

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Reijonen: Sote-uudistuksessa on tiedostettava vanhuspalveluiden muutos
Sote-uudistus koskee myös vanhuspalveluita, jotka siirtyvät kunnilta isompien yksiköiden päätöksenteon piiriin maakunnan kokoisille alueille. Perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen on sitä mieltä, että vanhuspalveluiden ottamista pois kuntien päätöksenteosta olisi pitänyt harkita tarkemmin.
– Muutoksessa voi olla riskejä, jotka pitää tiedostaa. Vanhuspalvelut olisi voitu säilyttää oman kunnan palveluina, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen.
Tampereen yliopisto julkaisi jo vuonna 2012 tutkimuksen, joka paljasti, kuinka vanhuksia viimeisinä elinvuosinaan siirrellään paikasta toiseen. Valitettavan usein on päädytty tilanteeseen, jossa vanhus on joutunut muuttamaan usein eri hoitopaikkojen välillä.
– Tämä ei kuulosta kovin mukavalta. Jokainen kuitenkin vanhenee, sitä tosiasiaa ei kukaan voi kiistää. Kukapa itse haluaisi viimeisinä vuosinaan joutua muuttamaan näin usein? kysyy Reijonen.
Sote-lainsäädäntö ei sisällä lähipalvelutakuuta
Kun vastuut siirtyvät pienemmistä suurempiin yksiköihin, on kysyttävä, pitenevätkö samalla myös palvelujen etäisyydet. Jo nyt monella on ollut hankaluuksia päästä tapaamaan kaukana hoitokodissa asuvaa läheistään. Uudistuksessa on kiinnitettävä huomiota siihen, että jatkuvia ja toistuvia muuttoja eri hoitopaikkojen välillä jouduttaisiin tekemään mahdollisimman vähän.
– Johtaako uudistus siihen, että vuodeosastoja karsitaan tulevaisuudessa lisää? Valitettavasti niitä on monessa kunnassa jo karsittu.
– Olen huolestunut siitä, että sote-lainsäädäntö ei sisällä lähipalvelutakuuta, toteaa Reijonen.
Ovat ansainneet arvokkaan vanhuuden
Reijonen kysyy, onko vaarana, että vanhusten palvelutaloista tulee entistä suurempia yksiköitä entistä harvemmassa. Sote-uudistuksen myötä laki takaa julkisen puolen kiinteistöjen käytön vain muutamaksi vuodeksi eteenpäin. Reijonen pohtii, mikä on yksiköiden tilanne tulevaisuudessa. Tuleeko niiden määrä vähenemään?
– Tästä on oltava aidosti huolissaan ja tiedostettava tällainen riski. Vanhusten asiaa on pidettävä esillä myös jatkossa. Tämän maan meille rakentaneet vanhukset ovat ansainneet arvokkaan kohtelun, Reijonen sanoo.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- palvelutalot sote-lainsäädäntö lähipalvelutakuu vuodeosastopaikat Tampereen yliopisto hoitokodit Vanhuus sote-uudistus vanhuspalvelut Minna Reijonen vanhukset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset nostaisi hoitoalan kielitaitovaatimuksia kautta linjan: Suomalaisen vanhuksen on saatava hoivaa ja hoitoa omalla äidinkielellään

Purra: Perussuomalaiset haluaa tehdä sellaista politiikkaa, joka hyödyttää ja auttaa suomalaisia – ennen kuin rahaa lykätään mihinkään muualle

Perussuomalaisten aluevaaliohjelma laittaa asiat tärkeysjärjestykseen: ”Rahaa Suomessa on, se vaan menee nyt muualle kuin suomalaisten hyväksi”

Julkinen sotejärjestelmä on kriisissä – ”Kaikki voimavarat pitäisi kohdistaa suomalaisten ihmisten auttamiseen, hoitamiseen, parantamiseen ja pelastamiseen”

Kielitaidoton kotiavustaja on vanhuksen painajainen: ”Pyysin päästä vessaan, hoitaja toi lasin vettä”

Ranne: Sote-uudistus romuttaa talouden ja palvelut, jos vanha valta jatkaa

Miten käy pienten ja paikallisten yrittäjien hyvinvointialueiden ruokahuollon kilpailutuksissa?

Reijonen huolissaan sosiaali- ja terveysministeriön suunnitelmista: “Lähiapteekkisi voi olla lopetusuhan alla”
Viikon suosituimmat

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen esitti Luonnonvarakeskukselle (Luke) joukon suoria kysymyksiä susikannan kehityksestä, kanta-arvion menetelmistä, laittoman tappamisen arvioinnista ja kansainvälisestä raportoinnista. Hän antoi Lukelle kaksi viikkoa aikaa vastata viralliseen tietopyyntöönsä. Määräaika kului kuitenkin umpeen ilman vastauksia. Vastaukset saapuivat vasta sen jälkeen, kun Antikainen oli 8.4. lähettänyt medialle tiedotteen vastaamattomasta tietopyynnöstä, ja tiedote oli julkaistu Suomen Uutisissa. Luke toimitti vastaukset sähköpostitse samana iltana klo 20.27.

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”
Liikenne- ja viestintäministeri, diplomi-insinööri Lulu Ranne keskustelee tuoreessa Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelmassa suomalaisesta mediasta ja erityisesti Yleisradion asemasta. Ohjelman vieraina ovat lakimies ja kilpailuoikeuden asiantuntija Mikko Alkio sekä johdon konsultti, Aamulehden ex-päätoimittaja Jussi Tuulensuu. Ohjelmassa selviää muun muassa, miten monitahoinen hallinnollinen rakenne Yleisradion ympärille onkaan rakentunut, mikä osaltaan on hidasteena Ylen toimintaan ja rahoitukseen kohdistuvien muutoksien tekemiselle.

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla
Ilmastokeskustelu muistuttaa tänään monin tavoin 1600-luvulla käytyjä väittelyitä ja käsityksemme ilmastonmuutoksesta peilaavat yllättävällä tavalla ikivanhoja ajatuksellisia rintamalinjoja. Yhdet vaativat kulutuksen vähentämistä, toiset uskovat vihreään teknologiaan ja kolmannet kieltävät kokonaan ihmisen vaikutuksen ilmastoon.

Saksan tuleva hallitus haluaa kieltää valehtelun ja viedä kansankiihottajilta oikeuden asettua ehdokkaaksi vaaleissa
Saksan kristillisdemokraattien ja demarien hallituskoalitio aikoo säätää desinformaation levittämisen rangaistavaksi teoksi. Valeuutisten levittämistä tehostavien verkkorobottien käyttö kielletään. Mediaa valvomaan se haluaa oman koneistonsa. Kritiikissä kysytään, aikooko mustapunahallitus perustaa myös totuusministeriön.

Yhdysvallat: Valkoinen talo ehdottaa julkisen yleisradiotoiminnan rahoituksen lopettamista

SDP vaatii lähivaalien jälkeen ”reilumpaa” politiikkaa, eli löyhempää talouskuria sotealueille – Miko Bergbom muistuttaa karuista tosiasioista
SDP:n kansanedustaja Tytti Tuppuraisen mukaan alue- ja kuntavaalien tulos kertoo halusta inhimilliseen politiikkaan, mikä demarien kielellä käytännössä tarkoittaisi taloudellisista tavoitteista joustamista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom muistutti eilisessä A-studiossa edustajakollegaansa, että hyvinvointiyhteiskunnan pystyssä pysyminen on ensisijainen tavoite - ja samalla paras tukiverkko pienituloiselle ihmiselle.

Sahateollisuus varoittaa ilmastokilvoittelun valtavista kustannuksista – Lulu Ranne: Suomen ei pidä valita näivettävää skenaariota, jossa metsäsektoriamme ajetaan alas
Uusimmat

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää