

PS ARKISTO
Sakari Puisto Ylen aamussa: ”Kroonisten alijäämien ongelma ja velkaantuminen pitää hoitaa – olisi äärimmäisen noloa joutua EU:n tarkkailuluokalle”
Hallituspuolueet ovat yksimielisiä valtiontalouden remonttitarpeista ja esitetyt luvut ovat suuria. Mutta säästää pitää ja lisätuloja hankkia, jos Suomi aikoo pysyä poissa EU:n tarkkailuluokalta. Bruttokansantuote ei ole kasvanut 15 vuoteen ja rakenteelliset uudistukset ovat jääneet tekemättä. Niiden aika on viimeistään nyt.
– Tosiaan nämä luvut ovat todella isoja, kun puhutaan miljardeista ja silloinhan on kyse tuhansista miljoonista. Joskus vuosia sitten olisi tehnyt ihan pahaa, kun ajattelee, missä alijäämissä pyörimme nyt, kuvaili valtiontalouden tilaa PS:n kansanedustaja Sakari Puisto Ylen aamussa keskiviikkona.
– Puolitoista miljardia on se vuodelle 2025 sidottu tavoite nyt ja siihen tulee vielä näillä näkymin se puolitoista miljardia lisää vuoteen 2027, Puisto tarkensi esillä olleita valtiontalouden lisäsäästötarpeita.
Työryhmältä ehdotukset kehysriiheen
Poliittisia ratkaisuja hahmotteleva hallituksen työryhmä aloitti tiistaina ja ehdotukset on tarkoitus tuoda kehysriiheen myöhemmin keväällä. Menokehyksissä pitää pysyä, se ainakin on selvää. Puolustuksesta sekä T&K-menoista ei tingitä.
Sopeutukset eli kansankielellä leikkaukset ovat siis puolitoista miljardia euroa ensi vuodeksi ja lisää tulojakin eli käytännössä verotettavaa pitäisi kaivaa jostakin.
Esillä ovat tiettävästi olleet ainakin arvonlisäveron alennettujen verokantojen nosto ja puoltatoista miljoonaa kansalaista kuohuttava mahdollinen eläkeindeksin leikkaus.
Velkaantuminen hallintaan
Puisto huomautti, että Suomen BKT ei ole kasvanut reaalisesti oikeastaan ollenkaan yli viiteentoista vuoteen ja että monet rakenneuudistukset ovat jääneet tekemättä.
– Olisi äärimmäisen nolo asia, jos joudumme EU:n tarkkailuluokalle varsinkin sen jälkeen, kun olemme olleet näissä erilaisissa konservatiivista finanssipolitiikkaa ajavissa ryhmittymissä Euroopassa ja profiloiduttu näin. Kroonisten alijäämien ongelma ja velkaantuminen pitää hoitaa.
– Näkisin niin, että ilman tätä konservatiivista keskustaoikeistolaista hallitusta meiltä puuttuisi kokonaan näkymä siitä, miten velkaantuminen saataisiin hallintaan, Puisto sanoi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- eläkeindeksi alennetut verokannat EU:n tarkkailuluokka lisätulot valtiotalouden tasapainotus rakenneuudistukset Menokehys valtion tulo- ja menoarvio työryhmä leikkaukset Sakari Puisto BKT Kehysriihi alv budjetti
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kehitysyhteistyön sopeutukset tarkentuvat – vähennyksiä muun muassa monenkeskiseen yhteistyöhön ja humanitaariseen apuun

Valtiovarainministeri Purra: Hallitusohjelman taloustavoitteisiin pääseminen edellyttää laajoja lisätoimia

Valtiovarainministeri Purra: Työperäinen maahanmuutto ei ratkaise ikääntyvän väestön ongelmia – Suomessa on liikaa ihmisiä työvoiman ulkopuolella

Ylen budjettia on leikattava – ”Huonosti valvottu ja löysästi jaettu julkinen raha on minkä tahansa organisaation kirous”
Viikon suosituimmat

Päivän pointti: Islamia yo-kirjoituksiin esittäneen opetushallituksen pääjohtaja on vasemmistoliiton aktiivi ja vasemmistoministerien entinen poliittinen avustaja

Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman
Sosiaalisessa mediassa kuuluisaksi tullut ylikomisario Jari Taponen on eronnut poliisin palveluksesta. Hän on perustanut oman konsulttiyrityksen, joka tarjoaa palveluksiaan muun muassa kaupungeille ja medialle. Erosta ilmoittaessaan Taponen syytti Helsingin poliisin johtoa politisoitumisesta ja poliisien vaientamisesta. Myös Taposta itseään on syytetty poliisityön politisoimisesta ja toisinajattelijoiden vainoamisesta. Tässä jutussa on yhteenveto ylikomisario Taposen värikkäästä urasta poliisina.

Maahanmuuttoministeri piipahti ongelmalähiössä – pukeutui luodinkestäviin liiveihin
Ruotsin maahanmuuttoministeri lähti niin sanotusti kentälle ja suunnisti ongelmalähiöön. Matka sujui ongelmitta poliisin kyydissä ja samalla hallituksen edustaja sai ensiarvoisen tärkeätä palautetta uuden lainsäädännön vaikutuksista virkavallan arkityöhön. Ministeri julkaisi somessa postauksen reissustaan - ja taas kerran maton alle lakaistu todellisuus pamahti kaikkien silmille.

Antikainen: Islamia ei tule sisällyttää ylioppilaskirjoituksiin – suomalaisen kristillisyyteen pohjatuvan kulttuurin on oltava ensisijaista
Opetushallituksen työryhmä ehdottaa, että islamin uskonto tulisi ottaa mukaan ylioppilaskirjoituksiin. Työryhmän mukaan islamin tulisi olla yhtenä vaihtoehtona reaaliaineiden kokeissa. Nykyisin abiturientit voivat kirjoittaa vain evankelisluterilaisen tai ortodoksisen uskonnon.

Hallitus aikoo lakkauttaa suojeluaseman lähtömaassaan lomailevilta – Vigelius: “Jos lomailee Irakissa, ei tarvitse suojelua Suomessa”
Hallitus antoi tänään eduskunnalle esityksen, jossa kiristetään ulkomaalaislakia turvapaikanhakijoiden ja suojelua saaneiden osalta. Jatkossa muun muassa lähtömaassa lomailu johtaisi lähtökohtaisesti ulkomaalaisen suojeluaseman lakkauttamiseen.

Suden suojelustatus alenee täysin rauhoitetusta suojelluksi lajiksi – helpottaa kannanhoidollista metsästystä
Euroopan villieläinten suojelusta vastaava komitea hyväksyi viime vuoden joulukuussa ehdotuksen suden suojelustatuksen alentamisesta täysin rauhoitetusta suojelluksi lajiksi. Susien kannanhoidollista metsästystä helpottava asetus astuu voimaan huomenna.

Antikainen: Kaasuputkimies Heinäluoman irvailu sai nolon lopun – venäläissotilaita ryömi kaasuputkissa Ukrainassa
Tiedotusvälineissä on uutisoitu tänään, että Venäjän joukot olisivat yllättäneet ukrainalaiset kaasuputken kautta Kurskin alueella viime viikonloppuna. Venäläisjoukkojen arvellaan ryömineen kaasuputken läpi kaksi päivää ja odottaneen sen sisällä vielä neljä päivää ennen nousemistaan esiin.

Ruotsalainen ICA-ketju juhlistaa kansanmurhaa “joelta merelle” -taateleilla – Israelin valtio pyyhitty pois kartalta ja korvattu Palestiinalla
ICA-kauppaketjun taatelilaatikoissa lukee "Free Palestine". Pakkaus on kuvitettu palestiinalaislipuilla ja Kalliomoskeijan kuvalla, jonka vieressä olevan kartan tarkoitus on kuvata "joelta merelle" ulottuvaa Palestiinaa, josta Israel on pyyhitty pois.

Trump puhui kongressille rajaturvallisuudesta, woken päättymisestä, transurheilusta, tulleista – republikaanit mielissään, demokraatit harmissaan, protestoinut demokraattiedustaja poistettiin salista
Donald Trump lupasi kongressissa pitämässään linjapuheessa rauhaa Ukrainaan, veronalennuksia ja työpaikkoja amerikkalaisille ja teollisuusyritysten paluuta Yhdysvaltoihin. Hän iloitsi siitä, että laiton siirtolaisuus on saatu kuriin, woke-ideologia on poistettu valtionhallinnosta ja kouluista ja että miehet eivät enää pääse urheilemaan naisten sarjoihin.

Eduskunta hyväksyi ulkomaalaislain ja säilöönoton kiristykset – Vigelius: ’’Laittomasti maassa oleskelevien maastapoisto tehostuu ja vierastaistelijoiden paluu estetään’’
Eduskunta äänesti tänään ulkomaalaislain tiukennuksista.