Ruotsista tilattu Suomen uusi kansallisidentiteetti kyhättiin parista väripalkista ja kuvapankkikuvista

08.12.2014 |12:37

Euroopan suurimmassa luovuuden festivaalissa Eurobestissä lanseerattu Suomen uusi kansallisidentiteetti on kyhätty kasaan heppoisella tavalla. Ruotsalaiselta huippudesigneriltä Henrik Nygreniltä tilattu teos koottiin kasaan väripalkeista ja alle sadan euron kuvapankkivalokuvista.

Projektin edullinen kustannusrakenne ei estänyt lopputuotosten perusteellista hehkuttamista:

– Haaste oli pelottava, mutta otin sen tietenkin vastaan. Oli hanke pieni tai suuri, lähellä tai kaukana, se vaatii saman tarkan keskittymisen ja kovan työn, jotta löytää kertomisen arvoisen aidon tarinan. Hanke Suomelle ei ollut poikkeus”, arvioi identiteetin suunnittelija Henrik Nygren ponnistuksiaan.

Nygrenin tarkkaa keskittymistä ja kovaa työtä vaatinut “aito tarina” löytyi kuitenkin yllättävän helposti. Toisin kuin suomalaisen taiteen kultakaudella 1900-luvun alussa, tämän päivän identiteetinrakentajan ei ollut tarpeen tarpoa hyttysiä vilisevässä suomaastossa. Tuntuma suomalaisen sielun syvyyksiin löytyi kätevästi netin kuvapankista.

Yksi kuvista on hämeenlinnalaisen valokuvaaja Teemu Tretjakovin ”Koivumetsää”. Tretjakov ei ollut tietoinen siitä, että hänen kuvaansa oli käytetty identiteettihankkeessa.

Tretjakovin koivikkokuvan käyttöoikeudet voi hankkia monesta paikasta, esimerkiksi Vastavalo– tai Shutterstock-kuvapankista. Kuvan käyttöoikeus on kenen tahansa hankittavissa. Koivikko-kuvan käyttöoikeuden voi hankkia Vastavalo-kuvapalvelusta 58 eurolla. Kuvien käyttö ei edellytä valokuvaajien informoimista, mutta esimerkiksi Vastavalo-palvelun käyttöehdoissa mainitaan, että ”kuvan käytön yhteydessä on mainittava lähde jos se on käytännössä mahdollista.”

Uusi identiteetti näyttää tältä. Ensimmäisessä kuvassa Tretjakovin koivumetsä.

1

2

3

Uuden kansallisidentiteetin tilasi helsinkiläinen mainostoimisto Bob The Robot.

MATIAS TURKKILA


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
5.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
7.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
9.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28
10.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset perusti oman opiskelijajärjestön: “Haluamme normalisoida normaalin ajattelun”

17.02.2025 |12:51

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää