

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Rasismikohu USA:ssa – koulu pyysi anteeksi kuvaa kuraisesta lumiukosta
Kuva koululaisten välitunnilla tekemästä lumiukosta johti rasismikohuun Yhdysvalloissa. Koulupiiri joutui pyytämään anteeksi kuraista lumiukkoa esittävän kuvan julkaisua.
New Yorkin osavaltiossa sijaitsevan ala-asteen nelosluokan oppilaat olivat tehneet välitunnilla lumiukon. Koska koulun pihalla ei ollut kovin paljon lunta, lapset joutuivat käyttämään myös kuraista lunta, joten lumiukosta tuli osittain ruskea ja muutenkin vähän rujo.
Lumiukosta ja sen takana ylpeinä seisovista lumiukon rakentajista otettu kuva julkaistiin koulupiirin Facebook-sivulla. Viattomasta kuvasta nousi kuitenkin valtava rasismikohu, kertoo liberaali Washington Post -lehti.
Kuvateksti oli “rodullisesti loukkaava”
Erään viidesluokkalaisen isä kiinnitti huomionsa kuvatekstiin, jossa luki: “Tämä lumiukko on yhtä monimuotoinen kuin meidän oppilaamme!” Hän järkyttyi, koska piti kuvatekstiä rodullisesti loukkaavana.
– Olin vähän shokissa nähtyäni sen, hän kertoi Washington Post -lehdelle.
Tiedostavan isän mielestä kuvassa oli “likainen ruskea lumimies”. Erityisen pöyristyttäväksi tilanteen teki, että kuva laitettiin Facebookiin juuri ennen mustan historian kuukauden alkua. Yhdysvalloissa helmikuu on mustan historian kuukausi. Tämä näkyy muun muassa koulujen opetuksessa.
Pöyristynyt isä lähetti kuvan edelleen useille tuttavilleen ja muille koululaisten vanhemmille. Monet heistä reagoivat kuvaan samalla tavalla pöyristyen. Rasismikohu oli valmis.
Anteeksipyynnöt eivät auttaneet
Koulupiiri reagoi välittömästi poistamalla kuvan Facebook-sivuiltaan ja pyytämällä anteeksi. Kuva poistettiin alle kymmenen minuutin kuluessa sen julkaisemisesta. Koulutarkastaja Randall Squier korosti, että kuvan postannut työntekijä ei ollut halunnut loukata ketään, mutta lupasi silti, että työtekijöiden sosiaalisen median käyttöä tullaan tarkastelemaan.
– Sanaa “monimuotoinen” käytettiin kuvaamaan sitä, miten jokainen lapsi voi tehdä lumiukon eri tavalla ja että tätä luovuuden moninaisuutta tulee juhlistaa, kirjoitti koulutarkastaja Squier koulupiirin nettisivuilla julkaistussa anteeksipyynnössä.
– Kun meille kerrottiin, että postauksen voitaisiin tulkita käsittelevän rotua, se poistettiin. Pyydämme anteeksi ja toistamme, että tarkoitus ei ollut loukata ketään.
Mutta koska rasismikohu oli jo ehtinyt päästä vauhtiin, mitkään anteeksipyytelyt eivät enää auttaneet. Kuvakaappauksia lumiukosta jaettiin somessa ja paikallismediat tarttuivat täkyyn “rasistisesta lumiukosta”.
– Minä en halua tulla verratuksi kuraiseen lumiukkoon, lumiukkoon jossa on mutaa, kommentoi eräs koulun entinen oppilas.
Lumiukko otetaan esille koululautakunnan kokouksessa
Rasismikohun aloittanut isä aikoo ottaa lumiukkokuvan esille koululautakunnan kokouksessa. Hän pitää yhä kuvaa “rodullisesti loukkaavana”. Hänen mielestään koulupiiri ei saisi syyttää vanhempia “vastuuttoman postauksen” väärin tulkitsemisesta.
Kohun aloittanut isä identifioituu itse valkoiseksi, mutta kertoo, että hänellä on aikuinen poika, joka on synnyttäjänsä puolelta Yhdysvaltain alkuperäisväestöä. Hänen mukaansa poika joutui koulussa kärsimään rasismista.
– Kun olet kaksirotuisen lapsen isä… siihen liittyy tiettyjä stigmoja, isä kertoo.
Nämä kipeät muistot nousivat pintaan, kun hän näki Facebookissa kuvan “likaisesta lumimiehestä”, isä kertoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Monty Python-legenda tuomitsee nykymenon: Woke tappaa luovuuden

Tavio: Yritys typistää sukupuolet ilmoitusasiaksi on askel kohti järjettömyyttä – “Tämä woketus ja sekoilu on mennyt liian pitkälle”

Wokettava Disney-toimari tuputti seksuaalisisältöä lapsille, yhtiön arvo laski sata miljardia – potkuthan siitä tietenkin tuli, ja osake ampaisi nousuun

Kiilusilmät nousevat kumpujen yöstä – Woke ei ole ideologia vaan fanatismia

Woketus huipussaan: Yökerho kieltää luvattoman tuijottelun

Cancel-kulttuuri ja woke juuttuivat vastavoiman puristukseen Suomessa ja Ruotsissa – kansallismielisten puolueiden nuorisokannatus kasvaa

Valkoisten tappamisesta laulaminen ei ole vihapuhetta Etelä-Afrikassa

Pikkupojan sulkapäähineestä ja kasvomaaleista nousi valtava haloo Yhdysvalloissa
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”
Helsinkiläinen Mika Merano herättelee kunta- ja aluevaalien alla keskustelua verovarojen käyttökohteista ja rahankäytön avoimuudesta. Monissa kunnissa verovaroja törsätään hankkeisiin, joilla ei ole mitään yhteyttä kunnan asukkaiden palveluihin ja hyvinvointiin. Merano painottaa, että kuntien tehtävä ei voi olla toimia hyvesignaloivana runsaudensarvena. - Lähtökohtaisesti on aina ajateltava, että jokaisen veroeuron tulee tavalla tai toisella tulla suoraan takaisin sen maksajalle.

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”
Hallitus panostaa arjen sujuvuuteen ja turvallisuuteen uudistamalla taksialan sääntelyä. Tavoitteena on palauttaa Suomeen turvalliset taksit ja luottamus koko taksialaan. Pitkään valmisteltu hallituksen esitys on tarkoitus antaa eduskuntaan vielä tämän vuoden puolella, syysistuntokaudella 2025.
Uusimmat
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää