Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Reijonen: Miten maksetaan polttoaineet, jos tietoliikenne yhteydet eivät toimi?

26.10.2022 |09:34

Perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen sanoo, että käteisen rahan käyttämisen pitäisi olla vaihtoehto myös polttoainetta ostettaessa.


Sota Euroopassa vaikeuttaa toimintoja myös Suomessa ja riskeihin on varauduttava. Paljon on puhuttu, kuinka tärkeää on pitää jonkun verran käteistä kotona.

– Käteinen ei kuitenkaan käy kaikkeen ostamiseen. Käytännössä harvasta paikasta voi enää ostaa polttoaineita käteisellä, toteaa Minna Reijonen.

– On myös puhuttu mahdollisesta riskistä, jos merikaapelimme vaurioituvat. Merikaapelien kautta kulkee myös tietoliikenne. Jos kaapeli vaurioituu, on maksuliikenteessä pahoja ongelmia.

Miten varaudutaan?

Reijonen teki asiasta kirjallisen kysymyksen, jossa hän kysyy, kuinka aiotaan varmistaa, että kansalaiset saavat polttoaineita kriisitilanteessa.

– Kuinka aiotaan kansalaisia ohjeistaa varautumaan mahdolliseen polttoaineiden saatavuuden ongelmaan, ja muutetaanko käytäntöjä saada ostettua polttoainetta myös käteisellä?

Reijonen pitää tärkeänä, että kansalaisia tiedotetaan asiasta.

SUOMEN UUTISET


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa

16.04.2025 |12:40
3.
Suomen uutiset logo

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”

17.04.2025 |21:51

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää