

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Rikollisryhmät etsivät kuumeisesti uusia jäseniä – jengeihin hamutaan jopa 6-vuotiaita ja yläasteen koululaiset saavat rahakkaita tarjouksia palkkamurhasta
Todellisuus alkaa olla tarua ihmeellisempää Ruotsin rikollismaailmassa. Uusia jäseniä jengeihin etsitään kaikin keinoin ja riveihin kelpaavat jo alle kouluikäisetkin. Kouluissa tytöt tarkkailevat huomaamattomasti mahdollisia jäsenehdokkaita vakavan rikollisuuden loppumattomaan tarpeeseen.
Rikollisjengien keskinäiset välienselvittelyt heijastuvat jo jäsenhankintaankin, joka on vilkeastunut huomattavasti viimeisten kuukausien aikana. Poliisin mukaan Rinkebyssä on tehty havaintoja siitä, että rikolliset yrittävät värvätä jengeihin jopa 6-vuotiaita pikkulapsia.
– Jos näet veikan myymässä huumeita leikkikentällä tai jos vanhemmat rikolliset pyytävät välillä rahtaamaan aseita, niin sille tielle on helppo sitten hieman vanhempana lähteä, sanoo Rinkebyn paikallispoliisin päällikkö Therese Rosengren Svenska Dagbladetissa.
– Vanhemmilla rikollisilla tarkoitan 15-vuotiaita. Olemme havainneet, että yhä nuoremmat syyllistyvät vakaviin rikoksiin, joten meidänkin on keskityttävä näihin nuorempiin.
Murhatöitä tekstarilla
Viime aikoina Uppsalan poliisin tietoon on tullut tapauksia, joissa rikolliset ovat lähetelleet lapsille kohdistettuja viestejä, joissa kerrotaan mahdollisuudesta ”tienata valtavasti rahaa” tietystä toimesta. Epävirallisen tiedon mukaan kyse on palkkamurhasta.
– Tällaiseen tietylle ryhmälle kohdistettuun ja näin konkreettiseen tarjoukseen emme ole törmänneet koskaan aikaisemmin, toteaa aluepoliisin tiedottaja Magnus Jansson Klarin Aftonbladetissa.
Uppsalan poliisi ei ole tietoinen siitä, onko palkkamurhaa tarjottu yläasteen koululaisille muualla maassa. Tietoa ei ole myöskään siitä, että joku olisi tarttunut tarjoukseen.
Tytöt kartoittavat ehdokkaita
Kaikissa Tukholma kouluissa, joissa on yli 12-vuotiaita oppilaita, on ongelmia rikollisverkostojen kanssa. Näin väittää oppilaiden parissa työskentelevä asiantuntija SvD:n mukaan.
Jengit eivät kuitenkaan toimi avoimesti koulujen alueilla, vaan kaikki tapahtuu hyvin peitellysti. Kohderyhmän voi toki tavoittaa myös puhelimen ja sosiaalisen median välityksellä.
– He pysyttelevät useimmiten ulkopuolella. Sen sijaan he lähettävät asialle muita, usein tyttöjä tarkkailemaan lapsia ja näiden käyttäytymistä, kertoo koulukuraattori Arman Hoque.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- tarkkailu kohdistettu viesti Arman Hoque kouluikäinen jäsenhankinta värväys Magnus Jansson Klarin yläaste kohderyhmä palkkamurha rikollisverkostot jengirikolliset Therese Rosengren Ruotsin poliisi Uppsala Rinkeby rikollisjengit rekrytointi esikoulu lapset Sosiaalinen media Tukholma Vakoilu koulu nuoret
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Presidenttiehdokas Halla-aho: Jos me Suomessa teemme kaiken samoin kuin Ruotsissa, myös lopputulos tulee olemaan samanlainen

Sisäministeri Mari Rantaselta tyly viesti katujengiuraa suunnitteleville nuorille: “Kadut eivät kuulu jengeille, joten tänne on turha tulla hillumaan – Suomessa on tehokas poliisi”

Jengirikollisuus tulee kalliiksi Ruotsin kansantaloudelle – maakuva ruvella, investoinnit kutistuvat ja työvoiman saanti vaikeutuu

Hakkarainen Keskisuomalaisessa: Jos mitään ei tehdä, Euroopasta tulee Afrikka kaikkine ääri-islam-kiroineen

Kansanedustaja Rami Lehtinen huolissaan maahanmuuttajalähiöiden ongelmista: “Tällä tahdilla olemme Ruotsin tilanteessa”

Oikeusministeri Gunnar Strömmer: ”Tuntemamme Ruotsi saattaa olla menetetty”

Rikollisjengi houkutteli 16-vuotiaan torpedoksi – matkasi toiseen kaupunkiin murhaamaan

Euroopan poliisiviranomaiset: Rikollisjengit hyödyntävät lapsia operaatioissaan kautta mantereen – kokonaiset perheet saattavat elää lapsen rikoksista hankkimilla tuloilla
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”
Hallitus panostaa arjen sujuvuuteen ja turvallisuuteen uudistamalla taksialan sääntelyä. Tavoitteena on palauttaa Suomeen turvalliset taksit ja luottamus koko taksialaan. Pitkään valmisteltu hallituksen esitys on tarkoitus antaa eduskuntaan vielä tämän vuoden puolella, syysistuntokaudella 2025.

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa yllättäviä tuloksia kansalaisten suhtautumisesta Yleisradion uutistuotantoon. Jopa 40 prosenttia vastaajista pitää Yle Uutisia vasemmalle kallistuvana. Vastaajista 19 prosenttia arvioi Ylen näkökulman olevan selvästi vasemmistolainen. Tutkimuksessa vain SDP:n puoluemedia Demokraatti ja vasemmistoliiton Kansan Uutiset arvioitiin vielä Yle Uutisiakin vasemmistolaisemmiksi.
Uusimmat
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää