Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Reijonen kannatti Euroopan neuvostossa kännykkäkieltoa kouluihin

19.04.2024 |14:19

Euroopan neuvoston Suomen valtuuskunnan jäsen, kansanedustaja Minna Reijonen kertoi kannattavansa matkapuhelinten kieltämistä kouluissa, kun Euroopan neuvoston parlamentaarinen yleiskokous perjantaina keskusteli lasten suojelemisesta verkkoväkivallalta.

– Pienetkin lapset kantavat taskussaan häiritsevää sisältöä, kiusaamista ja väkivaltaa. Lasten netin käyttöä pitää valvoa, ja vanhempien tulee olla aktiivisia. Kouluissa kännyköitä ei mielestäni tarvita, Minna Reijonen totesi.

Aikuisten näytettävä esimerkkiä

Hän kertoi myös Suomen hallitusohjelman kirjauksesta, jonka mukaan mobiililaitteiden käyttöä koulupäivän aikana tullaan rajoittamaan lainsäädäntömuutoksilla.

– Internet on sinällään hyvä ja edistyksellinen asia. On kuitenkin tärkeää varmistaa, että lapset saavat olla lapsia, leikkiä ja olla aktiivisia pelkän näyttöjen tuijottamisen sijaan. Myös aikuisten pitää näyttää tässä esimerkkiä.

Euroopan neuvoston yleiskokous on ollut koolla Ranskan Strasbourgissa 15.–19. huhtikuuta.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Yritys rajoittaa maahanmuuttoa ajautui Saksassa historialliseen kaaokseen – Antifa miehitti kristillisdemokraattien toimiston, demarit varoittavat oikeistoa “helvetin porttien avaamisesta”

01.02.2025 |20:59
9.
Suomen uutiset logo

Sanna Marinin rekrynnyt Tony Blair möhli maahanmuutolla Britannian sekaisin, vaatii nyt lisää digitaalista kyttäämistä ja kasvojentunnistuskameroita ratkaisuna vasemmiston itse luomaan kaaokseen

02.02.2025 |20:15
10.
Suomen uutiset logo

Tehdastuoreet sähköautot jäävät liikkeeseen – valtavista alennuksista huolimatta

29.01.2025 |12:00

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää