

Matti Matikainen
Reijonen huolissaan sosiaali- ja terveysministeriön suunnitelmista: “Lähiapteekkisi voi olla lopetusuhan alla”
Kansanedustaja ja farmaseutti Minna Reijonen on suorastaan kauhistunut sosiaali- ja terveysministeriön suunnittelemasta apteekkeja koskevasta uudistuksesta. Reijonen pelkää, että toteutuessaan säästöjen nimissä tehty uudistus johtaisi useiden apteekkien toiminnan loppumiseen. Osa uhan alla sijaitsevista apteekeista sijaitsee paikkakunnilla, joissa apteekkeja on nykyäänkin vain yksi.
– Suuri määrä apteekkeja tulee todennäköisesti lopettamaan toimintansa, jos nykyiset suunnitelmat toteutuvat sellaisinaan, toteaa perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen.
Ministeriön suunnittelema lääkeasioiden uudistus etenee Sanna Marinin (sd.) hallitusohjelman mukaisesti. Reijonen näkee ministeriön ehdotuksessa arveluttavia piirteitä ja pitää apteekkien alasajon suunnittelua vastuuttomana, koska toimiva lääkehuolto Suomessa on tärkeää.
Ministeri vahvisti kylmäävät suunnitelmat
Reijonen kysyi asiasta tarkemmin kirjallisella kysymyksellä sosiaali- ja terveysministeri Hanna Sarkkiselta (vas.). Reijonen pitää Sarkkiselta saamaansa vastausta shokeeraavana.
– Julkisesti luettavissa olevasta vastauksesta on pääteltävissä, että osa apteekeista käytännössä lopettaisi uudistuksen takia toimintansa, toteaa Reijonen.
Tulevaisuudessa apteekkien vastuullinen ja monipuolinen rooli vain korostuu, kun sote saattaa vähentää mm. terveysasemien määrää. Sote-uudistus ei takaa terveydenhuollon lähipalveluita. Perussuomalaiset vaati jo sote-uudistuksen eduskuntakäsittelyn aikana lakiin kirjattavaksi lähipalvelutakuuta. Reijonen harmittelee, ettei hallituspuolueista edes keskusta pitänyt tärkeänä sen kirjaamista lakiin. Nyt korjailtavaa riittää.
Jos yritys muuttuu tappiolliseksi, se lopettaa
Ehdotetun apteekkimuutoksen vaikutuksia on jo arvioitu sosiaali- ja terveysministeriössä, Lääkealan turvallisuus- ja kehittämiskeskuksessa sekä Kelassa. Asiasta on puhuttu julkisesti aivan liian vähän. Uudistuksen myötä osa apteekeista muuttuisi tappiollisiksi.
– Miten käy yleensä yrityksen toiminnan, jos se on tappiollista? Se tarkoittaa tietenkin sitä, että lappu laitetaan luukulle ja toiminta loppuu. Ei siinä sopeutustoimet auta, sanoo Reijonen.
Pienten paikkakuntien lähiapteekit lopetusuhan alla
Alueellisia laskelmia on tehty siitäkin, mitkä apteekit joutuisivat lopettamaan. Varsinkin Itä-Suomessa kyyti olisi kylmää.
– Ministerin vastauksessa kerrotaan, että vaikutusarvioinnin mukaan on apteekkeja, joissa uudistuksen seurauksena tulos painuisi tappiolliseksi. Osa niistä sijaitsee paikkakunnilla, joissa on nykyisinkin vain yksi apteekki, Reijonen sanoo.
Apteekkariliiton laskelmien mukaan esimerkiksi Pohjois-Savossa ehkä jopa 11 apteekkia voi olla vaarassa. Se on lähes 40 % kaikista Pohjois-Savossa olevista apteekeista. Pohjois-Karjalassa on arvioitu vaarassa olevan viisi apteekkia eli 20 % Pohjois-Karjalan apteekeista.
Kaikkia tärkeitä palveluita ei voi ajaa alas säästöjen nimissä
– On toki asiallista, että yhteiskunnassa mietitään säästökohteita. Nyt suunnitellut säästöt ovat saavutettavissa apteekkipuolellakin siten, että lähipalvelut voidaan turvata, uskoo Reijonen.
Uudistuksen taustalla sanotaan olevan hoitajamitoituksen rahoittamisen, sillä nyt on käynyt niin nolosti, että hallitus ei muistanutkaan varata riittävästi ja ajoissa rahaa hoitajamitoituksen toteuttamiseen.
– Isot asiat täytyy pohtia kokonaisvaltaisesti. Uudistukset pitää tehdä harkiten. Sellaisenaan tällaista uudistusta ei missään tapauksessa tule runnoa läpi, Reijonen painottaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- lääkeasioiden uudistus Pohjois-Savo pienet kunnat Sanna Marinin hallitus lähipalvelutakuu säästökohteet terveysasemat apteekit Lääkehuolto Itä-Suomi Pohjois-Karjala kirjallinen kysymys Hanna Sarkkinen sosiaali- ja terveysministeriö sote-uudistus Minna Reijonen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset sosiaali- ja terveysvaliokunnassa: Kuntien ruokapalveluita koskeva sote-uudistuksen ”valuvika” ei voinut tulla kenellekään yllätyksenä

Reijonen: Sote-uudistuksessa on tiedostettava vanhuspalveluiden muutos

79-vuotias Toivo pettyi julkisiin terveyspalveluihin: ”Mihin on mennyt Suomen hyvinvointivaltio?”

Reijonen: Hyvinvointialueuudistus ei saa heikentää palveluita tai niiden saatavuutta

Matalan kynnyksen lähipalveluiden alasajo veisi viimeisenkin toivon paremmasta – Ranne: Pelastetaan suomalaisten lähipalvelut ja terveys

Ihmisiä juoksutetaan apteekissa turhaan lääkkeiden perässä – Reijonen: “Byrokraattinen ohjeistus on kääntynyt itseään vastaan”

Reijonen huolissaan digitaalisesta kahtiajaosta – kaikilla ei ole edes tietokonetta
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Joka toinen somaliäiti Suomessa on yksinhuoltaja – onko yksinhuoltajuus oikeasti moniavioisuutta?
Ylen artikkeli vuodelta 2009 kertoi, että 46 prosenttia Suomessa asuvista somaliäideistä asui tuolloin yksin lastensa kanssa. Yhtenä selittävänä tekijänä jutussa pidettiin moniavioisuutta, sillä Suomessa voi kihlautua useamman henkilön kanssa.

Päivän pointti: Antti Lindtman sanoo vaalitentissä, ettei halua enempää humanitaarista maahanmuuttoa, kunnes puolueen raskaan sarjan kuiskaaja ilmoittaa, että kyllä haluaa – mistä oikein on kyse?

Luonnonvarakeskus ei vastannut määräajassa kansanedustajan tietopyyntöön susitietojen ristiriitaisuuksista – Antikainen: Salaileeko Luke jotakin?
Tiedotusvälineissä pohdittiin alkuvuodesta, miksi Luonnonvarakeskuksen (Luke) susien kanta-arvioiden määrän mukaan niiden lukumäärä ei ole Suomessa juurikaan kasvanut viime vuosina. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen lähetti Lukelle 24.3. virallisen tietopyynnön, jossa hän pyysi selvennystä susien määräarvioiden perusteista ja DNA-näytteiden käytöstä kanta-arvioissa. Luke toimitti vastauksensa tämän artikkelin julkaisemisen jälkeen.

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Päivän pointti: Woke tuhoaa kaiken mihin se koskee, tällä kertaa Kallion ilmaisutaidon lukion oppilaiden mahdollisuudet itsensä ilmaisemiseen

Vihreät ajavat järjettömässä autovihassaan alas Helsingin katuverkostoa – ”Ei kiusattaisi enää autoilijaa”, vetoaa varatuomari

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.
Uusimmat

Toimi Kankaanniemi: Vastuunkanto Suomesta leikkasi kannatusta

Tynkkynen: Takkiin tuli nyt, mutta lopussa kiitos seisoo

Purra kannusti kiitospuheessaan kenttäväkeä ja valoi uskoa tulevaan

Puoluesihteeri Vuorenpää vaalituloksesta: Tämä on opetus
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää