

LEHTIKUVA
Ruotsissa ammuttu hengiltä jo enemmän ihmisiä kuin koko viime vuonna – nyt luodeista voi saada osumaa leikkipuistossakin
Ruotsissa on tähän mennessä tänä vuonna kuollut luoteihin 47 ihmistä. Se on enemmän kuin koko viime vuonna yhteensä. Rikollisten ottaessa yhteen yhä useammin myös täysin sivullisten uhrien määrä kasvaa.
Eskilstunan Årbyssä kello oli perjantaina kuusi illalla, ja lapset vanhempineen viettivät aikaa kaupungin kunnostamassa leikkipuistossa. Idylli rikkoutui laukauksiin, joita ammuttiin paikalla olleiden mukaan jopa toistakymmentä. Paikalle ryntäsi isä, joka oli kuullut tulituksen läheisessä asunnossaan.
– Kaikki huusivat ja juoksivat ympäriinsä. Näin samalla, että väkijoukko oli kerääntynyt jonkun mytyn ympärille ja juoksin sinne. Silloin näin poikani. Hän makasi huutavan äitinsä sylissä ja luulin ensin, että kauhein oli tapahtunut, isä kertoo Dagens Nyheterissä.
Turvallista paikkaa ei enää ole
Pikkupoika oli saanut luodista kimmokkeen vatsaan ja hänet kuljetettiin sairaalaan. Lapsi pääsi kotihoitoon vielä saman vuorokauden aikana. Luodeista sai osuman myös täysin sivullinen naishenkilö, joka hänkin selvisi hengissä.
– Kuinka voimme enää asua paikassa, jossa lapsi voi tulla ammutuksi leikkipuistossa? Turvallista paikkaa ei enää ole, haavoittuneen pojan isä siunailee.
Ampujat olivat saapuneet paikalla skoottereilla. Heidän varsinaisesta kohteestaan ei ole tietoa eikä poliisi ole tavoittanut rikollisia. Poliisin mukaan perjantain ampuminen on todennäköisesti jatkumoa kahdeksalle aikaisemmalle ammuskelulle rikollisjengien välisissä yhteenotoissa Årbyn lähiössä tänä vuonna.
Tilapäislait poikkeustoimet tarpeen
Eskilstunan kunnanhallituksen demaripuheenjohtaja Jimmy Janssonin kuppi meni viimeisimmästä ammuskelusta lopullisesti nurin. Facebookissa Jansson osoittaa sanansa Twitter-tiliensä norsunluutorneissa suruaan ja osanottoaan julistaville poliitikoille, myös oman puolueensa ministereille.
– Jonkun sortin poikkeuksellisia toimia ja tilapäislakeja tarvitaan tämän helvetin lopettamiseksi.
Ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkesson vastaa huutoon ja ilmoittaa puolueensa järjestävän ylimääräisen vaalikokouksen Eskilstunassa alkavalla viikolla:
– Esittelen silloin vaalien jälkeiselle hallitukselle kohdistetut vaatimuksemme. Ne lopettavat väkivallan ja ampumiset, jotka kirjaimellisesti repivät maamme kappaleiksi.
Hengiltä ammuttuja jo enemmän kuin vuosi sitten
Vuonna 2021 Ruotsissa kuoli luoteihin Aftonbladetin mukaan 46 ihmistä. Vaikka elokuu ei ole edes lopussa, tänä vuonna hengiltä on ammuttu jo 47 ihmistä. Lukuja voi verrata vaikka vuoteen 2012, jolloin ampumisissa sai koko vuoden aikana surmansa 17 henkilöä.
Ampumisissa on usein kyse rikollisjengien välisestä huumereviirien hallinnasta ja koston kierteestä. Joskus ampumisen syy jää täysin vastausta vaille ja kyse voi olla hetken mielijohteesta tapahtuneesta tulituksesta.
Rikollisuus on Ruotsin valtiopäivävaalien tärkein teema. Vaalit pidetään 11. syyskuuta ja ruotsidemokraatit on mittausten mukaan noussut maan toiseksi suurimaksi puolueeksi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- poikkeustoimet Jimmy Jansson osanotto suru julistavat poliitikot norsunluutorni turvallista paikkaa ei enää ole syytön henkilö osuma kimmoke luoti äidit ja lapset leikkipuisto Årby vaaliteemat koston kierre huumereviirit valtiopäivävaalit 2022 tilapäislait sivullinen ampumiset Eskilstuna rikollisjengit ongelmalähiöt Jengirikollisuus Jimmie Åkesson Ruotsi Rikollisuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Jimmie Åkesson: Pakolaisuuteen liittyvä maahanmuutto on painettava niin lähelle nollaa kuin mahdollista

Kuukausi Ruotsin vaaleihin, vaihtuuko valta aseellisen väkivallan huippumaassa? – Valtiotieteilijä: Kysymys rikollisuudesta ensimmäistä kertaa niin merkittävä, että puolueiden otettava siihen kantaa

Yksi kuoli ja yksi haavoittui vaikeasti ammuskelussa Pohjoismaiden suurimmassa kauppakeskuksessa – ampujaksi epäilty on 15-vuotias

Liberaali maahanmuuttopolitiikka kylvää tuhoa Pohjoismaissa – ”Ongelmat eivät poistu vaikenemalla”

Vanhemmat huolissaan koululaisten ADHD-testauksista ongelmalähiöissä – riskinä perheiden lähtö Ruotsista

Ruotsidemokraattien vaatimus vaalien loppusuoralla: 20 miljardia kruunua vuodessa kansalaisten turvallisuuteen

Ruotsissa asuu moderaattien mukaan 700 000 ulkomailla syntynyttä työikäistä, jotka eivät pysty elättämään itseään – huomattava osa heistä äänestää vasemmistoa

Köyhä Järnbrott on ruotsidemokraattien teräslinnake monikulttuurisessa Göteborgissa: ”Töitä tehdään ja muita autetaan, räyhääjät voivat painua takaisin kotimaahansa”

Berliinin poliisi salaa nuorten rikollisten maahanmuuttajataustan
Viikon suosituimmat

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”
Opiskelija käytti tenttivastauksensa yhdessä osassa sanaa ”islamisaatio.” Tentaattori ilmoitti, ettei tenttivastausta voi arvioida, koska siinä esiintyi termi, joka ei yliopiston mielestä ollut "akateemisesti vakiintunut". Tapaus osuu tieteenteon ytimeen. Opiskelija oli ehdottanut islamisaatiota jatkotutkimuksen aiheeksi. Jos jotakin väitettyä tai oletettua ilmiötä ei saa ehdottaa edes tutkimuskohteeksi siksi, että ilmiö ei ole ”akateemisesti vakiintunut”, putoaa tutkimukselta pohja. Yliopistojen tehtävä kun on juurikin tutkia sitä, mikä ei ole vielä tiedossa.

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista
SAK ja ay-liike laajemminkin on jyrkästi asettunut vastustamaan hallituksen kaavailemaa ansiotuloverotuksen keventämistä - siitäkin huolimatta, että matalampi verotus tarkoittaa enemmän käteen jäävää vastiketta työn tekemisestä. Kokonaisuudessa kannattaa huomata, että vaikka veronalennukset hyödyttävätkin työntekijää ja lisäävät ostovoimaa, liitot eivät veronalennuksista hyödy mitään.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Brittipoliisi varoitti miestä kadulla: “puhu englantia”-kehotus voi olla viharikos
Newsweek-lehti uutisoi maailmalla leviävästä videosta, jolla brittipoliisi varoittaa miestä: Kehotus vaatia toista ihmistä "puhumaan englantia" voi olla tulkittavissa vihapuheeksi. Tapauksesta syntyi kohu, sillä video antaa lohduttoman kuvan sananvapauden tilasta Isossa-Britanniassa. Videon taustoista tiedetään kuitenkin rajallisesti. Myös poliisi on ollut verrattain vaitonainen tapahtuneesta.

Hallitus korjaa yrittäjien eläkejärjestelmän vikoja: Eläkemaksu tulee jatkossa määräytymään nykyistä selkeämmin todellisten tulojen mukaan
Yrittäjien eläkemaksu laitetaan määräytymään nykyistä selvemmin todellisten tulojen mukaan.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Joko saataisiin veroja oikeaan suuntaan ja kasvu liikkeelle Suomessakin?
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra postaa veroista Facebookissa ja viestipalvelu X:ssä. Purran mukaan Suomi häviää verojen ja talouskasvun Ruotsi-maaottelun.