Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Riikka Purra Kuntaliiton puheenjohtajapaneelissa: ”Kuntien lakisääteisiä tehtäviä on kevennettävä”

19.09.2024 |08:15

Huomattava osa kunnista on taloudellisissa vaikeuksissa mutta valtiota on turha huutaa avuksi, koska ”sokea on todella huono taluttamaan toista sokeaa”. Näin luonnehti maamme nykytilaa valtiovarainministeri Riikka Purra Kuntaliiton puoluejohdon paneelissa.

Kunta- ja aluevaalien lähtölaskenta alkoi keskiviikkona Kuntaliiton puheenjohtajapaneelilla. Alun kuntien omien in house -yhtiöitä koskevan episodin jälkeen keskustelu sai uutta pontta, kun päästiin yleistä intohimoa herättäviin teemoihin.

Valtiosta ei ole kuntien pelastajaksi

Kuntaliiton pääekonomisti Minna Punakallio muistutti puheenjohtajia siitä, että kuntien säästöpaineet alkavat nyt näkyä toden teolla. Talousjohtajille osoitetussa kyselyssä heistä 40 prosenttia kertoi kuntansa talouden olevan joko heikko tai erittäin heikko ja verotus on kiristymässä joka toisessa kunnassa.

– Sokea on todella huono taluttamaan toista sokeaa, luonnehti valtiovarainministeri Riikka Purra kysymystä siitä, miten valtio voisi tulla kuntien avuksi tässä heikossa taloustilanteessa.

– Vaikka tiedämme nämä kuntataloudenkin selvät haasteet, niin suorastaan hyvin siellä voidaan, kun verrataan valtioon tai hyvinvointialueisiin. Valtiosta ei ole tässä julkisen talouden tilanteessa pelastajaksi, kuntien lakisääteisiä tehtäviä on kevennettävä.

”EU:n sääntelytsunami on ongelma”

Purralta kysyttiinkin tilaisuudessa siitä, miten kuntien velvoitteita voitaisiin vähentää ilman, että valtion velkaa vain siirretään keinotekoisesti kunnille. Vastauksensa aluksi Purra kiitti kuntia ja Kuntaliittoa ”aivan erinomaisista” normienpurkulistoista.

– Meillä on itse asiassa hallitusohjelmassa kirjaus siitä, että kun lisäämme jonnekin normeja, niin vähennämme niitä muualta.

– Toisaalta Euroopan unionista tuleva sääntelytsunami on tässä merkittävä ongelma kaikilla hallinnonaloilla, koska niihin puuttuminen ei ole oikein mahdollista.

Väärä kuva maahanmuutosta

Rkp:ssä on hekumoitu talouden saattamista vauhtiin pitämällä vuosittainen nettomaahanmuutto 40 000 henkilön tasolla. Panelistit olivat ajatukselle ainakin osin myötämielisiä, Purraa lukuun ottamatta.

Kokoomuksen pääministeri Petteri Orpo, kristillisten maa- ja metsätalousministeri Sari Essayah sekä keskustan Antti Kaikkonen ajoivat asiassa kaksilla rattailla. Keskustelu kiihtyi vihreiden Sofia Virran kritiikittömän maahanmuuttomyönteisen purkauksen myötä.

– Te annatte jatkuvasti väärää kuvaa, että haittaisimme työperäistä maahanmuuttoa, kommentoi Orpo Virran puhetulvaa.

Hallitus hillitsee haitallista maahanmuuttoa

– Te annatte väärän kuvan siitä, mitä hallitus tekee ja mitä Suomessa tapahtuu. Te haittaatte sillä Suomen houkuttavuutta ja kuvaa, pitäisi pysyä faktoissa, Orpo jyrähti.

– Hallitus ei millään tavalla vaikeuta sellaisten ihmisten maahantuloa, jotka osallistuvat tähän yhteiskuntaan, tekevät töitä, integroituvat, selvitti puolestaan Purra.

– Sen sijaan me teemme sellaisia toimia, että meille haitallinen maahanmuutto vähenee ja toisaalta sellaisia, ettei tätä järjestelmää voi hyväksikäyttää.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttilalle tiukka kysymys kansalaisaloitteen kuulemistilaisuudessa: Onko Yleisradio tietoisesti hakenut säästöjä suosituimmista ja näkyvimmistä toiminnoistaan?

19.03.2025 |17:06
2.
Suomen uutiset logo

Suomalaisyritys markkinoi maahantulopaketteja Iranissa ja Lähi-idässä – yrityksen somepäivityksessä kerrotaan Suomen tarvitsevan 60 000 maahanmuuttajaa vuodessa

20.03.2025 |14:58
8.
Suomen uutiset logo

Trump lennätti väkivaltaisen venezuelalaisjengin jäseniä El Salvadorin jättivankilaan – ihmisoikeusaktivistit kauhuissaan

19.03.2025 |14:59
9.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12

Uusimmat

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää