

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Ruotsin keskuspankin johtaja kertoi maan asuntomarkkinoiden lämpötilasta: “Kuin istuisi tulivuoren päällä”
Ruotsissa asuminen kallistuu huimaa vauhtia. Helmikuussa asuntojen hinnat löivät kaikkien aikojen ennätyksen. Asuntojen hinnat jatkoivat nousuaan myös maaliskuussa, Bloomberg uutisoi.
Riksbankenin johtaja Stefan Ingves kuvaili asuntomarkkinoiden tilaa. Hänen mukaansa markkinoiden tilanne vastaa tulivuoren päällä istumista. Ingves sanoo tilanteen olleen tällainen jo vuosien ajan.
– Se ei ole vielä purkautunut, mutta suunta ei ole oikea, Ingves kertoi kuvaillen tulivuorivertaustaan.
Kotitaloudet velkaantuvat raskaasti
Viime vuoden lopussa ruotsalaisten kotitalouksien velkamäärä kohosi 190 prosenttiin vuotuiseen käyttörahaan suhteutettuna. Alkuvuonna asuntokauppoja tehtiin ennätysmäärä.
Asuntojen hinnat ovat olleet jyrkässä kasvussa. Helmikuussa omakotitalot kallistuivat vuodessa 15 prosenttia. Maaliskuussa vastaava lukema nousi jo 17 prosenttiin. Kerrostaloasuntojenkin hinnat ovat kohonneet vuositasolla noin kuusi prosenttia.
Pandemian myötä hintojen nousu reipastunut
Etätyöskentely kotoa käsin on pandemian vuoksi lisääntynyt. Niinpä kotitalouksien huomio on kohdentunut kotiin. Kotitaloudet vaihtavat asuntonsa suurempaan esimerkiksi ylimääräisen työhuonetarpeen vuoksi.
Asuntojen hintojen kallistuminen yhdistyy varainhoitaja Carl Johan Lagercrantzin mukaan keskuspankin kepeään rahapolitiikkaan. Riksbankin korot ovat nollassa, eikä pankki aio nostaa korkoja muutamaan lähivuoteen.
Keskuspankki myös ostaa kiinteistöalan vakuudellisia velkakirjoja. Keskuspankin arvopaperien osto-ohjelman teho valtion joukkovelkakirjamarkkinoilla on vähentynyt. Keskuspankki ostaakin taseeseensa yrityslainoja. Yli puolet ostetuista yrityslainoista tukee kiinteistöalaa.
Asuntopolitiikalla jäähdytystä
Riksbank heittää pallon poliitikoille, jotta asuntomarkkinoiden kierrokset hidastuisivat. Pankin mukaan asuntojen kysyntä ja tarjonta on epäsuhtainen, mikä villitsee markkinoita.
Keskuspankin mukaan tarjonnan lisääminen hilltisisi asuntomarkkinoita. Maan rahoitusalan valvova virasto Finansinspektionen aikoo palauttaa asuntolainojen lyhennyssäädöksen kesän loppupuolella. Lyhennysvaatimukset on pandemian vuoksi laitettu hyllylle.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ronjan perheen oli myytävä kotinsa, kun taloyhtiöstä tuli monikulttuurinen – kolinaa, tömistelyä ja huutamista aamusta iltaan: ”Huonot naapurit voivat tehdä elämästä sietämätöntä”

Pormestariehdokas Jussi Halla-aho: Helsinkiin syytä julistaa asumisen hintahätätila ja maahanmuuttohätätila – ”Vaikuttavat tavallisten ihmisten turvallisuuteen ja kunnan talouteen”

Purra: Vihreän elvytyksen sijaan pitäisi puhua vihreästä tainnutuksesta – ”Päätökset kohdistuvat palkansaajien rahapussiin siten, että asumisen, autoilun ja lämmityksen kustannukset kohoavat”
Viikon suosituimmat

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Päivän pointti: Helsingin Sanomat ilmastosyyllistää ja leimaa suomalaiset tuholaisiksi – vaikka Suomi on hiilinegatiivinen maa

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

Kansalaisaloitteen tekijät: Ylen rahoitusta leikattava Ruotsin tasoon eli 76 euroon per asukas
Yle kuriin nyt! -kansalaisaloitteen laatijoiden mielestä Yleisradio on tietoisesti hakenut säästöjä kaikista näkyvimmistä ja suosituimmista toiminnoista esimerkiksi irtisanomalla työntekijöitä ja vihjaamalla katsojaluvuiltaan suosituimpien ohjelmien lopettamiseen.

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.
Uusimmat

Puola otti käyttöön Suomen mallin mukaisen rajaturvallisuuslain

Antikainen: Elokapina tulee lakkauttaa
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää