

LEHTIKUVA
Rantanen: Suomi ei voi pelastaa Afganistania – uutiskuvien perusteella poistumista yrittävät henkilöt ovat taas nuoria miehiä
Länsimaisen liittouman tukema hallinto on luhistunut ääri-islamilaisen Taleban-liikkeen otettua vallan Afganistanissa. Perussuomalainen kansanedustaja Mari Rantanen pitää Afganistania esimerkkinä epäonnistuneesta kansainvälisestä hankkeesta ja tilannetta katastrofina erityisesti naisten ja lasten oikeuksien kannalta.
– Liittouma on tehnyt 20 vuotta töitä vakaan ja turvallisen hallinnon eteen koulutuksella ja materiaaliavulla. Suomikin on tukenut toimintaa lähes miljardilla eurolla. Kuitenkin aseet ja varusteet laskettiin heti Talebanin edessä, ja nyt koko asearsenaali on terroristien käsissä. Arvot, demokratia tai uskonto eivät ole vientitavaraa, Mari Rantanen toteaa.
Valtava määrä turvapaikanhakijoita lähtökuopissa
Hallitus kaavailee noin 170 henkilön tuomista Suomeen Afganistanista arviolta 700 000 euroa kustantavassa operaatiossa. Tulijajoukko koostuu Suomen Kabulin-edustustolle työskennelleistä entisistä ja nykyisistä työntekijöistä ja näiden perheenjäsenistä.
– Turvapaikanhakijoiden määrä ei tule jäämään tänne tuotuihin henkilöihin, vaan Afganistanissa on valtava määrä ihmisiä lähtökuopissa, puhumattakaan kriisin varjolla muualta liikkeelle lähtevistä. Syyrian sodan aiheuttaman vuoden 2015 pakolaiskriisin aikana Suomeen tulleista 32 500 henkilöstä vain vajaa 900 oli syyrialaisia, Rantanen huomauttaa.
Suomen on reagoitava nopeasti
Rantasen mukaan Suomen tulee reagoida nopeasti Talebanin nousuun Afganistanissa.
– Suomen tulisi välittömästi lopettaa kaikki rahallinen tuki Afganistaniin ja Taleban-liikkeelle. Lisäksi hallituksen tulee ripeästi ryhtyä valmistelemaan hätätilalakeja vuoden 2015 pakolaiskriisin kaltaisen tilanteen ehkäisemiseksi.
– Suomi ei voi pelastaa Afganistania, eikä Suomeen muuttaminen poista ongelmia Afganistanissa. Täällä ei ole pystytty integroimaan edes tähän mennessä turvapaikkaa hakeneita, Rantanen perustelee.
Karkuun lähdössä pääosin nuoria miehiä
Rantasen mukaan tietyt asiat toistuvat Lähi-idän katastrofeista kertovissa uutisissa.
– Jostain syystä Kabulin lentokentän uutiskuvat näyttävät jälleen sen, että yleisen kaaoksen ja hälinän keskellä poistumista yrittävät henkilöt ovat nuoria miehiä. Naisia ja lapsia ei juurikaan näy.
– Onko jälleen käymässä niin, että ne, joiden pitäisi puolustaa kotimaataan ja perheitään, lähtevät karkuun? Rantanen ihmettelee.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- hätätilalaki Taleban pakolaiskriisi 2015 Syyrian sota Kabul islamilainen terrorismi Ääri-islam Lähi-itä Mari Rantanen Turvapaikanhakijat Afganistan
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ääri-islamistien terrori palasi Afganistaniin – videot ja kuvat kertovat talibanien käsittämättömästä raakuudesta

Rantanen valtiovarainministeriön budjettiehdotuksesta: ”Marinin hallitus nostaa kehitysapua ja leikkaa poliisilta”

Suomi velkaantuu, Marinin hallitus lapioi kehitysapuun 3,4 miljoonaa euroa joka päivä – suomalaiset maksavat jopa Etiopian sääennustukset

Jopa kolme miljoonaa afgaania Eurooppaan – avustustyöntekijä ennustaa siirtolaisvyöryä

Karu tilinpäätös Afganistanista – Huhtasaari: “Hukkaan heitettyä aikaa ja rahaa”, Junnila ei usko suursotien jälkipyykin pesun kiinnostavan tämän jälkeen

Taliban tuli ja otti vallan – mikä muuttuu Afganistanissa?

Purra tyrmää sisäministeri Ohisalon esityksen: Muutaman sadan ihmisen pyörittely pakolaiskiintiössä on tekopyhää itsekorostusta

Purra: Afganistanin tytöt ja naiset olivat heikossa asemassa jo ennen Talibania – afgaanimiesten asenteet tai kulttuuriset piirteet eivät poistu asuinmaata vaihtamalla

Reijonen: Terroristien ja Talebanin jäsenten Suomeen pääsy on estettävä
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Päivän pointti: Woke tuhoaa kaiken mihin se koskee, tällä kertaa Kallion ilmaisutaidon lukion oppilaiden mahdollisuudet itsensä ilmaisemiseen

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen esitti Luonnonvarakeskukselle (Luke) joukon suoria kysymyksiä susikannan kehityksestä, kanta-arvion menetelmistä, laittoman tappamisen arvioinnista ja kansainvälisestä raportoinnista. Hän antoi Lukelle kaksi viikkoa aikaa vastata viralliseen tietopyyntöönsä. Määräaika kului kuitenkin umpeen ilman vastauksia. Vastaukset saapuivat vasta sen jälkeen, kun Antikainen oli 8.4. lähettänyt medialle tiedotteen vastaamattomasta tietopyynnöstä, ja tiedote oli julkaistu Suomen Uutisissa. Luke toimitti vastaukset sähköpostitse samana iltana klo 20.27.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää