Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Ronkainen jätti lakialoitteen vakuutuslääkärijärjestelmän muuttamiseksi

27.10.2017 |13:06

Perussuomalaisten kansanedustaja Jari Ronkainen on tänään jättänyt aloitteen lain muuttamiseksi siten, että vakuutusyhtiöiden korvaus- ja eläkepäätökset tehtäisiin lähtökohtaisesti vakuutetun oman lääkärin diagnoosin pohjalta.

Vakuutusyhtiöiden lääkäreillä ei pidä olla mahdollisuutta potilasta näkemättä evätä korvauksia, elleivät he kykene lääketieteellisin perustein todistamaan korvaushakemusta olennaisilta osin virheelliseksi.

Lausunto voi määritellä loppuelämän

Lisäksi aloitteessa vakuutuslääkäreille tulisi samat velvoitteet laatia tekemänsä asiakirjat ”kunnian ja omantunnon kautta” kuin muulla terveydenhuollon ammattihenkilöstöllä.

– On käsittämätöntä, että vakuutuslääkärit voivat laatia lausuntojaan, joilla joissain tapauksissa määritellään koko potilaan loppuelämää, ilman että heidän täytyy käyttää kaikkia muita lääkäreitä koskevia muotovaatimuksia, Ronkainen ihmettelee.

Aloitteeseen nimiä kaikista puolueista

Lakialoite sai kannatusta koko puoluekentän laajuudelta, sillä 60 allekirjoittajan joukossa oli nimiä kaikista eduskuntapuolueista.

Aloitteesta käydään lähetekeskustelu eduskunnan täysistunnossa marras-joulukuun aikana. Lähetekeskustelun jälkeen lakialoite siirtyy käsiteltäväksi eduskunnan määrittelemään valiokuntaan, joka päättää aloitteen jatkosta.

– Asian tärkeydestä kertoo se, että aloitteen allekirjoittajia tuli kaikista puolueista. Vuodesta 2004 lähtien kaikki eduskuntapuolueet ovat tehneet erilaisia valtiopäivätoimia asian tiimoilta hallitus-oppositioasetelmasta riippumatta.

– Vuoden 2016 alussa lakiin tehtiin marginaalisia muutoksia, jotka eivät vaikuttaneet vakuutuslääkärien kohtuuttomaan valtaan kiistää hoitavien lääkärien diagnoosit sekä tapaturmien ja vammojen väliset syysuhteet potilaita näkemättä, Ronkainen kertaa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?

14.02.2025 |15:11
6.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
7.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
10.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset perusti oman opiskelijajärjestön: “Haluamme normalisoida normaalin ajattelun”

17.02.2025 |12:51

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää