

SU
Ruotsidemokraatit nyt suurin puolue – sosiaalidemokraattien hegemonia päättyi Ruotsissa
Ruotsidemokraatit teki poliittista historiaa noustessaan gallupmittauksessa sosiaalidemokraattien ohi Ruotsin suurimmaksi puolueeksi. Aftonbladetin mittauksessa ruotsidemokraatteja kannattaa 24 prosenttia äänioikeutetuista ja demareita enää runsaat 22 prosenttia.
Puheenjohtaja Jimmie Åkesson ottaa ruotsidemokraattien lukemat rauhallisesti, valtiomiehen ottein.
– Olemme kaiken syksyä lähestyneet sosiaalidemokraatteja, joten ykköstila ei ollut yllätys, sanoo Åkesson.
Hän perustelee menestystä sillä, että puolue on puhunut kansalaisten arjesta, siitä mistä muut vaikenevat.
– Kaikki nämä vuodet olemme pauhanneet jengirikollisuudesta, kasvavasta turvattomudesta ja vastuuttomasta maahanmuuttopolitiikasta. Yhä useammat kohtaavat nämä ongelmat arjessaan ja me puhumme siitä. Siksi ruotsidemokraatit on uskottava vaihtoehto, Åkesson summaa.
Demareiden hegemonia päättyi
Åkesson näkee Ruotsin poliittisen tilanteen niin, että sosiaalidemokraattien satavuotinen hegemonia eli poliittinen ylivalta on nyt päättynyt.
– Kokoomus luuli haastavansa demarit mutta me teimme sen, tämä on tervetullut käänne Ruotsin poliittisessa elämässä, Åkesson iloitsee.
Sosiaalidemokraattien johtamaa hallituspuoluekoalititiota, johon kuuluu myös ympäristöpuolue (4, % kannatus), kannattaa enää 28 prosenttia äänestäjistä. Hallituksen tukipuolueiden keskustapuolueen (7,7 % kannatus) ja liberaalien (3,9 % kannatus) tuella hallituksella on takanaan enää 38,6 prosentin gallupkannatus.
Oppositio jyrää. Ruotsidemokraattien (24 % kannatus), kokoomus (18 %), kristillisdemokraatit (7,6 %) ja vasemmistopuolue (9,8 %) keräävät yhteensä 59,2 prosentin gallupkannatuksen.
Tutkimuksen teki Aftonbladetille Demoskop. Se tehtiin 4.-13. marraskuuta ja tulos perustuu 2048 haastatteluun.
Korjaus 18.11.2018 klo 11:45: Uutisessa kerrottiin aiemmin, että “Sosiaalidemokraattien johtamia hallituspuolueita kannattaa vielä 49,4 prosenttia äänestäjistä”. Tämä ei pidä paikkaansa, hallituspuolueita ovat ainoastaan sosiaalidemokraatit (22,2 % kannatus) ja ympäristöpuolue (4,8 % kannatus) yhteensä 28 prosentin kannatuksella. Hallituksen tukipuolueina toimivat keskustapuolue (7,7 % kannatus) ja liberaalit (3,9 % kannatus).
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- suosituin puolue Jengirikollisuus Jimmie Åkesson Ruotsidemokraatit Ruotsi kannatus SDP Kokoomus maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Uskonto ei suo erivapautta – kunnassa vieraita tervehditään kättelemällä

Näin Jimmie Åkessonista tulee pääministeri – opposition yhteistyö tiivistyy Ruotsissa

Valtamedian vaalivaikuttaminen osoittautui valepropagandaksi – Göteborgin autopalot eivät olleet ruotsidemokraattien sytyttämiä

Ruotsidemokraattien gallupmenestys ei ole sattumaa – Tutkimus: puolueen teemat herättävät luottamusta lähes kaikilla politiikan osa-alueilla

Demarit paniikissa, ruotsidemokraatit nousemassa maan suurimmaksi puolueeksi

Kansa haluaa panna pisteen ruotsidemokraattien syrjinnälle

Ruotsin kokoomus pyytää jo anteeksi maahanmuuttokriittisten vaientamista

Halla-aho: Muut puolueet haluavat toistaa kaikki Ruotsin virheet

Ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkesson: Haluan oikeus- ja maahanmuuttoministeriksi
Viikon suosituimmat

Päivän pointti: Islamia yo-kirjoituksiin esittäneen opetushallituksen pääjohtaja on vasemmistoliiton aktiivi ja vasemmistoministerien entinen poliittinen avustaja

Yle lopetti kuin seinään jatkouutiset Venäjää myötäilevästä kansanedustaja Kimmo Kiljusesta – PS-valtuutettu vaatinut somessa jo 76 päivää putkeen Ylen toimitusta tekemään työnsä
Yleisradion hyytävä hiljaisuus SDP-kansanedustaja Kimmo Kiljusen skandaalilausunnoista suomenvenäläisille on herättänyt talven mittaan huomiota sosiaalisessa mediassa. Perussuomalaisten joensuulainen valtuutettu Outi Mara kyllästyi odottelemaan Yleisradion toimia, ja hän on joulukuusta saakka jakanut X-tilillään kuvakaappausta Kimmo Kiljusta koskevasta jutusta vaatien Yleltä perusteellisempaa aiheen käsittelyä.

Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman
Sosiaalisessa mediassa kuuluisaksi tullut ylikomisario Jari Taponen on eronnut poliisin palveluksesta. Hän on perustanut oman konsulttiyrityksen, joka tarjoaa palveluksiaan muun muassa kaupungeille ja medialle. Erosta ilmoittaessaan Taponen syytti Helsingin poliisin johtoa politisoitumisesta ja poliisien vaientamisesta. Myös Taposta itseään on syytetty poliisityön politisoimisesta ja toisinajattelijoiden vainoamisesta. Tässä jutussa on yhteenveto ylikomisario Taposen värikkäästä urasta poliisina.

Antikainen: Islamia ei tule sisällyttää ylioppilaskirjoituksiin – suomalaisen kristillisyyteen pohjatuvan kulttuurin on oltava ensisijaista
Opetushallituksen työryhmä ehdottaa, että islamin uskonto tulisi ottaa mukaan ylioppilaskirjoituksiin. Työryhmän mukaan islamin tulisi olla yhtenä vaihtoehtona reaaliaineiden kokeissa. Nykyisin abiturientit voivat kirjoittaa vain evankelisluterilaisen tai ortodoksisen uskonnon.

Maahanmuuttoministeri piipahti ongelmalähiössä – pukeutui luodinkestäviin liiveihin
Ruotsin maahanmuuttoministeri lähti niin sanotusti kentälle ja suunnisti ongelmalähiöön. Matka sujui ongelmitta poliisin kyydissä ja samalla hallituksen edustaja sai ensiarvoisen tärkeätä palautetta uuden lainsäädännön vaikutuksista virkavallan arkityöhön. Ministeri julkaisi somessa postauksen reissustaan - ja taas kerran maton alle lakaistu todellisuus pamahti kaikkien silmille.

Hallitus aikoo lakkauttaa suojeluaseman lähtömaassaan lomailevilta – Vigelius: “Jos lomailee Irakissa, ei tarvitse suojelua Suomessa”
Hallitus antoi tänään eduskunnalle esityksen, jossa kiristetään ulkomaalaislakia turvapaikanhakijoiden ja suojelua saaneiden osalta. Jatkossa muun muassa lähtömaassa lomailu johtaisi lähtökohtaisesti ulkomaalaisen suojeluaseman lakkauttamiseen.

Suden suojelustatus alenee täysin rauhoitetusta suojelluksi lajiksi – helpottaa kannanhoidollista metsästystä
Euroopan villieläinten suojelusta vastaava komitea hyväksyi viime vuoden joulukuussa ehdotuksen suden suojelustatuksen alentamisesta täysin rauhoitetusta suojelluksi lajiksi. Susien kannanhoidollista metsästystä helpottava asetus astuu voimaan huomenna.

Ruotsalainen ICA-ketju juhlistaa kansanmurhaa “joelta merelle” -taateleilla – Israelin valtio pyyhitty pois kartalta ja korvattu Palestiinalla
ICA-kauppaketjun taatelilaatikoissa lukee "Free Palestine". Pakkaus on kuvitettu palestiinalaislipuilla ja Kalliomoskeijan kuvalla, jonka vieressä olevan kartan tarkoitus on kuvata "joelta merelle" ulottuvaa Palestiinaa, josta Israel on pyyhitty pois.

Trump puhui kongressille rajaturvallisuudesta, woken päättymisestä, transurheilusta, tulleista – republikaanit mielissään, demokraatit harmissaan, protestoinut demokraattiedustaja poistettiin salista
Donald Trump lupasi kongressissa pitämässään linjapuheessa rauhaa Ukrainaan, veronalennuksia ja työpaikkoja amerikkalaisille ja teollisuusyritysten paluuta Yhdysvaltoihin. Hän iloitsi siitä, että laiton siirtolaisuus on saatu kuriin, woke-ideologia on poistettu valtionhallinnosta ja kouluista ja että miehet eivät enää pääse urheilemaan naisten sarjoihin.

Eduskunta hyväksyi ulkomaalaislain ja säilöönoton kiristykset – Vigelius: ’’Laittomasti maassa oleskelevien maastapoisto tehostuu ja vierastaistelijoiden paluu estetään’’
Eduskunta äänesti tänään ulkomaalaislain tiukennuksista.