

Lehtikuva Timo Toivanen
Rikollisia, rikollisjärjestöjä, laittomia säästölakeja – eurohallitukset pyörremyrskyssä
Useiden euromaiden hallitukset ovat viime aikoina ajautuneet pahoihin vaikeuksiin. Italian ja Kreikan hallitukset ovat vaarassa kaatua. Portugalin hallituksen esitykset on toistuvasti tulkittu perustuslain vastaisiksi. Näiden lisäksi Britanniaa kiehuttaa mahdollinen kansanäänestys EU:n jäsenyydestä.
Viikonlopun uutispommista vastasi Silvio Berlusconi, joka käskytti ministerinsä eroon. Sunnuntaina 77-vuotispäiviään viettänyt Berlusconi kertoi vaativansa maahan uusia vaaleja. Samaa vaadetta esittää Giuseppe Grillo, viiden tähden liikkeen keulakuva. Presidentti ja pääministeri haluaisivat välttää uudet vaalit, mutta tämä voi osoittautua hankalaksi.
Berlusconin puolueen kaikki viisi ministeriä erosivat hallituksesta, joskaan kaikki eivät ole valmiita liittymään Berlusconin uuteen, perusteilla olevaan Forza Italia -puolueeseen. Tämä juopa voi antaa toivoa jonkinlaiseen hallitusratkaisuun ilman uusia vaaleja. Myös jotkut viiden tähden liikkeen edustajat voivat antaa tukensa pääministeri Enrico Lettalle. Pääministerin arvovalta on pelissä myös sisältä päin. Moni näkee puolueen jatkomahdollisuuksien lepäävän nuoren ja energisen Matteo Renzin harteilla.
Berlusconi ilmoitti eropyyntönsä viralliseksi syyksi hallituksen kaavaileman arvonlisäveroprosentin yhden prosenttiyksikön korotuksen. Pääministeri Letta puolestaan pitää Berlusconin omia vaikeuksia eropyynnön todellisena syynä. Berlusconi sai korkeimmalta oikeudelta elokuun alussa tuomion veropetoksesta, ja nyt hänet voidaan rikollisena erottaa parlamentista.
Ilman Berlusconin puolueen tukea pääministerillä on parlamentin ylähuoneessa vähemmistö, ja kriittisellä hetkellä tuen saaminen vuoden 2014 budjettiesityksiin on vaakalaudalla.
Kreikkalaispuolue määritellään rikollisjärjestöksi?
Kreikkalainen Kultainen sarastus -puolue saattaa tulla luokitelluksi rikollisjärjestöksi. Tapahtumat alkoivat vyöryä muusikko Pavlos Fyssasin puukotuksesta. Kultaisen sarastuksen kannattaja on kiinni epäiltynä veriteosta, jossa Fyssas menetti henkensä. Tapahtumalla on kuitenkin lukuisia silminnäkijöitä ja tuomiota pidetään siksi todennäköisenä. Maan syyttäjälaitoksen mukaan puolueen johto on kytkeytynyt veritekoon.
Mikäli puolue tulkitaan rikollisjärjestöksi, sitä ei voida enää kelpuuttaa vaaleihin. Kannattajat voivat siirtyä tukemaan vasemmistolaista Syrizaa, jolloin sen ylivoima kannatusmittauksissa kasvaisi vain entisestään. Kultainen sarastus on Syrizan tavoin vastustanut Kreikan tukiohjelman ehtoja.
Puolueen puheenjohtaja Nikos Michaloliakos on pidätetty, ja hänelle luetaan syytteet rikollisjärjestön perustamisesta tiistaina. Michaloliakos on lisäksi uhannut vetää puolueensa edustajat pois parlamentista, jolloin uusien vaalien pitäminen on melko todennäköinen seuraus. Syriza on lisäksi vaatinut uusia vaaleja, mutta pääministeri ei ole myöntynyt vaatimusten edessä.
Portugalin säästöideat perustuslain vastaisia
Portugalin perustuslakituomioistuin on loppuviikosta todennut jälleen kerran maan hallituksen ideat uusista säästötoimista perustuslain vastaisiksi. The Wall Street Journalin mukaan maan entinen valtiovarainministeri Medina Carreira toteaa: ”Voidaksemme tehdä kuten [tuomarit] haluavat, meidän täytyisi jättää euro.”
Perustuslakituomioistuin ei ole ensimmäistä kertaa toteamassa kaavailtuja säästötoimia laittomiksi, tämä on jo kolmas kerta lyhyen ajan sisällä. Tällä kertaa ajatus siitä, että työvoimaa voitaisiin irtisanoa helpommin kaatui tuomarien tulkintaan.
Portugalin pääministeri Pedro Passos Coelho sanoi kuitenkin, että uudet irtisanomislait palautuvat valmisteltavaksi, ja että perustuslakia ei ole tarpeen muuttaa. Jotkut ekonomistit ovat kuitenkin toista mieltä. Heidän mielestään perustuslaki on kirjoitettu aikana, joka ei enää vastaa nykyajan olosuhteita.
Kansanäänestys puhututtaa brittejä
Iso-Britannian pääministeri David Cameronin jokerikortti – kansanäänestyksen järjestäminen Euroopan Unionin jäsenyydestä – on kerännyt paljon kierroksia. Konservatiivien puheenjohtaja on luvannut, että mikäli konservatiivit voittavat vaalit, kansanäänestys pidetään vuonna 2017. Cameronin konservatiivipuolueen riveistä on kantautunut ajatuksia äänestyksen aikaistamisesta. Syynä on ilmeisesti EU- ja euroskeptisen itsenäisyyspuolueen (UKIP) kannatuksen kasvu.
Työväenpuolue on katsonut ilmeisen tyytyväisenä konservatiivien rivien rakoilemista. Eräs puolueen kansanedustaja kuitenkin huomaa vaaran: ”Emme me voi olla ainoa vaaleihin valmistautuva puolue, joka vastustaa kansanäänestyksen pitämistä.” Jotkut Työväenpuolueen edustajat ovatkin ajatelleet nokittavansa konservatiivit haluamalla pitää kansanäänestyksen jo ensi vuonna. Työväenpuolueen puheenjohtaja Ed Miliband ei kuitenkaan ole samalla kannalla kansanäänestyksen pitämisestä ensi vuoden puolella.
Henri Myllyniemi
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Yle lopetti kuin seinään jatkouutiset Venäjää myötäilevästä kansanedustaja Kimmo Kiljusesta – PS-valtuutettu vaatinut somessa jo 76 päivää putkeen Ylen toimitusta tekemään työnsä
Yleisradion hyytävä hiljaisuus SDP-kansanedustaja Kimmo Kiljusen skandaalilausunnoista suomenvenäläisille on herättänyt talven mittaan huomiota sosiaalisessa mediassa. Perussuomalaisten joensuulainen valtuutettu Outi Mara kyllästyi odottelemaan Yleisradion toimia, ja hän on joulukuusta saakka jakanut X-tilillään kuvakaappausta Kimmo Kiljusta koskevasta jutusta vaatien Yleltä perusteellisempaa aiheen käsittelyä.

Putin pelkää Ukrainan rintamalta kotiin palaavia sotilaita – taisteluiden traumatisoimat sotilaat voivat haastaa virallisen totuuden sodasta
Venäjä hyökkäsi Ukrainaan ja tapahtumat karkasivat hyökkääjän käsistä. Nyt ollaan tilanteessa, josta oikeudenmukainen ulospääsy vaikuttaa lähes mahdottomalta. Yksinvaltaiselle Venäjälle myös rauha on enemmän uhka kuin mahdollisuus. Sadat tuhannet rintamalta palaavat rikkinäiset sotilaat haastavat virallisen propagandan ja ovat siten yhteiskunnallinen aikapommi.

Antikainen: Islamia ei tule sisällyttää ylioppilaskirjoituksiin – suomalaisen kristillisyyteen pohjatuvan kulttuurin on oltava ensisijaista
Opetushallituksen työryhmä ehdottaa, että islamin uskonto tulisi ottaa mukaan ylioppilaskirjoituksiin. Työryhmän mukaan islamin tulisi olla yhtenä vaihtoehtona reaaliaineiden kokeissa. Nykyisin abiturientit voivat kirjoittaa vain evankelisluterilaisen tai ortodoksisen uskonnon.

Maahanmuuttoministeri piipahti ongelmalähiössä – pukeutui luodinkestäviin liiveihin
Ruotsin maahanmuuttoministeri lähti niin sanotusti kentälle ja suunnisti ongelmalähiöön. Matka sujui ongelmitta poliisin kyydissä ja samalla hallituksen edustaja sai ensiarvoisen tärkeätä palautetta uuden lainsäädännön vaikutuksista virkavallan arkityöhön. Ministeri julkaisi somessa postauksen reissustaan - ja taas kerran maton alle lakaistu todellisuus pamahti kaikkien silmille.

Suden suojelustatus alenee täysin rauhoitetusta suojelluksi lajiksi – helpottaa kannanhoidollista metsästystä
Euroopan villieläinten suojelusta vastaava komitea hyväksyi viime vuoden joulukuussa ehdotuksen suden suojelustatuksen alentamisesta täysin rauhoitetusta suojelluksi lajiksi. Susien kannanhoidollista metsästystä helpottava asetus astuu voimaan huomenna.

Hallitus aikoo lakkauttaa suojeluaseman lähtömaassaan lomailevilta – Vigelius: “Jos lomailee Irakissa, ei tarvitse suojelua Suomessa”
Hallitus antoi tänään eduskunnalle esityksen, jossa kiristetään ulkomaalaislakia turvapaikanhakijoiden ja suojelua saaneiden osalta. Jatkossa muun muassa lähtömaassa lomailu johtaisi lähtökohtaisesti ulkomaalaisen suojeluaseman lakkauttamiseen.

Trump puhui kongressille rajaturvallisuudesta, woken päättymisestä, transurheilusta, tulleista – republikaanit mielissään, demokraatit harmissaan, protestoinut demokraattiedustaja poistettiin salista
Donald Trump lupasi kongressissa pitämässään linjapuheessa rauhaa Ukrainaan, veronalennuksia ja työpaikkoja amerikkalaisille ja teollisuusyritysten paluuta Yhdysvaltoihin. Hän iloitsi siitä, että laiton siirtolaisuus on saatu kuriin, woke-ideologia on poistettu valtionhallinnosta ja kouluista ja että miehet eivät enää pääse urheilemaan naisten sarjoihin.

Ruotsalainen ICA-ketju juhlistaa kansanmurhaa “joelta merelle” -taateleilla – Israelin valtio pyyhitty pois kartalta ja korvattu Palestiinalla
ICA-kauppaketjun taatelilaatikoissa lukee "Free Palestine". Pakkaus on kuvitettu palestiinalaislipuilla ja Kalliomoskeijan kuvalla, jonka vieressä olevan kartan tarkoitus on kuvata "joelta merelle" ulottuvaa Palestiinaa, josta Israel on pyyhitty pois.

Saksalaismies ajoi Mannheimissa ihmisjoukkoon
Autoilija kaasutti Saksassa Mannheimissa henkilöautolla kävelykadulla ihmisjoukkoon tuhoisin seurauksin.
Uusimmat

Purra: Mihin unohtui ilmastolaki Maaseudun Tulevaisuuden paneelista?

Vantaalla täysi sadan ehdokkaan lista kuntavaaleissa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää
PS Naiset 3/2024

Lue lisää