

Työ- ja oikeusministeri Jari Lindström, SAK:n puheenjohtaja Lauri Lyly, pääministeri Juha Sipilä, valtiovarainministeri Alexander Stubb, Akavan puheenjohtaja Sture Fjäder, STTK:n puheenjohtaja Antti Palola, EK:n puheenjohtaja Jyri Häkämies ja Kunnallisen työmarkkinalaitoksen KT:n työmarkkinajohtaja Markku Jalonen tiedotustilaisuudessa Kesärannassa
SAK kaatoi taas yhteisen kilpailukykypaketin – mutta neuvottelut jatkuvat
Työmarkkinaosapuolet jatkavat neuvotteluja löytääkseen vaihtoehdon hallituksen kilpailukykypaketille. Neuvottelut jatkuvat pääministeri Juha Sipilän pyynnöstä.
SAK kaatoi jälleen työmarkkinajärjestöjen yhteisen ratkaisun kilpailukyvyn palauttamiseksi. Tämä selvisi maanantaina työmarkkinajärjestöjen ja hallituksen yhteisen neuvottelun jälkeen pääministerin virka-asunnossa Kesärannassa.
– Meiltä edellytettiin yksimielistä esitystä. Muut osapuolet yhtä lukuun ottamatta olivat valmiit yhteiseen sopimukseen, EK:n toimitusjohtaja Jyri Häkämies (kok.) pahoitteli.
– Ja se yksi oli SAK, puheenjohtaja Lauri Lyly (sd.) sanoi tiedotustilaisuuden lopuksi.
SAK:n kanta ratkesi jälleen siihen, ettei puolue halunnut sitoutua viiden prosentin työvoimakustannusten laskuun, mihin muut olivat valmiit.
Kunta-alan työmarkkinajohtaja Markku Jalonen (kok.) vahvisti, että SAK oli keskustelussa omalla linjallaan. Muut ryhmät olisivat olleet valmiit sopimukseen jo maanantaina.
– Olisi ollut hyvin mahdollista, että sopimus olisi syntynyt jo tänään, Jalonen tuumaili tilaisuuden jälkeen.
Neuvottelut jatkuvat
Suurena uutisena ilmoitettiin kuitenkin tilaisuuden alussa, että neuvotteluja jatketaan hallituksen ilmoittaman määräajan päätyttyä. Keskustelut alkavat ensi keskiviikkona sen jälkeen, kun hallitus on esittänyt oman, nyt alustavana pidettävän tiedonantonsa eduskunnalle.
– Olemme käyneet läpi, mitä olemme parina viikkona saaneet aikaan. Viiden prosentin kilpailukykyhyppyyn emme ole saaneet tarpeeksi asiaa, mutta prosessin aikana on tullut niin paljon uutta konkretiaa pöydälle, että olemme yhdessä päättäneet, että osapuolet vielä jatkavat keskustelua ja pyrkimystä siihen, että tähän kustannuskilpailukykyhyppyyn ja palkkamalttiin syntyisi yhtä aikaa ratkaisu. Tämä on nyt uusi asetelma, johon pyrimme lähiviikkojen aikana, pääministeri Juha Sipilä (kesk.) kertoi tiedotustilaisuudessa.
– Hallitus lähtee etenemään oman kustannuskilpailukykypakettinsa eteenpäin viemisessä: keskiviikkona on tiedonanto ja heti tämän jälkeen hallitus kokoontuu miettimään ja tarkentamaan tiedonannon sisältöä näiden kahden viikon aikana käytyjen keskustelujen perusteella, Sipilä jatkoi.
VM:n virkamiehet auttavat neuvotteluissa
Valtiovarainministeri Alexander Stubb (kok.) vakuutti, että hallitus pitää yhä kiinni viiden plus viiden prosentin säästöjen tavoitteesta eli viisi prosenttia työmarkkinoiden kilpailukyvystä ja viisi prosenttia palkkaratkaisusta.
– Tulemme myös antamaan työmarkkinajärjestöille avuksi virkamiehiä, jotta laskelmat olisivat täsmälliä ja vaikutukset kestävyysvajeeseen pysyisivät 0,5 prosentissa. Haluamme käydä tarkasti lävitse, mitä näiden viisi plus viisi –lukujen takana on, Stubb selvitti.
Lindström: Vuori on liikahtanut
Oikeus- ja työministeri Jari Lindström (ps.) iloitsi neuvottelujen jatkumisesta.
– Kiitos siitä, että tämä vuori on hiukan liikahtanut ja neuvottelut jatkuvat ja toimijat kantavat vastuuta siitä, että maamme talous- ja työtilanne on huono. On hyvä, että tämä prosessi jatkuu ja toivotaan konkreettisia esityksiä jatkossakin ja että sopu löytyisi, Lindström totesi.
Lauri Lyly puolestaan kertoi, että äsken päätettiin yhdistää kilpailukyky- ja työmarkkinakierros ja katsoa, löydetäänkö siitä kokonaisuudesta ratkaisu ja pitkä näkymä eteenpäin.
Akavan puheenjohtaja Sture Fjäder (kok.) piti tärkeänä sitä, että neuvottelut jatkuvat ja toivon mukaan pystytään estämään varsinkin naisille epäoikeudenmukainen hallituksen pakkoratkaisu.
– Olemme koko ajan olleet valmiit ratkaisuun, olemme siihen valmiit huomennakin. Nyt on laajempi ratkaisu, kilpailukyvyn viisi prosenttia ja työmarkkinaratkaisu. Mikäli se kantaa niin varmaan parin viikon aikana saadaan ratkaisu aikaan. Mutta meillä on kohta 400 000 työtöntä – nyt ei ole riidan vaan sovun aika, Fjäder totesi.
Häkämies tavoittelee yhä liittokohtaista
Häkämies pahoitteli, että työmarkkinaratkaisu tuli SAK:n vaatimuksesta kuvioon jo nyt: sopimuksia on vielä jäljellä vuoden verran ja ne asiat ovat aivan eri korissa, Häkämies mietti. Hän korosti, että EK:n mielestä työmarkkinaratkaisun tulisi yhä olla liittokohtainen.
Hän piti kuitenkin hyvänä SAK:n esitystä, että vuoden 2018 sopimus tehtäisiin avoimien työmarkkinoiden eli vientialojen ehdoilla, eli ne säätäisivät korotusten katon – kuten Ruotsissa tehdään.
Ruotsin malli olisi iso rakenteellinen muutos. Nähtäväksi jää, onko meillä valmiutta uudenlaiseen työmarkkinakulttuuriin, Häkämies aprikoi.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”
Helsinkiläinen Mika Merano herättelee kunta- ja aluevaalien alla keskustelua verovarojen käyttökohteista ja rahankäytön avoimuudesta. Monissa kunnissa verovaroja törsätään hankkeisiin, joilla ei ole mitään yhteyttä kunnan asukkaiden palveluihin ja hyvinvointiin. Merano painottaa, että kuntien tehtävä ei voi olla toimia hyvesignaloivana runsaudensarvena. - Lähtökohtaisesti on aina ajateltava, että jokaisen veroeuron tulee tavalla tai toisella tulla suoraan takaisin sen maksajalle.

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”
Hallitus panostaa arjen sujuvuuteen ja turvallisuuteen uudistamalla taksialan sääntelyä. Tavoitteena on palauttaa Suomeen turvalliset taksit ja luottamus koko taksialaan. Pitkään valmisteltu hallituksen esitys on tarkoitus antaa eduskuntaan vielä tämän vuoden puolella, syysistuntokaudella 2025.
Uusimmat
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää