Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Ronkainen arvostelee kotitalousvähennyksen leikkaamista: ”Harmaa talous lisääntyy”

04.06.2019 |12:02

Perussuomalainen kansanedustaja ja entinen rakennusalan yrittäjä Jari Ronkainen arvostelee hallitusohjelman kirjausta kotitalousvähennyksen leikkaamisesta ja vähennyksen osuuden pienentämisestä.

– Tämä lisää muovipussiyrittäjien määrää. Sillä tarkoitan rakennusalalla näitä henkilöitä, joiden työkalut mahtuvat aamulla muovipussiin ja jotka kulkevat työmaalta toiselle. Harmaa talous tekee tuloaan takaisin, Jari Ronkainen kertoo.

Vanhuksilta jälleen yksi tuki pois

Kotitalousvähennys on verovähennys, jonka voi saada asunnon ja vapaa-ajan asunnon kunnossapito- ja perusparannustöistä, mutta lisäksi myös kotona teetetyistä kotitalous-, hoiva- tai hoitotyöstä.

– Vanhuksia kannustetaan yhä enemmän kotona asumiseen, mutta samalla sen tukia karsitaan. Sen lisäksi, että esimerkiksi vanhan rintamamiestalon kunnossapito vaikeutuu, niin myös arkinen apu kuten siivoaminen, pyykkääminen ja ikkunanpesu kallistuvat vanhuksille, Ronkainen toteaa.

Ostot pois pieniltä yrityksiltä

Ronkainen epäilee, että kotitalousvähennyksen leikkaaminen ei ainakaan auta hallitusta saavuttamaan tavoiteltua 75 %:in työllisyysastetta.

– Tämän myötä ostot pieniltä yrityksiltä vähenee. Ei se ainakaan kannusta ketään ryhtymään pienyrittäjäksi tuen piiriin kuuluvilla aloilla. Mielestäni kotitalousvähennystä tulisi päinvastoin korottaa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
6.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
7.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
9.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28
10.
Suomen uutiset logo

Pohjalaiskansanedustajat tukevat Ylen laittamista kuriin: Jalkojen välissä, Koukussa strippaamiseen, Seksi-Suomen historia, Pillupäiväkirjat – ”Onko tämä todella perusteltua verorahojen käyttöä?”

21.02.2025 |16:59

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää