheista. Oikaisu julkaistu myös täällä. ***

Alkuperäinen, virheellinen uutinen kokonaisuudessaan alla:

Saksa on päättänyt tiukentaa rajaturvallisuuttaan koronaviruksen takia. Sisäministeri on määrännyt, että jatkossa myös turvapaikanhakijoiden pääsy maahan estetään.

Sisäministeri Horst Seehofer (CSU) on määrännyt, että jatkossa Saksaan pyrkivät turvapaikanhakijat pikakäännytetään suoraan rajalta, uutisoi Focus-lehti. Tähän asti koronapandemian vuoksi määrätyt maahantulorajoitukset eivät ole koskeneet turvapaikanhakijoita.

Uuden käytännön taustalla on Saksan pahentunut koronatilanne. Tämän vuoksi Euroopan ulkopuolisista maista kotoisin olevat turvapaikanhakijat käännytetään jatkossa suoraan rajalta.

Myös ulkoa tulevia terveysriskejä rajoitettava

Eduskunnan sisäasianvaliokunnan puheenjohtaja Andrea Lindholz (CSU) kommentoi Focus-lehdelle, että uudet rajoitukset ovat välttämättömiä kansanterveyden kannalta ja että ne ovat juridisesti toteutettavissa. Kristillisdemokraattisten CDU- ja CSU-puolueiden yhteisen eduskuntaryhmän mukaan koronapandemian torjuntaan kuuluu myös EU:n sisäisen laittoman maahantulon estäminen pikakäännyttämällä turvapaikanhakijat.

Muutos Angela Merkelin 2015 johtamaan Saksaan nähden on huikea. Tuolloin Merkel lsusui kuuluisat sanansawir schaffen das” (suom: “pystymme siihen”). Tällä hän tarkoitti sitä, että maa oli valmis ottamaan vastaan valtavan määrän turvapaikanhakijoita. Tänään tilanne on kääntynyt täysin päinvastaiseksi.

– Emme voi päästää Euroopan ulkopuolelta tulevia ulkomaalaisia rajan yli samalla kun estämme EU-kansalaisten pääsyn Saksaan, toteaa kristillisten eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Thorsten Frei (CDU).

Saman puolueen kansanedustaja Armin Schuster korostaa, että nyt kun Saksan kansalaisten liikkumisvapautta ja perusoikeuksia rajoitetaan monin tavoin, hallituksen velvollisuus on rajoittaa myös ulkoa tulevia terveysriskejä.

Suomessa turvapaikanhaku jatkuu normaalisti

Suomessa sisäministeri Maria Ohisalo on korostanut useaan otteeseen, että rajojen sulkemisesta ja rajoitustoimista huolimatta turvapaikanhaku jatkuu edelleen normaalisti. Perussuomalaiset ovat kritisoineet Ohisalon linjaa.

Kansanedustaja Leena Meri on ehdottanut, että Suomessa pitäisi rohkeasti tehdä sama mitä Kreikka tekee, eli rajat pidettäisiin toistaiseksi kiinni myös turvapaikanhakijoilta.

– Suomea velvoittavat pakolaissopimukset ovat toki edelleen voimassa. Kuitenkin nyt ollaan poikkeusoloissa, ja sen perusteella voitaisiin katsoa, että Suomi ei voi olla kaikilta osin sitoutunut normaaliajan sopimuksiin eikä Suomi voi tällä hetkellä ottaa vastaan turvapaikkahakemuksia. Euroopassa laajemminkin tehdään nyt sisärajatarkastuksia ja meidän täytyy nyt suojella omien kansalaisten turvallisuutta, Meri totesi.

Meri: Ei etuoikeuksia kenellekään

Meri huomauttaa, että poikkeusoloista johtuvat, arkielämää rajoittavat toimenpiteet olisi kansalaisten keskuudessa merkittävästi helpompi hyväksyä, jos selvästi osoitetaan, että etuoikeuksia ei anneta kenellekään.

– Pitäisi todeta, että ketään ei nyt oteta vastaan.

– Päättäjien pitäisi välittää sellainen viesti, että nyt huolehditaan ensi sijassa omien kansalaisten asioista, Meri kiteytti.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
6.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12
7.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”

29.03.2025 |13:59
10.
Suomen uutiset logo

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle

25.03.2025 |12:54

Uusimmat










Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää