

MATTI MATIKAINEN
Riikka Purra: Rakas Suomi, mikä on kaikkein tärkeintä
Perussuomalaiset eroaa monilla tavoilla muista puolueista, joista yksi on se, että perussuomalaiset ei halua käyttää veronmaksajien rahaa eliitin unelmien toteuttamiseen. Vanhoista puolueista poiketen perussuomalaisuuden lähtökohta ei ole hakea hyväksyntää ja kiitosta siitä, kun veronmaksajan rahaa kaadetaan miljardikaupalla hyviin tarkoituksiin maailmalla. – Me haluamme huolehtia erityisesti tästä maasta, Purra kuvasi perussuomalaisten linjan.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra puhui vaalipäivän aattona Uudellamaalla. Purra muistutti, että näissä vaaleissa valitaan poliittisia päätöksentekijöitä, joiden tärkein tehtävä on puolustaa tätä maata ja sen kansaa.
– Sama linjaus on myös perussuomalaisen politiikan ytimessä. Meidän mielestämme se ei ole edes radikaalia tai jotain sellaista mitä pitäisi hävetä – mielestämme Suomessa kaikkien puolueiden pitäisi ajatella näin.
Suomen ja suomalaisuuden puolustaminen oli arkipäivän politiikkaa vielä muutama vuosikymmen sitten mutta nyt suunta on toinen, Purra kuvasi.
– Tämä näkyy kaikessa. Perussuomalaisille sanotaan että tässä julkisen talouden tilanteessa emme olisi valmiita säästämään oikeista paikoista. Näin meille on sanonut eräs puolue, joka ei tunnista niitä arvoja joita me pidämme esillä.
Suomalaisia voi puolustaa talouspolitiikan keinoilla
Purra muistutti, että suomalaisten puolustaminen ei ole abstraktia, vaan hyvin konkreettista toimintaa, jota voi tehdä esimerkiksi talouspolitiikassa.
– Eduskunnan hyväksymä, hallitukselta tullut valtion budjetti kertoo siitä, mihin priorisoidaan ja mikä on tärkeintä. Jos ehdolla oleva poliitikko ei osaa sanoa kumpi on tärkeämpää: sotepalvelut suomalaisille vai se, että veronmaksajan rahoja heitellään ulkomaille sinne tänne. Itse kukin voi miettiä, onko sellainen poliitikko äänen arvoinen.
– Pelkästään tällä kaudella on ollut kaksi isoa kriisiä, joihin on mennyt paljon veronmaksajan rahaa. On jouduttu tukemaan yrittäjiä, energiamaksujen maksajia ja sotepuolta. Siitä huolimatta rahaa riittää valtavan paljon aina myös jonnekin muualle. Se kertoo siitä että priorisoinneissa ei ole onnistuttu – eikä onnistuta jatkossakaan ellei siirrytä perussuomalaiselle linjalle.
Perussuomalaisille Suomi ei ole säästökohde
Samaan aikaan, kun kokonaisveroaste on reilusti yli 40 prosenttia ja keskituloinen palkansaaja maksaa itsensä kipeäksi, tärkeimmät palvelut eivät toimi.
– Monilla paikkakunnilla, varsinkin kaupungeissa, sotesektori on kriisiytynyt. Ongelmia on kouluissa, sisäisessä turvallisuudessa ja tiestön kunnossa. Meillä on valtavasti infrahankkeita, joihin tarvitaan rahaa. Löytyy siis vaikka mitä palveluita ihan omassa lähiympäristössämme, jotka vaativat toimenpiteitä. Meidän mielestämme säästökohteet eivät ole Suomessa, vaan jossain muualla, Purra sanoi.
Hän huomautti, että nykyisillä koroilla pelkästään yksi tällä kaudella tehty EU-elvytytyspaketti maksaa tuleville veronmaksajille yli 10 miljardia euroa.
– Suomen vastuut EU:lle ovat tällä hetkellä jo noin 60 miljardia euroa, mutta vaikka summat ovat näin valtavia, yhdessäkään median puheenjohtajien vaalitentissä ei edes puhuttu koko asiasta. Sen sijaan on puhuttu siitä, säästetäänkö suomalaisen perusetuuksista 100 miljoonaa tai säästetäänkö jostain tärkeästä infrahankkeesta. Asenne on se, että EU-rahoista, maahanmuutosta tai ilmastotoimista ei edes saisi puhua.
Julkisen talouden suunnitelmassa hiilineutraaliin Suomeen on varattu jopa kahdeksan miljardia euroa, mutta sekään ei ole käytännössä edes noussut puheenaiheeksi
– Tähän asti meille on esitetty, että maailman kunnianhimoisin ilmastopolitiikka ei maksa mitään, vaan se on kuin kultaa sataisi taivaalta, jos vain mennään mukaan. Asia ei kuitenkaan ole näin, sillä kaikki maksaa.
Asiat tärkeysjärjestykseen
Perussuomalaiset ei vastusta ilmastotoimia eikä vähättele asiaa, mutta perussuomalaiset puhuu asioiden tärkeysjärjestyksestä, Purra korosti.
– Suomen ei pidä tehdä enempää eikä kunnianhimoisempaa ilmastopolitiikkaa kuin muidenkaan maiden toimet ovat. Emme siis halua Suomea Kiinan tasolle, vaan esimerkiksi Ruotsin ja Saksan tasolle. Kaikkiin näihin asioihin menee valtavasti veronmaksajan rahaa. Perussuomalaisuuden lähtökohta ei kuitenkaan ole se, että me haluamme muilta hyväksyntää ja kiitosta siitä, kun olemme taas antaneet rahaa jonnekin. Me haluamme huolehtia erityisesti tästä maasta.
– Rakas Suomi. Huomenna teillä on taas mahdollisuus vaikuttaa siihen, miten tätä maata johdetaan seuraavat neljä vuotta. Kyse on tavoitteista ja linjasta suomalaisten hyväksi. Mikä on tärkeää – ja mikä on kaikkein tärkeintä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- sotepalvelut tiestön kunto ilmastotoimet EU-tukipaketit toissijaiset menokohteet tärkeysjärjestys palkansaajat veronmaksajat hyvinvointi Energian hinta Keskituloiset suomalaiset Julkinen talous Riikka Purra Suomi perussuomalaiset maahanmuutto eduskuntavaalit
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset haluaa lopettaa haitallisen maahanmuuton ja vaatii kovempia rangaistuksia rikoksista – vanhat puolueet jatkaisivat jengirikollisten kotouttamista

Maahanmuuttajatkin äänestävät nyt perussuomalaisia: “Poliittisen eliitin tulisi tiedostaa maahanmuuton ongelmat eikä sortua populistisiin heittoihin äänestäjien valloittamiseksi”

Demarit haluaa verottaa yhä lisää – Purra: Veronkiristyksillä flirttailu on huolestuttavaa – ”Ostovoiman heikentäminen vain näivettää taloutta”

Suomalaiset asetettava viimein etusijalle: ”Tässä maassa monet ajattelevat, että he ovat toisen luokan kansalaisia omassa maassaan – näin ei saa olla”

Perussuomalaisille 16 uutta kansanedustajaa – Sara Seppänen nousi Lapin äänikuningattareksi

Uusi kansanedustaja Miko Bergbom: ”Äärimmäisen kiitollinen fiilis”

Wille Rydman: ”Hieno ilta isänmaan tulevaisuudelle”

Ruotsalaiskommentit vaalitulokseen: Virta vie oikealle – hallituksen muodostaminen saattaa kestää kuukausia

Perussuomalaisten nuorin kansanedustaja Joakim Vigelius ajaa vastuullista taloudenpitoa ja tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa: ”Näistä aion puhua seuraavat neljä vuotta”
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen esitti Luonnonvarakeskukselle (Luke) joukon suoria kysymyksiä susikannan kehityksestä, kanta-arvion menetelmistä, laittoman tappamisen arvioinnista ja kansainvälisestä raportoinnista. Hän antoi Lukelle kaksi viikkoa aikaa vastata viralliseen tietopyyntöönsä. Määräaika kului kuitenkin umpeen ilman vastauksia. Vastaukset saapuivat vasta sen jälkeen, kun Antikainen oli 8.4. lähettänyt medialle tiedotteen vastaamattomasta tietopyynnöstä, ja tiedote oli julkaistu Suomen Uutisissa. Luke toimitti vastaukset sähköpostitse samana iltana klo 20.27.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää