

LEHTIKUVA
Sähköautoilijan arkea karussa Pohjolassa: Sisällä on kylmä, ulos ei näe, toimintamatka on puolet luvatusta ja huolto hengenvaarallista
Huippumodernit sähköautot ovat tätä päivää ja ehkä tulevaisuuttakin. Ne ovat myös osoitus autonvalmistajien ylenkatseesta Pohjolan oloja kohtaan. Kesällä sähköautoilija kiihdyttää näyttävästi motarin rampilta rahvaan nokivasaroiden sekaan, mutta talvella tilanne on toinen.
Ensinnäkin kaasujalka kannattaa pakkassäällä pitää kevyenä, sillä sähköauton toimintamatka putoaa pakkaskelillä kuljettajan lakastuvan itsetunnon tahdissa. Jos sähköautolla pääsee kesällä yhdellä latauksella 500 kilometriä, talvella voi 300 kilometrissäkin olla tekemistä. Riippuen akun mahdollisesta lämmitysjärjestelmästä, joka tosin sekin vie virtaa. Tämä tosin on vasta alkusoittoa:
Monesta avaruusalukselta muotonsa lainanneesta sähkökotterosta puuttuvat niin takalasin pyyhkijä kuin ajovalojen pesimetkin. Lämmityslaitteenkin kanssa voi olla vähän niin ja näin. Tutkat, kamerat ynnä anturit köllöttävät nollakelillä mykkinä loskakerroksen alla. Tällöin erilaiset turvavarusteet saattavat olla vailla virkaa. Autonomisesta ajamisesta puhumattakaan, kategoriaan katsomatta.
Korkeajännitystä korjaamolla
Jos kuljettaja onnistuu sitten talviliukkailla tuikkaamaan puolen megawatin tehoisen autonsa metsähallituksen puolelle, alkaa seuraava pohdinta. Sähköautoissa käytetään korkeajännitteitä, joka taasen edellyttää korjaamoväeltä aivan uutta osaamista ja ennen kaikkea koulutusta.
Jos mekaanikko vaikkapa survaisee jakoavaimen epähuomiossa poikittain sähköauton 400-volttiseen järjestelmään, seuraukset voivat olla fataaliset sekä mekaanikolle että autolle.
Autotehtaat ovat tänään enempi ohjelmistotaloja ja perinteinen pellintaivuttelu on jäänyt sivuosaan. Auto kuin auto sisältää tolkuttoman monta riviä koodia ja ämpärillisen mikrosiruja. Siinä nokka ruudussa tuhnustaessa saattaa ulkoinen todellisuus unohtua.
Saabismit eivät olisi tänäänkään sairautta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ohjelma koodaaminen autokorjaamo korjaamo korkeajännite MW kW autonominen ajaminen turvavaruste puolijohde mikrosiru anturi kamera tutka ajovalonpesimet takalasin pyyhin autotehdas sähköautoilija toimintamatka akun kapasiteetti ohjelmointi autonvalmistajat akku ohjelmisto sähköauto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Sähköautojen lataus tökkii talvella – valmistajatkin huolissaan

Antikainen: Järjetön ilmastoposeeraus tekee liikkumisesta Suomessa maailman kalleinta ja tuhoaa maamme kilpailukyvyn

Peltokangas: Hallituksen ilmastopolitiikka on vailla järkeä – vihreästä siirtymästä tulee myrkynvihreä maailmanlaajuinen ekofloppi

Sähköautojen tuotanto ei ole ekologista eikä eettisesti kestävää – Koponen: ”Punavihreä hallitus sulkee silmänsä ihmis- ja lasten oikeuksien rikkomiselta sekä luonnonvarojen tuhoamiselta”

EU:n alueelle tarvitaan 14 000 uutta sähköautojen latausasemaa viikossa – unionin laskelmista puuttuu puolet

Sähköautot lisäävät riskiä parkkihalleissa ja laivoissa: Sähköautopalon sammuttaminen on vaikeaa ja tietämys vähäistä

Sähköautorasismia Norjassa? Maailman ympäristöystävällisin alus kelpuuttaa vain polttomoottoriautot autokannelleen
Viikon suosituimmat

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”
-Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä
Kuten aiempinakin vuosina, myös tämän vuoden itsenäisyyspäivänä Helsinki ilman natseja -mielenosoituksessa esiintyi väkivaltaisuuksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen katsoo, että tapaukset osoittavat äärivasemmistolaisten mielenosoitusten muodostavan vuosittaisen, ennakoitavissa olevan uhan viranomaisille ja muille mielenosoittajille.

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä
Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

Maa- ja metsätalousvaliokunta muuttaa metsästyslakia – susijahti alkaa ja suurpetopolitiikka kiristyy
Suden kannanhoidollinen metsästys on pian todellisuutta Suomessa. Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta sai tiistaina 9. joulukuuta valmiiksi mietintönsä metsästyslain muuttamisesta. Valiokunta ehdottaa säännöstä suden ympärivuotisesta rauhoituksesta poistettavaksi metsästyslaista. Valiokunnan perussuomalaiset pitävät muutosta välttämättömänä.

Myös Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen haluaa nyt korjata ulkomaalaisia opiskelijoita koskevaa lakia
Sanna Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen myöntää nyt, että edellisen hallituksen laatima laki on korjauksen tarpeessa.

Joakim Vigelius missikohusta: Sairasta, takakireää, huumorintajutonta ja ennen kaikkea armotonta
Miss Suomi Sarah Dzafce venyttää silmänsä vinoon. Ystävä jakaa ilmeilystä kuvan someen saatteella: ''Kiinalaisenkaa syömäs.'' Tästä seuraa rasismikohu, iso kiukku ja anteeksipyytely. Missiltä menee kruunu kumoon ja ura päreiksi.

Krista Kiuru haukkui hallituksen edustajia ”muuleiksi” – Koponen: ”Välillä olisi hyvä katsoa itseään peiliin ja miettiä, miten käyttäytyy”
Eduskunta käsitteli torstain täysistunnossa työelämälainsäädäntöä, ja jo perjantain puolella SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru haukkui hallituksen työelämävaliokunnassa istuvia edustajia muuleiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää käytöstä sopimattomana eduskunnan täysistuntoon.

Koponen: Marinin hallitus loi maahanmuuttomonsterin, joka johti ulkomaalaisiin opiskelijoihin ruokajonoissa
Agenttitoimistot rekrytoivat osin valheellisin perustein Suomeen massamäärin ulkomaalaisia opiskelijoita. - Lopputuloksena suurten kaupunkien ruokajonot ovat täyttyneet näistä kansainvälisistä osaajista, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen.

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”
Tänään eduskunta hyväksyi äänin 131-42 lakiesityksen lukuvuosimaksuista toisen asteen ulkomaalaisille opiskelijoille. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta onnistuneena ja kohtuullisena, sillä suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle. Keskustan vastahakoisuus maahanmuuton järkevöittämiseen sen sijaan ihmetyttää Vigeliusta.

Kansanedustaja lyttää komission ja Henna Virkkusen jättisakot X-alustalle
Kansanedustaja Onni Rostila pitää komission asettamia X:n sakkoja epäilyttävinä ja vaarallisina. Rostila kirjoittaa X:ssä, etteivät väitetyt syyt vakuuta häntä
Uusimmat

Purra: Suomalaisten pitää olla etuoikeutettuja omassa maassaan

Perussuomalaisten Suomeksi kiitos -kielikampanja käynnistyy tänään

Perussuomalaisten puoluevaltuuston kokous – katso suora lähetys

Elinkeinoministeri Puisto: Työ turpeen puolesta etenee

Milan Jaff karkotettiin Suomesta – ”Tervemenoa”
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää









