

LEHTIKUVA
Sabotaasi lisääntynyt dramaattisesti Venäjällä – Putin syyttää iskuista lännen tiedustelupalveluita ja uhkailee venäläisiä
Venäjän presidentti Vladimir Putin syyttää lännen tiedustelupalveluita sabotaasin dramaattisesta kasvusta Venäjällä. Putinin esiintulon tarkoituksena lienee jälleen kerran pelotella venäläisiä ja yrittää murskata opposition heikoimmatkin kaiut. Venäjällä on meneillään hajoamiskehitys, kommentoidaan tapahtumia Ukrainassa.
Maanantaina venäläiset ampuivat alas oman ilmoituksensa mukaan kolme dronea, jotka olivat tiettävästi matkalla muuntoasemalle Belgorodin alueella. Tiistaina puolestaan drone räjähti ukrainalaismedian mukaan lähellä venäläistä öljyvarastoa Mustameren rannalla.
Venäjä on raportoinut iskuista myös sotilaslentokentälleen, josta pommikoneet nousevat iskeäkseen kohteisiin Ukrainassa. Siviililkentilläkin liikenne on ollut ajoittain poikki dronehälytyksen takia Pietarissa asti.
Taustalla Venäjän hajoamiskehitys
– On vaikeaa sanoa kuka dronet lähetti, mutta ukrainalaisten intressissä on saada iskut näyttämään venäläisten vastarintamiesten tekemiltä, toteaa everstiluutnantti Joakim Paasikivi Ruotsin Maanpuolustuskorkeakoulusta.
– Sabotaasin määrä Venäjällä on lisääntynyt dramaattisesti viimeisen vuoden aikana. Armeijan rekrytointitoimistoja ja poliisiasemia on poltettu ahkerasti. Ja mitä tulee vahinkoihin junaliikenteessä, ne ovat kohdistuneet tavarankuljetuksiin, eikä henkilöliikenteeseen, kertoo tiedusteluasiantuntija Joakim von Braun Dagens Nyheterissä.
– Tämä todistaa sen, että kyse on protestiliikkeestä
Mykhailo Podolyak Ukrainan presidentinkansliasta sanoo iskujen takana olevan ”Venäjän hajoamiskehityksen” ja sabotaasin takana ovat siten Putinin diktatuuria vastustavat venäläiset itse.
– Me emme hyökkää Venäjälle, vaan yritämme ajaa venäläisjoukot pois miehittämiltään alueilta, Podolyak sanoo.
Putinin syyttää lännen tiedustelupalveluita
Presidentti Vladimir Putin kehotti viime tiistaina maan sisäistä turvallisuuspalvelua lisäämään ponnistelujaan ”länsimaisia vakoiluorganisaatioita” vastaan. Puheessaan Putin käski Reutersin mukaan FSB:tä pysäyttämään Ukrainasta saapuvat ”sabotaasiryhmät” ja estämään niitä herättämästä ”terroristisoluja” Venäjän sisällä.
– He käyttävät meitä vastaan mitä ikinä saavatkaan käsiinsä, se on aina ollut niin ja näin se on myös tänä päivänä, Putin maalaili.
Itse asiassa Putin yrittänee pelotella venäläisiä, jotta nämä eivät olisi missään tekemisissä länsimaisten medioiden tai henkilöiden kanssa. Pelkkä epäily tällaisesta voi johtaa syytteeseen vehkeilystä ulkomaisten tiedustelupalvelujen kanssa. Diktatuurissa se voi olla kohtalokasta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- sabotaasiryhmät Venäjän sisäinen turvallisuuspalvelu Ukrainan presidentinkanslia Mykhailo Podolyak miehitysjoukot Venäjän miehittämät alueet lentokentät Belgorod Venäjän hajoamiskehitys droneiskut Joakim von Braun Joakim Paasikivi FSB Ukrainan sota Venäjän hyökkäys protestiliike Mustameri diktatuuri iskut pelottelu tiedustelupalvelut sabotaasi Pietari Vladimir Putin
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hyökkäyssota sai kansan liikkeelle – venäläinen keskiluokka ja kutsuntoja välttelevät suurin turistiryhmä Thaimaassa

Halla-aho: Länsimaiden on tehtävä kaikkensa, jotta Venäjä ei voita sotaa

Kansalaiset väsyvät valheisiin Venäjällä: Mikään ei ole totta ja kaikki on mahdollista – vain Putiniin voi luottaa

Turvallisuuspoliisi Säpo huolissaan Venäjän vakoilusta: Ulkomaalaisten kiinteistökauppoja halutaan suitsia myös Ruotsissa

Raha ratkaisee kaiken Venäjällä: ”Järjestelmä ei ole korruptoitunut – korruptio on järjestelmä itse”

Halla-aho: Kremlin kaasulonkerot eurooppalaiseen päätöksentekoon mahdollistivat Putinin tyrannian nousun
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen esitti Luonnonvarakeskukselle (Luke) joukon suoria kysymyksiä susikannan kehityksestä, kanta-arvion menetelmistä, laittoman tappamisen arvioinnista ja kansainvälisestä raportoinnista. Hän antoi Lukelle kaksi viikkoa aikaa vastata viralliseen tietopyyntöönsä. Määräaika kului kuitenkin umpeen ilman vastauksia. Vastaukset saapuivat vasta sen jälkeen, kun Antikainen oli 8.4. lähettänyt medialle tiedotteen vastaamattomasta tietopyynnöstä, ja tiedote oli julkaistu Suomen Uutisissa. Luke toimitti vastaukset sähköpostitse samana iltana klo 20.27.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.
Uusimmat

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää