LEHTIKUVA
Reijonen: Millaisia riskejä pääministeri Marin aiheutti Suomelle harkitsemattomalla hävittäjälausunnollaan?
Kansanedustaja Minna Reijonen jätti tänään asiasta vastaavan ministerin vastattavaksi kirjallisen kysymyksen, jossa tahtoo tietää, millaisia riskejä pääministeri Sanna Marin aiheutti Suomelle lupaillessaan Hornet-hävittäjien mahdollista luovuttamista Ukrainalle ilman, että asiasta oli etukäteen keskusteltu presidentin tai kenenkään muunkaan asiasta vastaavan tahon kanssa.
Pääministeri Sanna Marin puhui Kiovassa pidetyssä tiedotustilaisuudessa perjantaina Suomen Hornet-hävittäjien mahdollisesta luovuttamisesta Ukrainalle. Uutinen pääministerin lausunnosta levisi nopeasti joka puolelle maailmaa, myös Venäjän tietoisuuteen.
– Suomen turvallisuuden varmistaminen on tärkeää. Maltti ja vahva harkinta ovat erityisen tärkeitä puolustusasioissa tilanteessa, jossa Venäjä käy hyökkäyssotaa toisen naapurimaansa kanssa. Presidentille ja puolustusministerille pääministerin lausunnot tulivat yllätyksenä, kertoo Minna Reijonen.
Valtion kannanottojen oltava yhtenäisiä
Reijonen on huolissaan siitä, että hävittäjien luovuttaminen voitaisiin Venäjällä tulkita siten, että niitä lahjoittava maa on mukana sodassa. Tilanteen eskaloituminen on otettava asiassa huomioon, ja Suomen valtion kannanottojen on oltava yhtenäisiä. Tulkinnanvaraisuuksien lausumiseen ei ole varaa.
– Millaisia riskejä pääministerin lausunnolla aiheutettiin Suomelle, kun hävittäjien luovutus otettiin keskusteluun jopa siten, että presidentti tai muut osalliset tahot eivät olleet tietoisia aiheesta, ja miten tätä on Suomen taholta yritetty jälkeenpäin korjata? Reijonen tiedustelee kirjallisessa kysymyksessään.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Hornet-hävittäjät eskalaatio hyökkäyssota Puolustus Minna Reijonen Sanna Marin Ukraina Turvallisuus Venäjä
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita
Puolustusvaliokunnan varapuheenjohtaja arvostelee pääministerin Ukrainassa tekemää Hornet-avausta: ”Harkitsematon kommentti, joka tulkitaan herkästi Suomen linjaksi”
Sanna Marinin takki kääntyi demarien uudella vaalivideolla – kosiskelee nyt äänestäjiä lupailemalla ”reilua palkkaa”
Purra kysyi, puolustaako Marin enää suomalaista duunaria, pääministeri veivasi vastauksensa koskemaan PS:n EU-linjaa – Purra painotti: ”Nostamme jatkossakin EU:n ongelmia esille”
Marin äyskii ja kiukuttelee, Purralta tilanteenmukaiset terveiset
Reissupääministeri Sanna Marin ehtii Ukrainaan ja vaikka Uuteen-Seelantiin asti sekä viihdeohjelmien vieraaksi – talouskeskustelu kotimaassa ei kiinnosta
Mäenpää haluaa ehkäistä sotakuntoisten ajoneuvojen valumisen ulkomaille
Lisää tykinruokaa rintamalle: Venäjän hyökkäysarmeija turvautuu naisvankeihin ja pornoon
Viikon suosituimmat
Ay-liikkeelle rahaa tahkoava Kojamo hehkuttaa: Maahanmuutto mahdollistaa vuokrien korotukset
Maahanmuuton aiheuttamasta asuntojen kysynnän kasvusta hyötyvät ay-liikkeen rahantekokoneena tunnettu asuntoyhtiö Kojamo sekä vasemmistopuolueet, jotka saavat Kojamolta vaalirahaa. Tavallinen veronmaksaja kuittaa laskun.
Useita kuollut ja loukkaantunut kouluampumisessa Ruotsin Örebrossa
Yritys rajoittaa maahanmuuttoa ajautui Saksassa historialliseen kaaokseen – Antifa miehitti kristillisdemokraattien toimiston, demarit varoittavat oikeistoa “helvetin porttien avaamisesta”
Saksan kristillisdemokraattien CDU:n ja CSU:n yritys rajoittaa hallitsematonta siirtolaisuutta ja raiteiltaan syöksynyttä turvapaikkapolitiikkaa onnistui vain puoliksi. Radikaaleja linjauksia sisältävä päätöslauselma meni läpi, mutta itse lakiesitys kaatui punavihreä rajuun vastarintaan ja omien rivien pettämiseen. Demarit varoittivat oikeistoa helvetin porttien avaamisesta. Entinen CDU-liittokansleri Angela Merkel puuttui peliin antamalla tukensa punavihreille. Täyden kannatuksen kristillisdemokraatit saivat vain vihaamaltaan AfD-puolueelta.
Tutkimus paljastaa maahanmuuton äärimmäisen karun vaikutuksen kantaväestölle: palkat laskevat ja asumisen hinta nousee
Örebron kouluampumisessa ainakin 10 kuollutta – ampujalla ei rikostaustaa
Poliisi vahvisti tiistai-illan tiedotustilaisuudessaan, että kymmenkunta ihmistä on saanut surmansa kouluampumisessa Campus Risberskan koulussa Örebrossa. Kuolleita on löytynyt aikuisoppilaitoksen sisältä. Poliisi ei kommentoi, löytyikö kuolleita myös ulkoa.
Trump palautti laittomasti maassa oleskelevia Yhdysvalloista Kolumbiaan – Yle uutisoi kostoksi ja puhui siirtolaisista
Vanha valtamedia Yleisradiosta Ilta-Sanomiin on jatkanut kipuiluaan heti Yhdysvaltojen uuden presidentin Donald Trumpin virkakauden alusta asti, mikä näkyy mediasisältöjen oudoissa sanavalinnoissa.
Antikainen: Kuolema on hinta sananvapaudelle – Koraanin polttajan murha on varoitus koko Euroopalle
Koraanin polttamisesta tunnetuksi tullut Salwan Momika on ammuttu hengiltä Södertäljessä Ruotsissa. Momikalla oli ollut edellisenä päivänä käynnissä livestriimi Tiktokissa, kun hänet ammuttiin kesken lähetyksen. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen varoittaa ääri-islamilaisen ajattelun ja haitallisen maahanmuuton tuhoisista seurauksista Euroopalle.
Sanna Marinin rekrynnyt Tony Blair möhli maahanmuutolla Britannian sekaisin, vaatii nyt lisää digitaalista kyttäämistä ja kasvojentunnistuskameroita ratkaisuna vasemmiston itse luomaan kaaokseen
Ison-Britannian entinen pääministeri Tony Blair ehdottaa digitaalista henkilöllisyysjärjestelmää ja valvontateknologian laajentamista vastavetona oikeiston ja kansalaisten huolille lisääntyneestä turvattomuudesta ja hallitsemattomasta massamaahanmuutosta. Blairin mukaan tässä olisi konkreettinen ratkaisu ongelmiin, joista populistit puhuvat. Hän visioi, että tekoäly ja valvontateknologia voisivat myös tehostaa julkista sektoria. Entinen pääministeri korostaa, että yksityisyyden ja tehokkuuden välillä on tehtävä valinta ja uskoo kansalaisten olevan siihen valmiita. Kriitikot ovat puolestaan huomauttaneet, että valvontayhteiskuntaa ollaan nyt ajamassa ratkaisuksi vasemmiston itsensä aiheuttamiin ongelmiin.
Väkivalta kiihtyy Ruotsissa – Koraanin polttaja ammuttiin suorassa lähetyksessä
Koraanin polttamisista julkisuutta saanut Salwan Momika ammuttiin myöhään keskiviikkoiltana Södertäljessä. Poliisi ei ole vahvistanut uhrin henkilöllisyyttä. Turvallisuuspoliisi Säpo osallistuu SVT:n mukaan murhan tutkintaan.
Tehdastuoreet sähköautot jäävät liikkeeseen – valtavista alennuksista huolimatta
Sähköautojen kauppa tökkii koko Euroopassa. Syitä on monia tukiaisten loppumisesta yleiseen taloudelliseen alakuloon. Suurin hypetys ympäristöajattelustakin on muisto vain. Ruotsissa pelkästään yhdeltä sivustolta löytyy lähes tuhat käyttämätöntä, pari vuotta vanhaa sähköautoa. Niitä myydään jopa 170 000 kruunun alennuksella, todennäköisesti myös maan rajojen ulkopuolelle.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2025
Lue lisää
PS Naiset 3/2024
Lue lisää