Artikkeli kuva

Jimmie Åkesson. Kuva: Sverigedemokraterna.

Ruotsidemokraattien Jimmie Åkesson uskoo Tanskan malliin – maahanmuuttajien slummit purettava

16.04.2018 |13:57

Ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkesson ottaisi mallia Tanskasta ja purkaisi Ruotsin pääosin maahanmuuttajien kansoittamat ongelmalähiöt. Pelkkä kikkailu ja viilailu ei hänen mukaansa riitä, koska Ruotsin ghetto-ongelmat ovat Tanskaakin pahemmalla tolalla. Jälleenrakennus on parhaillaan menossa myös ruotsidemokraateissa, kun väkeä on loikannut uuteen puolueeseen.


Ruotsidemokraateista on viime aikoina eronnut näkyvästikin puolueen toiminnassa mukana olleita henkilöitä. He ovat loikanneet uuteen puolueeseen, jonka nimi on vaihtoehto Ruotsille (AfS). Åkesson on kutsunut uutta puoluetta myös nimellä “Vaihtoehto poispotkituille”. Uusi puolue ei ole ainakaan vielä vaikuttanut ruotsidemokraattien nousujohtoisiin gallup-lukemiin.

– Heidän nationalisminsa on erilaista kuin ruotsidemokraateilla eikä se sovi meille. Minun mielestäni ruotsalaiseksi voi kyllä oppia. Se on yksinkertaisesti sitä, että ollaan ja eletään ihmisiksi. Siinä on se ratkaiseva ero ruotsidemokraattien ja uuden puolueen välillä, luonnehtii Åkesson Ruotsin yleisradioyhtiön haastattelussa.

– On ihan hyvä tietää, että AfS koostuu 100-prosenttisesti porukasta, jotka olemme syystä tai toisesta erottaneet. On mainiota, että heillä on paikka minne mennä ja asettautua. Jos minulta kysytään, niin AfS on yksinkertaisesti ääriliike, hän tarkentaa Aftonbladetin haastattelussa.

Ongelmalähiöt uusiksi

Ruotsin ghettoutumista puoluejohtaja pitää vieläkin pahempana ongelmana kuin Tanskan vastaavaa. Tanska on maana pienempi ja se on Åkessonin mukaan noudattanut myös vastuullisempaa maahanmuuttopolitikkaa.

– En ole itse yksityiskohtaisesti perehtynyt Tanskan hallituksen suunnittelemaan lainsäädäntöön, mutta selvitämme parhaillaan puoluessa, mitkä osat siitä olisivat käyttökelpoisia Ruotsissa.

Jimmie Åkesson ei ole repimässä ghettoja nurin yhdessä yössä eikä heittämässä ongelmalähiöissä asuvia ihmisiä pois maasta. Hän haluaa muokata ongelmaympäristöt uuteen aikaan sopiviksi.

– Ei ole mitään mieltä tuhlata rahaa pikkukorjauksiin vaan kaikki täytyy miettiä alusta alkaen kokonaan uusiksi, hän pohtii.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
6.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12
10.
Suomen uutiset logo

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle

25.03.2025 |12:54

Uusimmat

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää