

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Ruotsissa maahanmuuttokriitikoilta suljetaan pankkitilit
Maahanmuuttoon kriittisesti suhtautuvat ovat saaneet tottua siihen, että heiltä suljetaan sosiaalisessa mediassa suut. Mutta nyt Ruotsissa maahanmuuttokriitikoilta suljetaan myös pankkitilit. Pankit vetoavat rahanpesun vastaisiin EU-direktiiveihin. Ruotsidemokraattien kansanedustaja on tehnyt kirjallisen kysymyksen pankkien harjoittamasta poliittisesta syrjinnästä.
Maahanmuuttoaiheisiin uutisiin keskittynyt ruotsinkielinen Fria Tider -nettilehti uutisoi vuodenvaihteessa, että Swedbank on sulkenut Tallinnassa pääkonttoriaan pitävän lehden yritystilin Virossa sekä lehden päätoimittajan yksityistilin Ruotsissa. Päätoimittaja Widar Nord kertoo olleensa Swedbankin asiakas jo kahdenkymmenen vuoden ajan.
Swedbank vetosi “puutteelliseen asiakastuntemukseen” sulkiessaan tilit. Rahanpesun vastainen lainsäädäntö edellyttää, että pankilla on oltava riittävä asiakastuntemus. Pankilla täytyy henkilötietojen lisäksi olla riittävät tiedot muun muassa asiakkaan toiminnasta, taloudellisesta asemasta ja varojen alkuperästä.
Rahanpesusta ei mitään todisteita
Päätoimittajan Nordin mukaan Swedbank ei ole kuitenkaan väittänyt, että hän tai Fria Tider -lehti olisi syyllistynyt rahanpesuun. Widar Nord vei asian Tukholman käräjäoikeuteen, jossa tuomari alustavasti vahvisti pankin päätöksen pitää tilit suljettuina.
– Voi olla toivotonta yrittää saada oikeutta sosiaalidemokraattista pankkia vastaan ruotsalaisessa tuomioistuimessa, Nord sanoo.
Jos lehdellä ei ole pankkitiliä, sen toiminta joudutaan ennen pitkää lopettamaan, Nord toteaa. Hän korostaa, että hän tai Fria Tider -lehti ei ole syyllistynyt rahanpesuun tai terrorismin tukemiseen, joten pankilla ei pitäisi olla laillista syytä tilin sulkemiseen. Lehden tulot tulevat tilausmaksuista, joiden alkuperä pystytään todistamaan.
Asian käsittely Tukholman käräjäoikeudessa on vielä kesken. Valmistelevassa istunnossa Swedbankin edustaja ihmetteli muun muassa sitä, miksi Tallinnassa nykyään asuva Widar Nord haluaa ruotsinkieliselle lehdelleen tilin ruotsalaiseen pankkiin.
Netti-TV-firma ei pysty avaamaan tiliä pankissa
Fria Tider -lehti ei ole ainoa Swedbankin vainoamaksi joutunut vaihtoehtomedia. Ruotsidemokraatteihin kuuluvien aktiivien perustama SwebbTV-kanava on yrittänyt avata nettitelevisiolleen oman pankkitilin. Tähän asti kanavan saamat lahjoitukset ja muut tulot ovat kulkeneet kanavan omistajien toisen yrityksen kautta.
Pankkitilin avaaminen on kuitenkin osoittautunut yllättävän vaikeaksi. Pankit vetoavat tässäkin rahanpesun vastaisiin säädöksiin.
– Taustalla saattaa kuitenkin olla poliittinen motiivi, kertoo nettitelevisiota pyörittävä Mikael Willgert.
SwebbTV on käsitellyt ohjelmissaan myös maahanmuuttoon liittyviä kysymyksiä. Pari vuotta sitten Suomen Uutiset kertoi SwebbTV:n haastattelemasta Scanian entisestä toimitusjohtajasta, jonka mukaan maahanmuuton aiheuttamat ongelmat ovat niin suuria, että Ruotsi voi ajautua jopa sisällissotaan.
Pankkivaikeuksien lisäksi SwebbTV on joutunut myös sensuurin uhriksi. SwebbTV:n YouTube-kanava poistettiin juuri ennen joulua.
Mikael Willgert korostaa, että oma infrastruktuuri – kuten omat nettipalvelimet – on vaihtoehtomedioille erittäin tärkeä. Mutta yrityksen toiminta käy yhtä lailla mahdottomaksi, jos sen rahaliikenne katkaistaan poliittista syistä.
Myös kirjankustantamon tili suljettiin
Aiemmin pankkivaikeuksiin on joutunut omaa kustantamoaan pyörittävä Daniel Friberg. Swedbank irtisanoi myös hänen tilinsä vedoten “puutteellisiin asiakastietoihin”. Kun Friberg tarjoutui toimittamaan pankille kaikki mahdolliset tiedot, pankki ei halunnut ottaa tietoja vastaan vaan ilmoitti, että tili pysyy joka tapauksessa suljettuna.
Fribergin kustantamo on julkaissut muun muassa satiirisen kirjan “Yhdessä olemme heikkoja“, jossa pilkataan sosiaalidemokraatteja. Kirjan kannessa on Ruotsin entinen pääministeri Göran Persson, joka on sosiaalidemokraatti. Persson on myös Swedbankin hallituksen puheenjohtaja.
Ruotsidemokraattien kansanedustaja Björn Söder on tehnyt eduskunnassa kirjallisen kysymyksen pankkien harjoittamasta poliittisesta syrjinnästä. Söder pitää pankkien toimintaa loogisena jatkona somejättien harjoittamalle opposition vaientamiselle.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Björn Söder Daniel Friberg Mikael Willgert Swedbank Fria Tider Widar Nord Göran Persson vaihtoehtomedia Swebbtv nettisensuuri sosiaalidemokraatit Rahanpesu Youtube Ruotsidemokraatit
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho, Purra ja Peltokangas: Hallitus ei halua vaikeuttaa ulkomaalaisten seksuaalirikollisten asemaa – ”Kultapoikia halutaan suojella”

PS kyselytunnilla: Haitallinen maahanmuutto on ongelmien juurisyy – hallitus haluton puuttumaan

Purra: Rikoslain kiihotuspykälällä kavennetaan sananvapautta – vihapuhepolitiikan juuret ovat Neuvostoliitossa

Ranska otti käyttöön ankaran nettisensuurilain – somen yritykset joutuvat toimimaan sensoreina jättisakon uhalla

Kysely: 62% amerikkalaisista ei uskalla enää kertoa poliittisia mielipiteitään – akateemiset erittäin huolissaan poliittisten näkemystensä paljastumisesta

Ohisalo olisi jäädyttänyt Trumpin Twitter-tilin jo aiemmin, Halla-aho huolestui somejättiläisten mielivallasta – ”Nyt suljetaan suut epämieluisilta poliitikoilta”

Purra: Totalitarismia löytyy nykyajan sanapoliiseista ja lynkkausjoukoista

Euroopan komissio haluaa uudistaa sosiaalisen median säännöt: Poliitikot päättäisivät sopivista sisällöistä – “antidiskriminaatio-organisaatiot” valvomaan sisältöjä
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen esitti Luonnonvarakeskukselle (Luke) joukon suoria kysymyksiä susikannan kehityksestä, kanta-arvion menetelmistä, laittoman tappamisen arvioinnista ja kansainvälisestä raportoinnista. Hän antoi Lukelle kaksi viikkoa aikaa vastata viralliseen tietopyyntöönsä. Määräaika kului kuitenkin umpeen ilman vastauksia. Vastaukset saapuivat vasta sen jälkeen, kun Antikainen oli 8.4. lähettänyt medialle tiedotteen vastaamattomasta tietopyynnöstä, ja tiedote oli julkaistu Suomen Uutisissa. Luke toimitti vastaukset sähköpostitse samana iltana klo 20.27.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää