Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Ruotsidemokraatit ehdottavat leikkauksia turvapaikanhakijoiden terveydenhoitoon ja tulkkipalveluihin

10.12.2020 |15:02

Jönköpingin alueen ruotsidemokraatit vaativat leikkauksia turvapaikanhakijoiden etuuksiin. Täysimittaisiin terveyspalveluihin olisivat oikeutettuja vain Ruotsin kansalaiset ja maassa pitkään asuneet, kertoo SVT. Sen sijaan kovilla olevan hoitohenkilökunnan hyvinvointiin pitäisi panostaa ja vapauttaa heidät sairausajan karenssipäivistä.

Pandemian ja maahanmuuton aiheuttamat paineet näkyvät Ruotsin aluehallinnossa. Punavihreä koalitio aikoo kasvattaa tulo- ja menoarviossaan Jönköpingin kuluja 300 miljoonalla kruunulla (29 M€) ensi vuonna.

Ruotsidemokraatit yrittäisivät pitää taloutta tasapainossa ja ehdottavat omassa aluebudjetissaan ainoastaan 194 miljoonaan lisäystä vuoden 2020 budjettiin.

Kattavat terveyspalvelut vain omalle väelle

Ruotsidemokraatit esittävät säästämistä turvapaikanhakijoiden sairaanhoitokuluista. Heille taattaisiin akuutti hoito mutta muut terveyspalvelut taattaisiin vain Ruotsin kansalaisille ja pitkään maassa asuneille. Ilmaiset tulkkipalvelut poistettaisiin yli kaksi vuotta maassa oleskelleilta. Myös ilmainen hammashoito yli 23 vuotiaille maahan yksintulleille on ruotsidemokraattien lakkautuslistalla.

Kovassa paineessa ahertavan hoitohenkilökunnan oloja sen sijaan helpotettaisiin poistamalla heiltä sairausajan karenssipäivät. Isot säästöt alkavat pienistä puroista ja siksi Jönköpingin ruotsidemokraattien linjauksilla voi vielä olla suurempaakin kansallista merkitystä.

 

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
6.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
7.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
9.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28
10.
Suomen uutiset logo

Pohjalaiskansanedustajat tukevat Ylen laittamista kuriin: Jalkojen välissä, Koukussa strippaamiseen, Seksi-Suomen historia, Pillupäiväkirjat – ”Onko tämä todella perusteltua verorahojen käyttöä?”

21.02.2025 |16:59

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää