Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Ronkainen vammaisten avustajakoirista: ”Apuvälineet tulisi myöntää samoilla perusteilla vammaan katsomatta”

14.11.2019 |17:42

Perussuomalainen kansanedustaja Jari Ronkainen jätti tänään kirjallisen kysymyksen hallituksen vastattavaksi koskien avustajakoiria. Sosiaali- ja terveysministeriö julkaisi vuosi sitten ohjeistuksen lääkinnällisen kuntoutuksen apuvälineiden luovuttamisesta.

– Vammaisten avustajakoirien hakemisen ja myöntämisen järjestelmä on täysin erilainen kuin näkövammaisten opaskoirien. Minua ihmetyttää miksi, kun molemmissa tavoitteena on itsenäisen toimintakyvyn tukeminen, Jari Ronkainen kummastelee.

Invalidiliitto oikeilla jäljillä

Invalidiliitto teki ministeriön julkaisemasta ohjeistuksesta kantelun eduskunnan oikeusasiamiehelle helmikuussa. Kantelussaan Invalidiliitto pyysi tarkastamaan ministeriön ohjeistuksen lainmukaisuuden myös avustajakoirien osalta.

– Invalidiliitto on mielestäni oikeilla jäljillä. Tasa-arvoisen kohtelun turvaamiseksi, jos lääketieteelliset perusteet vain täyttyy, niin kaikkien lääkinnällisten apuvälineiden myöntäminen tulisi asettaa samalle viivalle. Vammaan katsomatta, Ronkainen sanoo.

Avustajakoirista korvaamaton apu

Ronkainen on tutustunut avustajakoirien toimintaan vakuutuslääkärijärjestelmää koskevan lakialoitteensa tiimoilta.

– Olen saanut nähdä, kuinka erityisesti aivovammatapauksissa avustajakoirista on ollut korvaamatonta apua. Toivoisin näkeväni avustajakoirien käyttöä edistettävän ja luovutusperusteiden tulevan samalle tasolle opaskoirien kanssa, Ronkainen kertoo.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
7.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12
10.
Suomen uutiset logo

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”

24.03.2025 |12:13

Uusimmat

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää