Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Rikollisryhmät etsivät kuumeisesti uusia jäseniä – jengeihin hamutaan jopa 6-vuotiaita ja yläasteen koululaiset saavat rahakkaita tarjouksia palkkamurhasta

08.11.2023 |09:07

Todellisuus alkaa olla tarua ihmeellisempää Ruotsin rikollismaailmassa. Uusia jäseniä jengeihin etsitään kaikin keinoin ja riveihin kelpaavat jo alle kouluikäisetkin. Kouluissa tytöt tarkkailevat huomaamattomasti mahdollisia jäsenehdokkaita vakavan rikollisuuden loppumattomaan tarpeeseen.

Rikollisjengien keskinäiset välienselvittelyt heijastuvat jo jäsenhankintaankin, joka on vilkeastunut huomattavasti viimeisten kuukausien aikana. Poliisin mukaan Rinkebyssä on tehty havaintoja siitä, että rikolliset yrittävät värvätä jengeihin jopa 6-vuotiaita pikkulapsia.

– Jos näet veikan myymässä huumeita leikkikentällä tai jos vanhemmat rikolliset pyytävät välillä rahtaamaan aseita, niin sille tielle on helppo sitten hieman vanhempana lähteä, sanoo Rinkebyn paikallispoliisin päällikkö Therese Rosengren Svenska Dagbladetissa.

– Vanhemmilla rikollisilla tarkoitan 15-vuotiaita. Olemme havainneet, että yhä nuoremmat syyllistyvät vakaviin rikoksiin, joten meidänkin on keskityttävä näihin nuorempiin.

Murhatöitä tekstarilla

Viime aikoina Uppsalan poliisin tietoon on tullut tapauksia, joissa rikolliset ovat lähetelleet lapsille kohdistettuja viestejä, joissa kerrotaan mahdollisuudesta ”tienata valtavasti rahaa” tietystä toimesta. Epävirallisen tiedon mukaan kyse on palkkamurhasta.

– Tällaiseen tietylle ryhmälle kohdistettuun ja näin konkreettiseen tarjoukseen emme ole törmänneet koskaan aikaisemmin, toteaa aluepoliisin tiedottaja Magnus Jansson Klarin Aftonbladetissa.

Uppsalan poliisi ei ole tietoinen siitä, onko palkkamurhaa tarjottu yläasteen koululaisille muualla maassa. Tietoa ei ole myöskään siitä, että joku olisi tarttunut tarjoukseen.

Tytöt kartoittavat ehdokkaita

Kaikissa Tukholma kouluissa, joissa on yli 12-vuotiaita oppilaita, on ongelmia rikollisverkostojen kanssa. Näin väittää oppilaiden parissa työskentelevä asiantuntija SvD:n mukaan.

Jengit eivät kuitenkaan toimi avoimesti koulujen alueilla, vaan kaikki tapahtuu hyvin peitellysti. Kohderyhmän voi toki tavoittaa myös puhelimen ja sosiaalisen median välityksellä.

– He pysyttelevät useimmiten ulkopuolella. Sen sijaan he lähettävät asialle muita, usein tyttöjä tarkkailemaan lapsia ja näiden käyttäytymistä, kertoo koulukuraattori Arman Hoque.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
6.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12
10.
Suomen uutiset logo

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle

25.03.2025 |12:54

Uusimmat

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää