
Ruotsin 10 000 lisäpoliisille riittää töitä – maan pahimmat ongelmalähiöt taas listattu
Poliisin alkuviikosta julkistamaan 60 syrjäytyneen alueen listaan sisältyy myös 22 aivan erityisen ongelmallista, pääasiassa maahanmuuttajien asuttamaa lähiötä. Ne esiintyvät uutisissa lähes päivittäin. Ampumiset, huumekauppa ja ääri-islamismi ovat tuttuja ilmiöitä lähiöiden arjesta kertovissa otsikoissa. 10 000 uuden poliisin avulla kehityksen kulku aiotaan SVT:n mukaan nyt muuttaa ja ottaa ongelmalähiöt takaisin osaksi ruotsalaista yhteiskuntaa vuoteen 2024 mennessä.
Poliisin diplomaattisen määritelmän mukaan ongelmalähiö on maantieteellisesti rajattu pienituloisten alue, joita rikolliset enemmän tai vähemmän totaalisesti hallitsevat. Asukkaat eivät tunne eloaan turvalliseksi, mutta toisaalta eivät myöskään uskalla ilmiantaa rikollisia. Näin tilannetta kuvailee nyheter24.se-uutispalvelu. Alueilla vallitsee omertan, vaikenemisen laki.
Ääri-islamistisia varjoyhteiskuntia
Poliisin tiedustelupäällikön mukaan ongelma-alueiden sulkeutuneisuutta lisää se, että ääri-islamistisen uskonnon tulkinnan myötä lähiöihin on syntynyt varjoyhteiskuntia, jotka pyrkivät toimimaan omien lakiensa mukaisesti. Ruotsista lähteneet ISIS-terroristit ovat peräisin juuri täältä. Jengipomot lymyilevät taustalla mutta eivät itse likaa käsiään. He antavat alaikäisten hoitaa likaiset työt eli huumekaupan ja murhaavan väkivallan.
Järjestäytynyt rikollisuus syöpyy yhä tiiviimmin kiinni yhteiskunnan rakenteisiin ja sen kitkeminen on kaiken aikaa vaikeampaa. Kaikista näistä syistä johtuen poliisin on ollut tähän asti lähes mahdotonta suorittaa työtehtäviään valtakunnan 60 kriisipesäkkeessä. Siksi ongelmalähiöt ovat poliisin erityisen aktiivisen toiminnan alueita seuraavan viiden vuoden aikana.
Vastuuta myös asukkaille
Poliisin ja sosiaaliviranomaisten tehostetuista toimista johtuen ongelmalähiöiden tilanne on himpun verran parantunut aivan viime vuosina. Tosin lähtötilannekin on ollut surkea. Nyt toivo laitetaan nuorimpiin ikäluokkiin, joihin vielä pystytään yhteiskunnan keinoin vaikuttamaan. Alueiden asukkaiden itsensäkin on pystyttävä laittamaan rajat nuorisolle ja estettävä heidän luisumisensa rikollisuuteen.
Poliisia on kritisoitu ongelmalähiöiden listan julkaisemisesta, koska se näin lyö lähiöille yhä synkeämmän leiman. Uusien asuntojen ja palvelujen rakentaminen ei kiinnosta sijoittajia ja surkeus kasvaa. Poliisi vastaa kritiikkiin sanomalla, että sen tehtävä on tänään olla enemmän avoin kuin salaperäinen ja suljettu. Poliisi toimii rehellisen tilannekuvan, tosiasioiden perusteella.
Ruotsin pahimmat ongelmalähiöt. Lähde: Ruotsin poliisi
Araby, Växjö
Bergsjön, Göteborg
Husby, Stockholm
Rinkeby/Tensta, Stockholm
Skäggetorp, Linköping
Södra Sofielund, Malmö
Alby, Botkyrka
Biskopsgården, Göteborg
Fittja, Botkyrka
Gottsunda, Uppsala
Hallunda/Norsborg, Botkyrka
Hammarkullen, Göteborg
Hjällbo, Göteborg
Hässleholmen/Hulta, Borås
Karlslund, Landskrona
Lövgärdet, Göteborg
Norrby, Borås
Nydala/Hermodsdal/Lindängen, Malmö
Rosengård, Malmö
Tynnered/Grevegården/Opaltorget, V Frölunda
Vivalla, Örebro
Ronna/Geneta/Lina, Södertälje
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Göteborgin autopaloista tuomio vain yhdelle – muut syytetyt vapautettiin
Viikon suosituimmat

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”
Liikenne- ja viestintäministeri, diplomi-insinööri Lulu Ranne keskustelee tuoreessa Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelmassa suomalaisesta mediasta ja erityisesti Yleisradion asemasta. Ohjelman vieraina ovat lakimies ja kilpailuoikeuden asiantuntija Mikko Alkio sekä johdon konsultti, Aamulehden ex-päätoimittaja Jussi Tuulensuu. Ohjelmassa selviää muun muassa, miten monitahoinen hallinnollinen rakenne Yleisradion ympärille onkaan rakentunut, mikä osaltaan on hidasteena Ylen toimintaan ja rahoitukseen kohdistuvien muutoksien tekemiselle.

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla
Ilmastokeskustelu muistuttaa tänään monin tavoin 1600-luvulla käytyjä väittelyitä ja käsityksemme ilmastonmuutoksesta peilaavat yllättävällä tavalla ikivanhoja ajatuksellisia rintamalinjoja. Yhdet vaativat kulutuksen vähentämistä, toiset uskovat vihreään teknologiaan ja kolmannet kieltävät kokonaan ihmisen vaikutuksen ilmastoon.

Saksan tuleva hallitus haluaa kieltää valehtelun ja viedä kansankiihottajilta oikeuden asettua ehdokkaaksi vaaleissa
Saksan kristillisdemokraattien ja demarien hallituskoalitio aikoo säätää desinformaation levittämisen rangaistavaksi teoksi. Valeuutisten levittämistä tehostavien verkkorobottien käyttö kielletään. Mediaa valvomaan se haluaa oman koneistonsa. Kritiikissä kysytään, aikooko mustapunahallitus perustaa myös totuusministeriön.

Yhdysvallat: Valkoinen talo ehdottaa julkisen yleisradiotoiminnan rahoituksen lopettamista

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Joko saataisiin veroja oikeaan suuntaan ja kasvu liikkeelle Suomessakin?
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra postaa veroista Facebookissa ja viestipalvelu X:ssä. Purran mukaan Suomi häviää verojen ja talouskasvun Ruotsi-maaottelun.

Sahateollisuus varoittaa ilmastokilvoittelun valtavista kustannuksista – Lulu Ranne: Suomen ei pidä valita näivettävää skenaariota, jossa metsäsektoriamme ajetaan alas

Ministeri Ranne: Asfaltti tuoksuu taas tänä kesänä – ”Tiehankkeet työllistävät nimenomaan suomalaisia”
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne kertoo, että teitä korjataan taas ennätystahtiin perussuomalaisten vahtivuorolla.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää