

LEHTIKUVA
Ruotsidemokraattien vaatimus vaalien loppusuoralla: 20 miljardia kruunua vuodessa kansalaisten turvallisuuteen
Ruotsin valtiopäivävaalien loppusuora on käsillä ja ensi sunnuntain vaaleihin mennään viimeisimpien mittausten mukaan tasaväkisissä tunnelmissa. Muutosta halutaan, mutta muutos pelottaa sekaisin olevassa maailmassa. Muutoksen nimi on ruotsidemokraatit.
Ruotsidemokraatit lähtee ensi viikonlopun valtiopäivävaaleihin paremmista asemista kuin koskaan ennen. Puolue on mukana hallituskuvioissa ja enää vihervasemmisto jaksaa valtamedian ohella heiluttaa iänikuista rasismikorttia. Kaikki on siis mahdollista.
Mahdollista on myös se, että vaalien lopputulos lässähtää samaksi kuin neljä vuotta sitten, ja taas ollaan sormi suussa kuukausitolkulla etsimässä yhteistä pohjaa uudelle hallitukselle.
Demarit ovat lirissä vasemmistopuolueen sekä vihreiden kanssa ja oikeiston herruudesta käytäneen ruotsidemokraattien ja kokoomuksen välillä kovaa kamppailua sunnuntai-illan tuloslaskentaan asti.
Kansalaisten turvallisuus vakavasti uhattuna
Ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkesson esitteli Eskilstunassa loppuviikosta puolueen ”ultimaatumin” eli ehdottoman vaatimuksen hallitusvastuuseen osallistumiseksi. Ruotsidemokraatit vaatii satsauksia oikeustoimeen ja niiden on mentävä kaikkien muiden panostusten edelle.
Oikeustoimeen eli käytännössä valtion sisäiseen turvallisuuteen on satsattava vähintään 20 miljardia kruunua vuosittain, jotta päälle kaatuva rikollisuusongelma saadaan selätetyksi. Åkessonin mukaan kansalaisten turvallisuus Ruotsissa on vakavasti uhattuna.
Esimerkkinä hän mainitsee Årbyn leikkipuiston Eskilstunassa, jossa viisivuotias lapsi ja nuori nainen haavoittuivat, kun he joutuivat rikollisten tulilinjalle.
– Syyttömiä ammutaan tänään jopa leikkipaikoilla. Tällainen peli ei Ruotsissa enää vetele, Åkesson painottaa.
Vankipaikkoja ulkomailta
Åkesson haluaa Ruotsiin lisää poliiseja, joiden on jalkauduttava ongelmalähiöihin. Poliisin on saatava lisää työkaluja, kuten mahdollisuus tarkastaa henkilöitä ilman akuuttia epäilyä rikoksesta, ja anonyymi todistaminen on otettava käyttöön.
– On kyse myös siitä, että vaaralliset henkilöt on saatava lukkojen taakse. Lisää vankipaikkoja on täten rakennettava tai vuokrattava vankipaikkoja ulkomailta siksi ajaksi, että saamme omamme valmiiksi.
Åkessonilta tiukattiin Eskilstunassa siitä, menevätkö satsaukset turvallisuuteen vaikkapa hoivapanostusten tai koulutuksen edelle. Åkessonin mukaan hän on vaalikampanjan aikana – äänestäjiä kuultuaan – tullut siihen tulokseen, että turvattomuus maassa on nyt siinä jamassa, että se on kaikkein ensimmäiseksi saatava kuntoon.
Kansa valitsee pääministerin
Ruotsidemokraatit on tuoreimmissa mielipidemittauksissa ajanut oikeiston perinteisen piikkipuolueen eli kokoomuksen ohitse. Åkessonilta kysyttiinkin, voisiko hän nähdä itsensä pääministerinä vaalien jälkeen.
– Juuri nyt päällimmäisenä on vallanvaihto. Se on kaikkein tärkeintä. Sosialidemokraatit on saatava kahdeksan vuoden jälkeen pois vallan kahvasta ja vasta sitten katsomme, mitä kansa tahtoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kansan tahto hoivapanostukset jengirikollilsuus pääministerin paikka loppusuora Årby rasismikortti anonyymi todistaminen muutos uusi hallitus valtiopäivävaalit 2022 sosialidemokraatit mielipidemittaus vallanvaihto Eskilstuna rikollisjengit ongelmalähiöt Jimmie Åkesson Ruotsidemokraatit Ruotsi Kokoomus koulutus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsin vaaleissa muhii jättiyllätys: Ruotsidemokraattien nousu jatkuu – oikeistoblokki jo vihervasemmistoa suurempi

Liberaali maahanmuuttopolitiikka kylvää tuhoa Pohjoismaissa – ”Ongelmat eivät poistu vaikenemalla”

Ruotsidemokraattien vaalimainonta herättää suuria tunteita: “Tervetuloa palautusjunaan, vain menolippuja. Seuraava asema Kabul.”

Hallituksen vaivihkaa valmistelema humanitaarinen viisumi olisi täyskatastrofi: Suomeen pääsisi ilman passia – tulijalla ei velvollisuutta palata lähtömaahan

Ari Koponen: ”Kaikki haitallisen maahanmuuton vetovoimatekijät on poistettava”

Ruotsissa asuu moderaattien mukaan 700 000 ulkomailla syntynyttä työikäistä, jotka eivät pysty elättämään itseään – huomattava osa heistä äänestää vasemmistoa

Köyhä Järnbrott on ruotsidemokraattien teräslinnake monikulttuurisessa Göteborgissa: ”Töitä tehdään ja muita autetaan, räyhääjät voivat painua takaisin kotimaahansa”

Ruotsidemokraattien äänestysaktiivisuus ratkaisee valtiopäivävaalit – oikeisto- ja vasemmistoblokit tasoissa juuri vaalien alla

Lihatiskit lukkoon, vahdit kassoille ja henkilöstö turvakoulutukseen – lähes puolet Ruotsin kaupoista kärsii rötöstelystä
Viikon suosituimmat

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen esitti Luonnonvarakeskukselle (Luke) joukon suoria kysymyksiä susikannan kehityksestä, kanta-arvion menetelmistä, laittoman tappamisen arvioinnista ja kansainvälisestä raportoinnista. Hän antoi Lukelle kaksi viikkoa aikaa vastata viralliseen tietopyyntöönsä. Määräaika kului kuitenkin umpeen ilman vastauksia. Vastaukset saapuivat vasta sen jälkeen, kun Antikainen oli 8.4. lähettänyt medialle tiedotteen vastaamattomasta tietopyynnöstä, ja tiedote oli julkaistu Suomen Uutisissa. Luke toimitti vastaukset sähköpostitse samana iltana klo 20.27.

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”
Liikenne- ja viestintäministeri, diplomi-insinööri Lulu Ranne keskustelee tuoreessa Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelmassa suomalaisesta mediasta ja erityisesti Yleisradion asemasta. Ohjelman vieraina ovat lakimies ja kilpailuoikeuden asiantuntija Mikko Alkio sekä johdon konsultti, Aamulehden ex-päätoimittaja Jussi Tuulensuu. Ohjelmassa selviää muun muassa, miten monitahoinen hallinnollinen rakenne Yleisradion ympärille onkaan rakentunut, mikä osaltaan on hidasteena Ylen toimintaan ja rahoitukseen kohdistuvien muutoksien tekemiselle.

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla
Ilmastokeskustelu muistuttaa tänään monin tavoin 1600-luvulla käytyjä väittelyitä ja käsityksemme ilmastonmuutoksesta peilaavat yllättävällä tavalla ikivanhoja ajatuksellisia rintamalinjoja. Yhdet vaativat kulutuksen vähentämistä, toiset uskovat vihreään teknologiaan ja kolmannet kieltävät kokonaan ihmisen vaikutuksen ilmastoon.

Saksan tuleva hallitus haluaa kieltää valehtelun ja viedä kansankiihottajilta oikeuden asettua ehdokkaaksi vaaleissa
Saksan kristillisdemokraattien ja demarien hallituskoalitio aikoo säätää desinformaation levittämisen rangaistavaksi teoksi. Valeuutisten levittämistä tehostavien verkkorobottien käyttö kielletään. Mediaa valvomaan se haluaa oman koneistonsa. Kritiikissä kysytään, aikooko mustapunahallitus perustaa myös totuusministeriön.

Yhdysvallat: Valkoinen talo ehdottaa julkisen yleisradiotoiminnan rahoituksen lopettamista

SDP vaatii lähivaalien jälkeen ”reilumpaa” politiikkaa, eli löyhempää talouskuria sotealueille – Miko Bergbom muistuttaa karuista tosiasioista
SDP:n kansanedustaja Tytti Tuppuraisen mukaan alue- ja kuntavaalien tulos kertoo halusta inhimilliseen politiikkaan, mikä demarien kielellä käytännössä tarkoittaisi taloudellisista tavoitteista joustamista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom muistutti eilisessä A-studiossa edustajakollegaansa, että hyvinvointiyhteiskunnan pystyssä pysyminen on ensisijainen tavoite - ja samalla paras tukiverkko pienituloiselle ihmiselle.

Sahateollisuus varoittaa ilmastokilvoittelun valtavista kustannuksista – Lulu Ranne: Suomen ei pidä valita näivettävää skenaariota, jossa metsäsektoriamme ajetaan alas
Uusimmat

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää