

LEHTIKUVA
Kansa vieroksuu eliittiä ja kiroaa bensan hintoja – ruotsidemokraatit hakee vaalivoittoa
Ruotsidemokraatit tähtää Dagens Nyheterin mukaan syksyn vaaleihin kansallisilla teemoilla. Puolueen pääideologi haluaa herätellä eliitin unohtaman kansan äänestämään oman etunsa puolesta.
Valtiopäiväedustaja ja ruotsidemokraattien ulkoasiansihteeri Mattias Karlsson vetää myös puolueen ajatuspajaa. Takavuosina hän tuurasi puolueen puheenjohtaja Jimmie Åkessonia, kun tämä jäi ajallisesti määrittelemättömälle sairauslomalle.
Aikoinaan Karlsson luotsasi ruotsidemokraatit demokratian raitille yhdessä Åkessonin ja muiden Lundin yliopiston opiskelijakavereittensa kanssa.
Karlsson on ajattelija ja siksi hänet on mediassa usein nimetty ruotsidemokraattien pääideologiksi. Edessä ovat syksyn valtiopäivävaalit ja Karlsson on valmisteluissa mukana kyynärpäitään myöten.
Trump herätti paikalliset ihmiset
Karlsson on tutkinut politiikan trendejä muualla maailmassa ja haluaa herätellä maaseudulla asuvien tunteita ja ehkä antipatiaakin Tukholman eliittiä kohtaan. Syksyllä ollaan unohdetun kansan asialla:
– Trump herätteli tietyn äänestäjäkunnan ja nyt republikaaninen puolue välittää entistä enemmän paikallisista sekä maaseudun asioista. Siinä Trump onnistui.
– Valtaeliitin kuva maaseudusta on kuin suoraan mustavalkoisesta elokuvasta. Tunne unohduksiin ja hyljätyksi jäämisestä on maaseudulla todellinen. Aika harva maalla asuva tuntee kuuluvansa Tukholman höpöttäjiin.
Maalta sinä olet kotoisin
Karlsson kuvaa itseään ”neljännen polven” maalaiseksi. Hänen mielestään on tärkeätä, että ihminen tuntee kuuluvansa jonnekin ja on ”kotoisin jostakin”. Se lienee suora vastakohta punavihreille maailmankansalaisille, jotka painavat ykkösluokassa ympäri maapallon ilmatilaa norsunkokoisella hiilijalanjäljellä.
– Kannan identiteettiäni aina mukanani ja olen sille myös lojaali. Tämä erottaa meidät jostainkotoisin-porukat muusta eimistäänkotoisin-väestä.
Ruotsidemokraatit on maataloustuottajien lehden tekemän mielipidetutkimuksen mukaan suosituin puolue maanviljelijöiden keskuudessa. ”Heijastaa kansainvälisiä kehityskulkuja”, tuumaa Karlsson. Toki kepulaisia ja demareita riittää maallakin vielä päihitettäviksi.
Bensaa suonissa
Karlsson löytää puolueelle potentiaalisia kannattajia myös 584 000 jäsenen polttoaineiden hintakriittisessä Facebook-ryhmässä. Ruotsidemokraatit haluavat alentaa polttoaineiden hintaa ja tässä on nyt kyse suuremmasta symboliikasta.
– Kyse on äänestäjistä, jotka asettavat yhteisön ja kansakunnan edun utopististen ihanteiden edelle.
– Bensan hintaa ja verotusta pitää laskea tuntuvasti. Maaseudulla on kyse myös turvallisuudesta, nyt kun rikollisjengit ovat pesiytymässä yhä pohjoisemmaksi.
– Maaseudulla on harvinaisempaa olla radikaali feministi tai äärimmäisen ilmastopolitiikan kannattaja, myöskään trans-kysymykset eivät huoleta ensisijaisesti. Suuri ero on myös suhteutumisessa maahanmuuttoon. Josko meidän pitäisi mukautua tulijoiden tavoille, vai voisiko kyseessä olla molemminpuolinen prosessi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kansakunnan etu Facebook-ryhmä eimistään kotoisin jostain kotoisin paikallisuus Tukholman eliitti pääideologi Lundin yliopisto Maanviljelijät polttoaineiden hinta Republikaanit Mattias Karlsson Jimmie Åkesson Donald Trump Feminismi Ruotsidemokraatit Maaseutu ilmastopolitiikka Utopia Ruotsi maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vihreillä ja kokoomuksella taitaa olla sama suunta – ympäristöministeri ylistää ilmastokaveriaan ”suoraselkäisyydestä”

Leena Meri: Hallituksen ilmastotoimien hintalappu on sietämättömän suuri – “Hallituksen pitää tulla järkiinsä”

Perussuomalaiset jätti välikysymyksen: Suomalaisten verorahoja ja uutta velkarahaa kohdistetaan ilmastotoimiin, jotka heikentävät Suomen asemaa ja kansantaloutta

Ruotsi haluaa kehitysavun ehdolliseksi – tuen määrä riippuisi siitä, suostuuko valtio vastaanottamaan karkotetut kansalaisensa

Oikeisto-opposition painostus tuotti tulosta Ruotsissa: Valtio lähdössä tukemaan sähkön huippuhinnoista kärsiviä kotitalouksia – mallissa vielä viilaamista

Jimmie Åkesson pääsiäismellakoista: ”Kokoomus toi heidät, demarit jakelivat tuet ja ruotsidemokraatit pistävät heidät säilöön ja ulos maasta”

Ruotsin vaaleissa yli miljoona ulkomailla syntynyttä äänioikeutettua – äänestävät demareita ja vasemmistopuoluetta
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”
Hallitus panostaa arjen sujuvuuteen ja turvallisuuteen uudistamalla taksialan sääntelyä. Tavoitteena on palauttaa Suomeen turvalliset taksit ja luottamus koko taksialaan. Pitkään valmisteltu hallituksen esitys on tarkoitus antaa eduskuntaan vielä tämän vuoden puolella, syysistuntokaudella 2025.

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa yllättäviä tuloksia kansalaisten suhtautumisesta Yleisradion uutistuotantoon. Jopa 40 prosenttia vastaajista pitää Yle Uutisia vasemmalle kallistuvana. Vastaajista 19 prosenttia arvioi Ylen näkökulman olevan selvästi vasemmistolainen. Tutkimuksessa vain SDP:n puoluemedia Demokraatti ja vasemmistoliiton Kansan Uutiset arvioitiin vielä Yle Uutisiakin vasemmistolaisemmiksi.
Uusimmat
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää