

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Ruotsiin saapuneet Isis-naiset ovat terroristijärjestön kovaa ydintä – epäily kansanmurhasta
Kahta Ruotsiin maanantaina saapunutta Isis-naista epäillään kansanmurhasta ja rikoksista ihmisyyttä vastaan. Naiset ovat SVT:n asiantuntijan mukaan ”osa Isis-järjestön kovaa ydintä”. Loputkin vankileireillä olevat naiset lapsineen on tarkoitus saada Ruotsiin syyskuun aikana.
Ruotsiin saapui maanantaina kolme Isis-naista ja heidän kuusi lastansa. Kaksi naisista pidätettiin välittömästi Arlandan lentokentällä ja kolmas noudettiin muutamaan tuntia myöhemmin kuulusteltavaksi. Etelä-Ruotsista kotoisin olevia naisia epäillään sotarikoksista, kansanmurhasta ja rikoksista ihmisyyttä vastaan.
Naiset ovat olleet pidätettyinä al-Roj-vankileirillä Syyrian koillisosassa. Kurdilähteiden mukaan loputkin leireillä olevat 18 naista ja heidän 26 lastaan karkotetaan Ruotsiin kolmessa erässä syyskuun aikana.
– Toivon, että Ruotsi selvittää ainakin mahdollisuudet asettaa naiset oikeuden eteen, totesi kurdihallinnon edustaja Shiyar Ali, SVT:lle.
Isis-naiset eivät halunneet palata
Nyt Ruotsiin saapuneet kolme naista eroavat aikaisemmista tulijoista siinä, etteivät he olisi halunneet palata Ruotsiin. Kurdihallinto karkotti heidät itsehallintoalueeltaan.
– He tulevat olemaan selvästi suurempi haaste Ruotsin viranomaisille, arvioi SVT:n toimittaja Sanna Klinghoffer, joka on tavannut suuren osan ruotsalaisista Isis-naisista.
– Nämä naiset ovat se viimeinen kova ydin, joka olisi halunnut jäädä leirille.
Syyttäjä päättää nyt pidätettyjen naisten säilöönoton jatkamisesta viimeistään torstaina. Syytteiden valmistelu saattaa asiantuntijoiden mukaan viedä aikaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kova ydin kurdihallinto Sanna Klinghoffer al-Roj rikos ihmisyyttä vastaan kansanmurha sotarikos Shiyar Ali terroristijärjestö vankileiri Isis-naiset ISIS
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Immonen: Hallitusta kiinnostaa enemmän isisläisten oikeudet kuin suomalaisten turvallisuus – “Käveleviä aikapommeja”

Isis-naisia saapumassa taas Ruotsiin – Boråsin kunta on odottanut innolla jo kaksi vuotta terroristijärjestöstä palaavia

Ruotsalaiset Isis-naiset kurdiviranomaisten kuulusteltavina

Uuden-Seelannin Isis-ihailijasta uutta tietoa – maassa pohditaan keinoja ehkäistä terrori-iskuja ennalta

Klaanit ottivat yhteen valtavassa joukkotappelussa – Lundin yliopistokaupunki kauhun vallassa

Klaani maksoi verirahat – rauha palasi Lundiin

Ruotsin turvallisuuspoliisi: Isis-palaajat voivat lisätä terrorismin uhkaa ja heidän taitonsa kiinnostavat myös tavallisia rikollisia

Isis-nainen vangittiin Ruotsissa todennäköisin syin epäiltynä vakavista sotarikoksista

Isis leikkii propagandassaan teloituksilla ja helvetin tulella – esikuvat peliteollisuudesta ja Hollywoodista
Viikon suosituimmat

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”
Opiskelija käytti tenttivastauksensa yhdessä osassa sanaa ”islamisaatio.” Tentaattori ilmoitti, ettei tenttivastausta voi arvioida, koska siinä esiintyi termi, joka ei yliopiston mielestä ollut "akateemisesti vakiintunut". Tapaus osuu tieteenteon ytimeen. Opiskelija oli ehdottanut islamisaatiota jatkotutkimuksen aiheeksi. Jos jotakin väitettyä tai oletettua ilmiötä ei saa ehdottaa edes tutkimuskohteeksi siksi, että ilmiö ei ole ”akateemisesti vakiintunut”, putoaa tutkimukselta pohja. Yliopistojen tehtävä kun on juurikin tutkia sitä, mikä ei ole vielä tiedossa.

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista
SAK ja ay-liike laajemminkin on jyrkästi asettunut vastustamaan hallituksen kaavailemaa ansiotuloverotuksen keventämistä - siitäkin huolimatta, että matalampi verotus tarkoittaa enemmän käteen jäävää vastiketta työn tekemisestä. Kokonaisuudessa kannattaa huomata, että vaikka veronalennukset hyödyttävätkin työntekijää ja lisäävät ostovoimaa, liitot eivät veronalennuksista hyödy mitään.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla
Ilmastokeskustelu muistuttaa tänään monin tavoin 1600-luvulla käytyjä väittelyitä ja käsityksemme ilmastonmuutoksesta peilaavat yllättävällä tavalla ikivanhoja ajatuksellisia rintamalinjoja. Yhdet vaativat kulutuksen vähentämistä, toiset uskovat vihreään teknologiaan ja kolmannet kieltävät kokonaan ihmisen vaikutuksen ilmastoon.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Brittipoliisi varoitti miestä kadulla: “puhu englantia”-kehotus voi olla viharikos
Newsweek-lehti uutisoi maailmalla leviävästä videosta, jolla brittipoliisi varoittaa miestä: Kehotus vaatia toista ihmistä "puhumaan englantia" voi olla tulkittavissa vihapuheeksi. Tapauksesta syntyi kohu, sillä video antaa lohduttoman kuvan sananvapauden tilasta Isossa-Britanniassa. Videon taustoista tiedetään kuitenkin rajallisesti. Myös poliisi on ollut verrattain vaitonainen tapahtuneesta.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Joko saataisiin veroja oikeaan suuntaan ja kasvu liikkeelle Suomessakin?
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra postaa veroista Facebookissa ja viestipalvelu X:ssä. Purran mukaan Suomi häviää verojen ja talouskasvun Ruotsi-maaottelun.

Ministeri Ranne: Asfaltti tuoksuu taas tänä kesänä – ”Tiehankkeet työllistävät nimenomaan suomalaisia”
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne kertoo, että teitä korjataan taas ennätystahtiin perussuomalaisten vahtivuorolla.
Uusimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari

Suomen Yrittäjät: Hallituksen kasvutoimet ovat merkittäviä

Aittakumpu: Kehysriihestä merkittävä tuki lapsiperheille
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää