Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Reijonen kannatti Euroopan neuvostossa kännykkäkieltoa kouluihin

19.04.2024 |14:19

Euroopan neuvoston Suomen valtuuskunnan jäsen, kansanedustaja Minna Reijonen kertoi kannattavansa matkapuhelinten kieltämistä kouluissa, kun Euroopan neuvoston parlamentaarinen yleiskokous perjantaina keskusteli lasten suojelemisesta verkkoväkivallalta.

– Pienetkin lapset kantavat taskussaan häiritsevää sisältöä, kiusaamista ja väkivaltaa. Lasten netin käyttöä pitää valvoa, ja vanhempien tulee olla aktiivisia. Kouluissa kännyköitä ei mielestäni tarvita, Minna Reijonen totesi.

Aikuisten näytettävä esimerkkiä

Hän kertoi myös Suomen hallitusohjelman kirjauksesta, jonka mukaan mobiililaitteiden käyttöä koulupäivän aikana tullaan rajoittamaan lainsäädäntömuutoksilla.

– Internet on sinällään hyvä ja edistyksellinen asia. On kuitenkin tärkeää varmistaa, että lapset saavat olla lapsia, leikkiä ja olla aktiivisia pelkän näyttöjen tuijottamisen sijaan. Myös aikuisten pitää näyttää tässä esimerkkiä.

Euroopan neuvoston yleiskokous on ollut koolla Ranskan Strasbourgissa 15.–19. huhtikuuta.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Yle lopetti kuin seinään jatkouutiset Venäjää myötäilevästä kansanedustaja Kimmo Kiljusesta – PS-valtuutettu vaatinut somessa jo 76 päivää putkeen Ylen toimitusta tekemään työnsä

04.03.2025 |19:36
3.
Suomen uutiset logo

Putin pelkää Ukrainan rintamalta kotiin palaavia sotilaita – taisteluiden traumatisoimat sotilaat voivat haastaa virallisen totuuden sodasta

04.03.2025 |11:51
4.
Suomen uutiset logo

Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman

10.03.2025 |20:47
6.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttoministeri piipahti ongelmalähiössä – pukeutui luodinkestäviin liiveihin

07.03.2025 |08:46
10.
Suomen uutiset logo

Trump puhui kongressille rajaturvallisuudesta, woken päättymisestä, transurheilusta, tulleista – republikaanit mielissään, demokraatit harmissaan, protestoinut demokraattiedustaja poistettiin salista

05.03.2025 |22:40

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää