Ruotsidemokraatit kerjäyskiellon taakse – Moderaatit ja SD pystyvät yhteistyöhön

07.09.2017 |12:23

Ruotsidemokraatit ja Ruotsin kokoomus näyttävät löytäneen yhteisen sävelen kerjäyksen kieltämiseksi. Kielto koskisi kaikkia julkisia paikkoja koko valtakunnassa. Kerjäyskielto on osa kokoomuksen rikollisuuden torjuntaa käsittelevää ohjelmaa.


Aloitteen takana ovat toistaiseksi vain nämä kaksi oppositiopuoluetta.

Miten kerjäyskielto käytännössä sitten toteutettaisiin ja mitä rangaistuksia kiellon rikkomisesta seuraisi, se on Expressen-lehden mukaan vielä epäselvää. Kokoomus lähtisi keräämisen rankaisemisesta sakoilla, mutta muutkin keinot ovat mahdollisia.

Eräs mahdollisuus olisi noudattaa Tanskan mallia. Siellä kerjääminen on kielletty. Rangaistuksia kovennettiin äskettäin ja nyt ”turvattomuutta lisäävästä kerjäämisestä” voi olla seuraamuksena kahden viikon ehdoton vankeustuomio.

– Haluamme kansallisen kerjäyskiellon koko vaalikaudeksi, sanoo ruotsidemokraattien valtiopäiväedustaja ja oikeuspoliittinen asiantuntija Adam Marttinen.

– Kielto pitäisi toteuttaa siten, että joko poliisi tai vartijakoulutuksen saanut henkilö voivat keskeyttää kerjäämisen ja selvittää kerjääjän henkilöllisyyden.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
5.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”

29.03.2025 |13:59
8.
Suomen uutiset logo

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle

25.03.2025 |12:54

Uusimmat










Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää