

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Ruotsi karkottaa Pohjoismaiden suurimman shiiamoskeijan iranilaisimaamin – helsinkiläismoskeijan Bahmanpoureilla tiiviit yhteydet karkotettavaan imaamiin ja moskeijaan
Pohjoismaiden suurimman shiiamuslimimoskeijan iranilainen imaami Mohsen Hakimollahi karkotetaan Ruotsista. Imam Ali Islamic Center sijaitsee Tukholman lähellä Järfallassa. Moskeijan virallisten Facebook-sivujen ja Telegram-kanavan julkaisut kertovat, että karkotusta varten kiinniotetulla imaamilla on tiiviit yhteydet helsinkiläiseen Resalat-moskeijaan ja sen imaamiin Abbas Bahmanpouriin sekä Resalatin Iranin hallinnon rahoituksella perustaneeseen Majid Bahmanpouriin.
Expressen uutisoi 31.1., että imaami Mohsen Hakimollahi haettiin keskellä yötä kotoaan. Hänet kiinniotettiin karkottamista varten. Experessenillä on hallussaan Hakimollahin karkottamispäätös Ruotsin maahanmuuttovirastosta, joka annettiin 30.1.
Iranilainen sheikki Hakimollahi, 63, on toiminut Pohjoismaiden suurimman shiiamuslimiseurakunnan imaamina. Imam Ali Islamic Center sijaitsee Järfällassa Tukholman ulkopuolella.
Hakimollahi on vaikuttanut Ruotsissa useita vuosia ja luonut vahvan verkoston ruotsalaisten kunnallispoliitikkojen ja muiden uskonnollisten yhteisöjen kanssa. Expressen kertoo, että imaami Hakimollahi on matkustanut säännöllisesti Iraniin Ruotsissa asumiensa vuosien aikana.
Resalat-moskeijan imaamilla yhteyksiä Ali Islamic Centeriin
Imaamin kiinnoton tultua julki Suomen Uutisiin otti yhteyttä iranilais-suomalainen kirjailija ja ihmisoikeusaktiivi Arvin Adriyan. Hän toimitti Suomen Uutisille lukuisia Facebook- ja Telegram-ryhmien päivityksiä, joissa helsinkiläisen Resalat-moskeijan imaami Abbas Bahmanpour sekä hänen isänsä, moskeijan perustaja Majid Bahmanpour ja Hakimollahi esiintyvät yhteisissä valokuvissa uskonnollisissa seremonioissa.
Imaami Bahmanpour on ollut vieraana useassa uskonnollisessa tapahtumassa Hakimollahin isännöimässä Ali Islamic Centerissä. Tapahtumia on mainostettu moskeijan somekanavilla.
Esimerkiksi 27.1.2014 tapahtuneesta Abbas ja Majid Bahmanpourin vierailusta kerrotaan moskeijan Facebook-sivuilla. Imaamit ja helsinkiläisen Resalat-moskeijan perustaja Majid Bahmanpour ovat yhteiskuvassa.
Moskeijan farsinkielinen Telegram-ryhmän 19.10.2021 lisätty julkaisu kertoo omalla julisteellaan Bahmanpourin vierailusta. Suomen Uutisilla on hallussaan lukuisia samankaltaisia tapahtumailmoituksia, jotka kertovat Bahmanpourien vierailusta moskeijassa.
Imaami hyökkäsi iranilaisnaisen kimppuun Helsingissä
Helsingin Resalat-moskeijan toiminta on ollut runsaan julkisuuden kohteena. Kansainvälinen uutiskynnys ylittyi kesällä 2023, kun Resalat-moskeijan vieraileva imaami hyökkäsi hallintoa vastustavan iranilaisnaisen kimppuun Helsingin Itäkeskuksessa. BBC julkaisi aiheesta 26.8.2023 uutisen, jossa se kertoo, että hyökkääjä on iranilainen Behrouz Hosseinpour. Hän on toiminut Resalat-keskuksessa vierailevana imaamina.
Helmikuussa 2024 BBC julkaisi erillisen uutisdokumentin Resalatista ja Iranin islamistisen hallinnon yhteydestä. Dokumentissa on haastateltu nykyistä Iranin hallinnon pakolaista, entistä Suomen Iranin-diplomaattia Hossein Alizadehia.
Esitutkinta raukesi, koska imaami oli poistunut Iraniin
Iranilaisnaisen kimppuun hyökännyt Resalatissa vierailevana imaamina toiminut Hosseinpour poistui maasta, ja tapauksen esitutkinta lopetettiin. Etelä-Suomen syyttäjäalue antoi päätöksen esitutkinnan rajoittamisesta 13.11.2023. Päätöksessä kirjoitettin: “Epäilty tekijä Behrouz Hosseinpour on poliisin saamien tietojen mukaan palannut takaisin Iraniin.” Suomen Uutisten toimituksessa on kopio päätöksestä.
BBC toi julki myös Resalat-moskeijan yhteydet Iranin hallintoon sekä moskeijan imaamin Abbas Bahmanpourin isän Majid Bahmanpourin taustan. Suomen Uutiset kertoi 14.2.2023., että Bahmanpour on ollut jäsenenä The Islamic Revolutionary Guard Corps -joukoissa (IRGC). Abbasin isä Majid Bahmanpour on asunut myös Iso-Britanniassa. Suomen Uutiset kertoi 19.5.2023, että Iso-Britannia sulki hänen perustamansa islamilaisen keskuksen Lontoossa IRGC-yhteyksien vuoksi.
Tammikuussa 2023 Euroopan parlamentti hyväksyi ylivoimaisella enemmistöllä päätöslauselman, jossa EU:ta ja sen jäsenvaltioita kehotettiin määrittelemään Iranin vallankumouskaarti IRGC terroristijärjestöksi. Ruotsi määritteli IRGC-joukot terroristijärjestöksi 10.5.2023.
Ruotsin pääministeri Ulf Kristersson vaati erikseen marraskuussa 2024 Euroopan unionia nimeämään Iranin vallankumouskaartin, IRGC-joukot, terroristijärjestöksi. Ruotsin pääministerin julkinen vaatimus tuli sen jälkeen, kun paljastui, että Iran on palkannut rikollisia suorittamaan aseellisia hyökkäyksiä Israelin suurlähetystöjä vastaan Tukholmassa ja Kööpenhaminassa.
Bahmanpourit haastoivat mielenosoittajia oikeuteen
Bahmanpourien perhe on haastanut oikeuteen iranilaisia mielenosoittajia Suomessa.
Bahmanpour ja hänen perheenjäsenensä hakivat laajaa lähestymiskieltoa neljälle iranilaiselle mielenosoittajalle. Helsingin käräjäoikeus hylkäsi hakemuksen 27.9.2023. Bahmanpour ja hänen perheensä saivat oikeudenkäyntiä varten valtion oikeusapua.
Samana vuonna imaamin sisko, monimuotoisuuskouluttaja Sara Salmani teki rikosilmoituksen iranilaisista mielenosoittajista Oulun yliopistolla. Mielenosoittajat pitivät mielenosoituksessa esillä Salmanin perheen suhteita Iranin islamistiseen hallintoon. He peräsivät mielenosoituksessa myös kouluttajalta vastausta kysymykseen, tukeeko hän Iranin naisten ihmisoikeusliikettä #womanlifefreedom ja tuomitseeko hän Iranin islamistisen hallinnon tekemät mielenosoittajien sadat teloitukset.
Kunnianloukkaussyyte jäi kuitenkin nostamatta, sillä syyttäjä katsoi, ettei asiassa ole todennäköisiä syitä rikoksesta epäiltyjen syyllisyyden tueksi.
Karkotettava iranilaisimaami piti yhteyttä Säpon kanssa
Hakimollahi lähetettiin Teheranista Ruotsiin imaamin tehtäviin. Keväällä 2011 hän sai ensimmäisen määräaikaisen työlupansa, joka uusittiin kolme kertaa ennen pysyvää oleskelulupaa, jonka hän sai joulukuussa 2017. Hakimollahin oleskelulupa on nyt peruutettu.
Imaamin lähipiiriin kuuluva henkilö kertoi Expressenille:
– Vuosien mittaan hän loi itselleen hyvän maineen. Hän käyttäytyi nöyrästi, teki yhteistyötä viranomaisten sekä muiden uskonnollisten yhteisöjen kanssa. Ruotsin suojelupoliisi Säpolla oli useita tapaamisia hänen kanssaan hänen maassaoloaikanaan.
Imam Ali Islamic Centerin johto ei halunnut kommentoida imaamin katoamista Expressenille. Moskeijan tiedottaja Akil Zahiri kieltäytyi puhelimessa vastaamasta Expressenin kysymyksiin ja pyysi kysymyksiä sähköpostitse.
Tiedottaja Zahiri vastasi Expressenille sähköpostitse, ettei hänellä ole tietoja asiasta.
Säpolla ei ole käynnissä imaamiin kohdistuvaa rikostutkintaa
Suojelupoliisi Säpon tiedottaja Gabrile Wernstedt kommentoi Expressenille, että Säpolla ei ole imaamiin kohdistuvaa rikostutkintaa käynnissä.
Säpo ei myöskään kommentoinut Expressenille, onko se tehnyt päätöksen Hakimollahin kiinniotosta ja karkotuksesta.
– Meillä on Säpossa mahdollisuus käyttää Ruotsin turvallisuuteen kohdistuvien uhkien torjuntaan tarkoitettua lainsäädäntöä. Tämän lainsäädännön puitteissa meillä on oikeus ottaa kiinni henkilö, joka ei ole Ruotsin kansalainen, ja viedä hänet säilöön odottamaan karkotusta, Wernstedt kommentoi ja lisäsi:
– Se tehdään kokonaisvaltaisen ja yksilöllisen arvioinnin perusteella. Päätös perustuu useisiin eri tiedustelutietoihin. Kun ulkomaalainen otetaan säilöön, hänestä tehdään maastapoistamishakemus maahanmuuttovirastolle. Tämän kaltainen mahdollisuus on siis olemassa, mutta emme ota kantaa yksittäistapaukseen.
Moskeijat usein alustoja hybridioperaatioille
Ruotsalaisen Iranin politiikan tutkijan Arvin Khoshnoodin mukaan moskeijat, islamilaiset keskukset ja muut Iranin islamilaiseen tasavaltaan liittyvät uskonnolliset instituutiot, jotka sijaitsevat maan ulkopuolella, toimivat alustoina hallinnon vaikutusvallalle ja tiedusteluoperaatioille.
– Kaikki nämä instituutiot levittävät hallinnon propagandaa ja disinformaatiota. Niiden imaamit pitävät suoraa yhteyttä hallintoon ja saavat ohjeita, kun tiettyjä narratiiveja pitää korostaa. Esimerkiksi kun Yhdysvallat surmasi IRGC:n kenraali Qasem Soleimanin vuonna 2020, nämä instituutiot järjestivät marttyyrien muistotilaisuuksia usein yhteistyössä hallinnon suurlähetystöjen kanssa. Tällä pyrittiin esittämään Soleimani hyveellisenä hahmona ja Yhdysvallat terroristisena toimijana, hän selventää.
Khoshnood sanoo, että nämä islamilaiset instituutiot, mukaan lukien moskeijat, muodostavat myös kriittisen osan islamilaisen hallinnon tiedusteluinfrastruktuuria.
– Tukholman Imam Ali -moskeija, jonka imaami nyt karkotetaan, toimii tukikohtana Ruotsia, Iranin diasporaa ja jopa joitakin sen omia jäseniä uhkaavalle toiminnalle. Näin kävi myös Hampurin ja Oslon Imam Ali -moskeijoiden tapauksissa, joissa toimineiden imaamien todettiin osallistuneen tiedusteluoperaatioihin, minkä seurauksena heidät karkotettiin.
Tutkija Khoshnood sanoo, että Ruotsista karkotettava imaami Hakimollahi teki tiivistä yhteistyötä Hampurin ja Oslon moskeijoiden kanssa.
– Jotkut näistä moskeijoista tekevät myös suoraa yhteistyötä iranilaisen Al-Mustafa International Universityn kanssa, joka keskittyy indoktrinoimaan eli aivopesemään ei-iranilaisia islamilaisen hallinnon ideologiaan. Tämä yliopisto tekee yhteistyötä IRGC:n kanssa ja auttaa värväämään operatiivisia toimijoita heille. Tästä syystä sekä Yhdysvallat että Kanada ovat asettaneet yliopiston pakotteiden alaiseksi.
Tutkija varoittaa Helsingin Resalat-moskeijasta
Tutkija Khoshnood on seurannut myös ruotsalaisen Imam Ali -moskeijan ja helsinkiläisen Resalat-moskeijan yhteistyötä.
– Suomen Resalat-moskeija on tehnyt yhteistyötä ruotsalaisen Imam Ali -moskeijan kanssa. Suomalainen imaami [Bahmanpour] on kutsuttu useita kertoja Tukholmaan pitämään puheita. Ottaen huomioon, että Resalat-moskeijan perusti IRGC:n palveluksessa toiminut [Majid Bahmanpour] Iranin islamilaisen hallinnon Helsingin-suurlähetystön taloudellisella tuella, on loogista olettaa, että moskeija on ainakin syvästi mukana hallinnon vaikutusoperaatioissa.
Khoshnood mainitsee myös aiemmin tekstissä mainitun tapauksen, jossa Resalat-moskeijassa vieraillut iranilaisimaami Hosseinpour hyökkäsi fyysisesti iranilaisen toisinajattelijan kimppuun Helsingissä.
– Se osoittaa, että moskeija on yhä linjassa islamilaisen hallinnon sortavan agendan kanssa. Varoitan painokkaasti uskonnollisten instituutioiden osallisuudesta turvallisuutta uhkaavaan toimintaan. Helsingin Resalat-moskeijaa tulisi pitää mahdollisena uhkana, joka vaatii vakavaa tutkintaa, hän päättää.
Ruotsin ulkopoliittisen instituutin johtajalla yhteyksiä islamistihallintoon
Ruotsissa uutisoitiin tammikuun lopussa myös toisesta Iranin islamistiseen hallintoon liittyvästä vaikuttamisoperaatiosta. Uutiskanava TV4 Nyheterna paljasti tammikuun 2025 lopussa, että Ruotsin ulkopoliittisen instituutin Lähi-idän ja Pohjois-Afrikan ohjelman johtaja Rouzbeh Parsi on ollut kytköksissä Iranin hallinnon salaiseen vaikuttajaverkostoon.
TV4 sai haltuunsa sähköposteja, jotka todentavat Parsin työskentelyn ja yhteydenpidon Iranin ulkoministeriön kanssa. Parsi on osallistunut esimerkiksi Iranian Experts Initiative (IEI) -verkoston toimintaan, jonka tarkoituksena on ollut muokata länsimaista keskustelua Iranin islamistisen hallinnon eduksi. Parsi on työskennellyt Ruotsin ulkopoliittisen instituutin johtajana vuodesta 2018 alkaen.
Heli-Maria Wiik
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Imam Ali Islamic Center Rouzbeh Parsi Gabrile Wernstedt Akil Zahiri Mohsen Hakimollahi Sara Salmani Hossein Alizadeh Arvin Khoshnood Behrouz Hosseinpour Majid Bahmanpour Arvin Adriyan Resalat-keskus Qasem Soleimani Ulf Kristersson Abbas Bahmanpour
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kurdiliiton hallituksen jäsen joutui väkivaltaisen hyökkäyksen kohteeksi Vantaan Myyrmäessä

Ilmapiiri kiristyy, helsinkiläinen kovan linjan moskeija kutsuu jäseniään Israelia vastustavaan mielenosoitukseen

Helsinkiläisimaami haki lähestymiskieltoa Iranin hallintoa vastustaville mielenosoittajille — hakemus hylättiin, pääosa imaamin oikeuskuluista valtion maksettavaksi

BBC ja Iran International: Helsingin Resalat-moskeijan vieraileva imaami hyökkäsi hallintoa vastustavan iranilaisnaisen kimppuun Itäkeskuksessa
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Joka toinen somaliäiti Suomessa on yksinhuoltaja – onko yksinhuoltajuus oikeasti moniavioisuutta?
Ylen artikkeli vuodelta 2009 kertoi, että 46 prosenttia Suomessa asuvista somaliäideistä asui tuolloin yksin lastensa kanssa. Yhtenä selittävänä tekijänä jutussa pidettiin moniavioisuutta, sillä Suomessa voi kihlautua useamman henkilön kanssa.

Päivän pointti: Antti Lindtman sanoo vaalitentissä, ettei halua enempää humanitaarista maahanmuuttoa, kunnes puolueen raskaan sarjan kuiskaaja ilmoittaa, että kyllä haluaa – mistä oikein on kyse?

Luonnonvarakeskus ei vastannut määräajassa kansanedustajan tietopyyntöön susitietojen ristiriitaisuuksista – Antikainen: Salaileeko Luke jotakin?
Tiedotusvälineissä pohdittiin alkuvuodesta, miksi Luonnonvarakeskuksen (Luke) susien kanta-arvioiden määrän mukaan niiden lukumäärä ei ole Suomessa juurikaan kasvanut viime vuosina. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen lähetti Lukelle 24.3. virallisen tietopyynnön, jossa hän pyysi selvennystä susien määräarvioiden perusteista ja DNA-näytteiden käytöstä kanta-arvioissa. Luke toimitti vastauksensa tämän artikkelin julkaisemisen jälkeen.

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Päivän pointti: Woke tuhoaa kaiken mihin se koskee, tällä kertaa Kallion ilmaisutaidon lukion oppilaiden mahdollisuudet itsensä ilmaisemiseen

Vihreät ajavat järjettömässä autovihassaan alas Helsingin katuverkostoa – ”Ei kiusattaisi enää autoilijaa”, vetoaa varatuomari

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.
Uusimmat

Toimi Kankaanniemi: Vastuunkanto Suomesta leikkasi kannatusta

Tynkkynen: Takkiin tuli nyt, mutta lopussa kiitos seisoo

Purra kannusti kiitospuheessaan kenttäväkeä ja valoi uskoa tulevaan

Puoluesihteeri Vuorenpää vaalituloksesta: Tämä on opetus
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää