Artikkeli kuva

matti matikainen

Ruohonen-Lerner: KHO:n päätös voitto läpinäkyvälle hallinnolle

14.05.2013 |10:42

Valtiovarainministeriö joutuu luovuttamaan Suomen ja Kreikan vakuussopimuksen ja myös pääosin Suomen ja pankkien väliset sopimukset, toteaa tyytyväisenä Korkeimpaan hallinto-oikeuteen salailusta valittanut perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Pirkko Ruohonen-Lerner.

VM:n on luovutettava vakuussopimus kokonaisuudessaan. KHO linjasi myös, että Suomen ja pankkien väliset sopimusasiakirjat ovat pääosin julkisia lukuun ottamatta liikesalaisuuksia. Pankkien nimet ja ne tiedot, jotka voivat johtaa pankkien jäljille, voidaan salata.

‑ On hienoa, että salailu ei voittanut. Korkeimman hallinto-oikeuden tuomio on merkittävä voitto hyvälle ja läpinäkyvälle hallinnolle, joka on erittäin tärkeä asia demokraattisessa valtiossa. Jatkossa varmasti valtioneuvostossa ja ministeriöissä noudatetaan KHO:n viitoittamaa linjaa, Ruohonen-Lerner korostaa.

Valtiovarainministeriö halusi salata sekä vakuussopimuksen että pankkien kanssa tehdyt sopimukset. Ministeriö vetosi sopimuksen sisältämiin liikesalaisuuksiin ja siihen, että Kreikka vaati sopimuksen salaamista.

‑ KHO:n mukaan salassapidosta voidaan säätää vain lailla. Siitä ei voida päättää sopimusten salassapitomääräyksillä, jotka poikkeavat julkisuuslaista, Ruohonen-Lerner muistuttaa.

KHO:n ratkaisu oli yksimielinen. KHO sai salaamisesta kaikkiaan 12 valitusta.

Suomen ja Kreikan vakuussopimus sekä viisi pankkien kanssa solmittua sopimusta allekirjoitettiin helmikuussa 2012.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
5.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
6.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
7.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17
10.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää