

LEHTIKUVA
Ruotsin pääministeri: Epäonnistunut kotouttaminen on luonut rinnakkaisyhteiskuntia
Pääsiäismellakoiden jälkeen Ruotsin pääministeri on vihdoin valmis myöntämään, että maahanmuuttajien kotouttamisessa ei ole ihan kaikki mennyt nappiin. Ruotsidemokraateilla olisi valmis lista toimenpiteistä, joilla ongelmat voitaisiin korjata, mutta se tuskin hallitukselle käy. Ongelmat ovat olleet ennustettavissa jo ainakin parikymmentä vuotta sitten, mutta Ruotsi on siitä huolimatta sitkeästi jatkanut Ruotsin tietä eteenpäin.
Ruotsin pääsiäismellakoissa maahanmuuttajat tuhosivat parikymmentä poliisiautoa ja polttivat yhden koulun. Yli sata poliisia sai vammoja mellakoitsijoiden heittämistä kivistä ja muista esineistä.
Mellakoiden pelätään uusiutuvan vappuna. Ruotsin pääministeri Magdalena Andersson on nyt valmis myöntämään, että maahanmuuttajien kotouttamisessa ei ole ihan kaikki mennyt nappiin.
– Segregaation on annettu mennä niin pitkälle, että me elämme Ruotsissa rinnakkaisissa yhteiskunnissa, Andersson sanoi lehdistötilaisuudessa.
– Me elämme samassa maassa, mutta aivan eri todellisuuksissa.
Ruotsi on määrätietoisesti kulkenut “Ruotsin tietä”
Ruotsin pääministerin mukaan maahanmuuttajien määrä on ollut huomattavan suuri samaan aikaan kun heidän integroimisensa yhteiskuntaan ei ole onnistunut. Ulkomailla syntyneiden henkilöiden määrä on kaksinkertaistunut viimeisten 20 vuoden aikana. Nyt heitä on noin kaksi miljoonaa, eli viidesosa väestöstä.
– Yhteiskunta on ollut liian heikko, poliisin ja sosiaalitoimistojen resurssit ovat olleet liian vähäiset, Ruotsin pääministeri sanoi.
Andersson ei täsmentänyt, mitä hän tarkoitti yhteiskunnan heikkoudella.
Merkel myönsi monikulttuurisuuden epäonnistuneen
Ruotsin pääministerin puheista tulee heti mieleen Saksan edellisen liittokanslerin puhe vuodelta 2010. Jo yli kymmenen vuotta sitten Angela Merkel myönsi, että yritys rakentaa Saksasta monikulttuurinen yhteiskunta on epäonnistunut täysin.
Merkel siis myönsi vuonna 2010, että Saksa on epäonnistunut tiettyjen maahanmuuttajaryhmien kotouttamisessa jo 1970-luvulta lähtien. Tapahtuneiden virheiden tajuaminen ei kuitenkaan estänyt häntä jatkamasta niiden tekemistä: vuonna 2015 liittokansleri Merkel avasi portit Turkista tulleelle “Syyrian pakolaisten” tulvalle, jonka hyökyaallot löivät Suomeen asti, kun Saksa ja Ruotsi ohjasivat osan tulijoista eteenpäin.
Suomeen tuli Maahanmuuttoviraston tilastojen mukaan 32 477 turvapaikanhakijaa vuonna 2015. Suurin osa heistä oli Irakista, Afganistanista ja Somaliasta kotoisin olevia miehiä.
Miksi kukaan ei varoittanut?
Joku voisi kysyä, että miksi kukaan – Angela Merkelin lisäksi – ei ole varoittanut Ruotsin vallanpitäjiä niistä ongelmista, joita vääränlainen maahanmuutto tuo mukanaan. Itse asiassa monikin on yrittänyt varoittaa, mutta heitä ei ole kuunneltu.
Norjalainen bloggaaja “Fjordman” eli Peder Jensen kirjoitti islamisoitumisen Ruotsissa aiheuttamista ongelmista jo tämän vuosituhannen alussa. Jussi Halla-aho kirjoitti jo vuonna 2005 Euroopan palavista lähiöistä ja kyseli, että mitä ovat ne virheet, joita muualla on maahanmuuton suhteen tehty, ja joista me voimme ottaa oppia?
Andersson: Lisää resursseja kotouttamiseen
Pääministeri Magdalena Andersson on nyt edennyt ajattelussaan siihen vaiheeseen, että hän kykenee myöntämään virheitä tehdyn. Hänen mielestään “nyt on tullut aika tehdä kovia päätöksiä”.
Valitettavasti hänen ehdottamansa keinot ovat pitkälti sitä ihan samaa, jolla nykyiset ongelmat on luotu. Andersson haluaa lisää resursseja nuorisotyöhön ja maahanmuuttajien kotouttamiseen, mutta ei uskalla puhua vääränlaisen maahanmuuton vähentämisestä.
Ruotsidemokraatit: Lisää keinoja kotiuttamiseen
Ruotsidemokraattien ehdottamat keinot ongelman ratkaisemiseksi ovat hyvin erilaisia kuin hallituksen. Pääsiäismellakoiden jälkeen oppositiopuolue julkaisi kolmenkymmenen kohdan ohjelman, jossa on hyvin konkreettisia toimia poliisin valtuuksien lisäämiseksi ja karkotusten helpottamiseksi.
Otsikolla “30 ehdotusta Ruotsia vastaan tehtyjen hyökkäysten torjumiseksi” ruotsidemokraatit vaativat kriminaalipolitiikan kokonaisuudistusta ja oikeuslaitoksen resurssien lisäämistä. Rikoksiin syyllistymisestä pitää tehdä este kansalaisuuden saamiselle.
Maahanmuuttajaperheiden taloudellista vastuuta lastensa rikoksista pitää lisätä. Vakavien rikosten kohdalla jopa koko perheen oleskeluluvat pitää voida peruuttaa, koska vastuu ruotsalaiseen yhteiskuntaan sopeutumisesta kuuluu koko perheelle.
Ruotsidemokraatit vaativat myös toimenpiteitä islamismia vastaan ja Euroopan ulkopuolelta tulevien pakolaisten vastaanottamisen lopettamista kokonaan. Puolueen mukaan “järjestelmää uhkaava jengirikollisuus ja islamismin motivoimat hyökkäykset yhteiskuntaa vastaan” ovat suora seuraus muslimimaista tulleesta maahanmuutosta.
Syyttäjäviranomainen: “Olemme lähellä sotatilaa”
Ylen haastattelema Linköpingin syyttäjä Eva Nemec Nordh luonnehtii pääsiäismellakoita sanomalla, että “tämän lähemmäksi sotatilaa emme pääse rauhan aikana”.
– Se silmitön viha poliiseja kohtaan on aivan käsittämätöntä, hän kertoo Ylen haastattelussa.
Syyttäjän mielestä kaikkein järkyttävintä on se, että äiditkin ovat mukana mellakoissa. Äidit heittävät kiviä poliiseja kohti ja kannustavat lapsiaan kivittämään poliiseja.
Suomalainen maahanmuuttaja harkitsee muuttamista
Yle on haastatellut myös 72-vuotiasta Terttu Kaikkosta, joka on asunut Norrköpingin Navestadissa lähes 50 vuotta. Mellakoista järkyttynyt Kaikkonen kertoo Ylen toimittajalle harkitsevansa muuttamista turvallisemmalle alueelle.
Viime vuosina lähes kaikki hänen tuntemansa ihmiset ovat muuttaneet pois ja “tilalle on tullut maahanmuuttajia EU:n ulkopuolelta”. Nimestään päätellen Kaikkonen saattaa itsekin olla maahanmuuttajataustainen ruotsalainen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Eva Nemec Nordh Peder Jensen Fjordman Magdalena Andersson pakolaisvyöry 2015 humanitaarinen maahanmuutto Jengirikollisuus Islamisaatio Kotouttaminen Maahanmuuttovirasto Monikulttuurisuus Angela Merkel Syyrian pakolaiset Ruotsi Jussi Halla-aho maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsin mellakat osoittavat tarpeen turvapaikanhaun perusteelliseen remonttiin

Ruotsidemokraatit haluavat perheen vastuuseen turvapaikanhakijoiden laittomuuksista: Oleskelulupa pois ja karkotuksen syyksi myös epäsosiaalinen elämäntapa

Ruotsin poliisi varautuu vappumellakoihin järein asein: Tanskasta lainataan 20-tonninen vesitykki ja panssariautoja

Ruotsin poliisi saanut yli 1 000 videota pääsiäismellakoista – kansalaiset ovat nyt valmiita myös todistajiksi

Nettipoliisi Taposelta erikoinen selitys kiihkouskovaisten muslimien väkivaltaisuuksiin

Rasmus Paludanin kielletty vaalitilaisuus keskeytyi hyökkäykseen Uppsalassa

Joka kolmas kannattaa “loukkaavien” mielenosoitusten kieltämistä Ruotsissa

Kaksi islamilaista yksityiskoulua suljetaan Ruotsissa – Göteborgin jäljet pelottavat

Ruotsin somalinkieliset uutiset: “Kristillisten puheenjohtaja syyttää poliisia siitä, että nämä eivät tappaneet paljon muslimeja”
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”
Hallitus panostaa arjen sujuvuuteen ja turvallisuuteen uudistamalla taksialan sääntelyä. Tavoitteena on palauttaa Suomeen turvalliset taksit ja luottamus koko taksialaan. Pitkään valmisteltu hallituksen esitys on tarkoitus antaa eduskuntaan vielä tämän vuoden puolella, syysistuntokaudella 2025.

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa yllättäviä tuloksia kansalaisten suhtautumisesta Yleisradion uutistuotantoon. Jopa 40 prosenttia vastaajista pitää Yle Uutisia vasemmalle kallistuvana. Vastaajista 19 prosenttia arvioi Ylen näkökulman olevan selvästi vasemmistolainen. Tutkimuksessa vain SDP:n puoluemedia Demokraatti ja vasemmistoliiton Kansan Uutiset arvioitiin vielä Yle Uutisiakin vasemmistolaisemmiksi.
Uusimmat
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää