Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Sähköautot hyytyvät lumimyrskyssä moottoriteiden tuntikausien jonoihin – virta ei riitä ja lataaminen on mahdotonta

07.12.2021 |09:21

Sähköautot voivat äityä vaarallisiksi silloin, kun akuista katoaa virta ja lämmityslaite lopettaa toimintansa. Niin voi käydä vaikkapa lumimyrskyssä moottoritien jonossa, jossa apua voi joutua odottamaan tuntikausia.

Sähköautoiluun on viime päivinä löytynyt aivan uusi ulottuvuus, kun rankat lumisateet ovat iskeneet Etelä-Ruotsiin ja aiheuttaneet erityisesti moottoritiellä valtavia jonoja. Itse asiassa hiljaa etenevä jono on ollut liian positiivinen ilmaus, sillä autot ovat matkustajineen seisseet paikallaan jopa 10 tuntia.

Jäätävässä myrskyssä ohuen peltikuoren sisällä tulee vilu, jos autossa ei riitä hönkää lämmityslaitteen pyörittämiseen. Tuntien jonotuksessa tenkkapoo on toki mahdollinen bensa- tai dieselautollekin, jos tankki on ollut tyhjän puoleinen jo jonoon juututtaessa.

Tosin homman saa suhteellisen helposti pelittämään, jos autoilijalla itsellään tai jononaapurilla on varakanisteri, josta voi lorotella lisäenergiaa tankkiin. Sähköautolle tuntien seisoskelu lämmitin ja valot päällä voi sen sijaan olla liikaa ja virta loppuu, sillä akkujen lataus ei onnistu tien päällä.

Ongelmana myös tottumattomat kuljettajat

Sammahtaneet sähköautot pitää hinata moottoritieltä pois muitten matkaa tukkimasta, joka on helpommin sanottu kuin tehty. Autot ovat jumittuneet kilometriä pitkiin jonoihin, ja jonojen väleihin on melkoisen haasteellista sujahtaa isolla hinausautolla.

– Saimme poliisilta ja hinausautoilta viestiä, että tielle oli jäänyt joukko sähköautoja, jotka piti hinata pois, koska ne eivät enää päässeet liikkeelle, sanoo Tiehallinnon tiedottaja Bengt Olsson.

– Ongelmana ovat olleet sähköautojen tottumattomat kuljettajat sekä sähköautojen huonompi kyky pärjätä pakkaskelissä, arvelee puolestaan Tiehallinnon asiantuntija Mikael Salo.

 

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”

22.04.2025 |16:13
3.
Suomen uutiset logo

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista

22.04.2025 |15:13
4.
Suomen uutiset logo

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”

17.04.2025 |21:51
7.
Suomen uutiset logo

Brittipoliisi varoitti miestä kadulla: “puhu englantia”-kehotus voi olla viharikos

23.04.2025 |11:25
10.
Suomen uutiset logo

Taloustieteen emeritusprofessori: Työn verotusta kannattaa keventää myös ylimmissä tuloluokissa – ”Yhteiskunnalle käy kalliiksi pitää kaikkein tuottavimpia ihmisiä vajaakäytöllä”

17.04.2025 |10:17

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää