

MATTI MATIKAINEN
Rantanen patistaa hallitusta korottamaan hoitajamitoituksen tasoa heti eikä vuosien siirtymäajan jälkeen – ”Vanhukset eivät odota, heillä on nälkä, jano ja tarve hoivaan jo tänään”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mari Rantasen mukaan hallituksen viivyttely on kestämätön ratkaisu niiden vanhusten kannalta, jotka ovat parhaillaan hoitolaitoksissa ympäri Suomea. – Hoitajamitoituksen säätäminen on arvovalinta. Jos se koetaan tärkeäksi, siihen kyllä löytyy rahaa.
Hallitus on toteuttamassa vanhuspalvelujen hoitajamitoituksen korottamisen vasta vuosien siirtymäajan päätteeksi.
Vanhuspalvelulakia on tarkoitus uudistaa siten, että hoitajien vähimmäismitoitus ympärivuorokautisessa hoivassa nousee 0,7:ään. Nykyisin sovelletaan suositusta 0,5 hoitajasta yhtä hoidettavaa kohti.
Perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiurun mukaan esitys hoitajamitoituksesta valmistuu tänä vuonna ja tulee voimaan ensi vuonna. Siitä eteenpäin joka paikassa olisi oltava 0,5 hoitajaa vanhusta kohden ja siirtymäajan päätyttyä vähintään 0,7 hoitajaa. Siirtymäajasta tulee kuitenkin pitkä, arvioiden mukaan jopa 3-5 vuotta.
Perussuomalaisten kansanedustajan Mari Rantasen mukaan ratkaisu on kestämätön niiden vanhusten kannalta, jotka ovat parhaillaan hoitolaitoksissa ympäri Suomea.
– Vanhukset eivät odota. Heillä on nälkä, jano ja tarve huolenpitoon ja hoivaan jo tänään, Rantanen sanoo.
Rahaa Afrikkaan, mutta ei omille vanhuksille
Keväällä Kiuru totesi kansanedustajana ollessaan, että hoitajamitoitus voitaisiin saada lakiin vain yhdellä lisälauseella vanhuspalvelulakiin. Hoitajamitoituksen nostaminen sitovasti 0,7:ään maksaisi arviolta 250 miljoonaa euroa. Kuitenkin valtiovarainministeriön budjettiesityksessä rahaa on varattu tähän vain 5 miljoonaa, eli rahat eivät tule riittämään.
Rantasen mukaan esitys kertoo arvostuksen puutteesta. Hän nostaa esille, että samaan aikaan Suomen kehitysyhteistyön määräraha on vuonna 2019 jopa 989 miljoonaa euroa.
– Rahaa on Afrikkaan, mutta ei omille vanhuksille. Kysymys on taas valinnoista, siitä surkuhupaisesta arvopohjasta. Pohjallahan nämä arvot ovat.
– Hoitajamitoituksen säätäminen on arvovalinta. Jos se koetaan tärkeäksi, siihen kyllä löytyy rahaa. On käsittämätöntä, että sama ihminen kertoo oppositiossa ollessaan, että asia on hoidettavissa yhdellä lauseella ja nyt homman hoitamiseen menee jopa viisi vuotta.
Hoitoalan palkat laahaavat matalalla
Pitkää siirtymäaikaa perustellaan myös sillä, että hoitajia ei tällä hetkellä olisi saatavissa työtehtäviin. Kuitenkin Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen on aiemmin tuonut esiin, että jopa 72 000 hoitoalan koulutuksen saanutta on muilla aloilla töissä, suurelta osin siksi, että hoiva-alalla palkka ja työolot ovat heikkoja.
Rantasen mukaan hoitajat ansaitsevat palkankorotuksen. Myös työoloihin olisi kiinnitettävä huomiota.
– Palkan tulee luonnollisesti seurata työn vaativuutta, joka käytännössä tarkoittaa sitä, että hoitoalan palkat laahaavat liian matalana. Lisäksi palkalla on tultava toimeen, myös pääkaupunkiseudulla. Hoitoalaa vaivaa nähdäkseni vanhat perinteet ja esimerkiksi työn joustot, osa-aikatyö ja työvuorojen valinta olisi saatava käyttöön. Työn ja erilaisten perhetilanteiden yhteensovittaminen tulisi olla joustavaa ja arkipäivää, Rantanen sanoo.
Hän toteaa, että vaikka hoitajamitoitus laadittaisiin, tulee valmistelussa myös huomioida ihmisten hoitoisuus.
– Muutoin työn kuormittavuudessa saatetaan joutua ojasta allikkoon kun yksiköt, joissa hoitajamitoitustarve olisi vaikka 1,2 hoidetaankin lain vaatimalla minimillä 0,7:llä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset: Lupaukset hoitajamitoituksen kirjaamisesta lakiin muuttuivat selittelyksi

Ministeri Kiurun meriselitys Huomenta Suomessa: Hoitajamitoitus viipyy, koska on kysyttävä kunnilta ja kesä tulee

Juuso painostaa hallitusta: Hoitajamitoituksen nosto saatava ripeästi kuntoon – vanhuksille on tarjottava ihmisarvoista hoivaa

Juvonen: Vaikka yksi Esperin hoivakoti lopettaa, se ei poista ongelmaa

Juvonen: Pelurihallitus sysää vastuun hoitajamitoituksen toteutumisesta seuraavalle hallitukselle

Perussuomalaiset: Hallitus tukkii opposition suut hoitajamitoituksen käsittelyjärjestyskikkailulla
Viikon suosituimmat

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen esitti Luonnonvarakeskukselle (Luke) joukon suoria kysymyksiä susikannan kehityksestä, kanta-arvion menetelmistä, laittoman tappamisen arvioinnista ja kansainvälisestä raportoinnista. Hän antoi Lukelle kaksi viikkoa aikaa vastata viralliseen tietopyyntöönsä. Määräaika kului kuitenkin umpeen ilman vastauksia. Vastaukset saapuivat vasta sen jälkeen, kun Antikainen oli 8.4. lähettänyt medialle tiedotteen vastaamattomasta tietopyynnöstä, ja tiedote oli julkaistu Suomen Uutisissa. Luke toimitti vastaukset sähköpostitse samana iltana klo 20.27.

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”
Liikenne- ja viestintäministeri, diplomi-insinööri Lulu Ranne keskustelee tuoreessa Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelmassa suomalaisesta mediasta ja erityisesti Yleisradion asemasta. Ohjelman vieraina ovat lakimies ja kilpailuoikeuden asiantuntija Mikko Alkio sekä johdon konsultti, Aamulehden ex-päätoimittaja Jussi Tuulensuu. Ohjelmassa selviää muun muassa, miten monitahoinen hallinnollinen rakenne Yleisradion ympärille onkaan rakentunut, mikä osaltaan on hidasteena Ylen toimintaan ja rahoitukseen kohdistuvien muutoksien tekemiselle.

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla
Ilmastokeskustelu muistuttaa tänään monin tavoin 1600-luvulla käytyjä väittelyitä ja käsityksemme ilmastonmuutoksesta peilaavat yllättävällä tavalla ikivanhoja ajatuksellisia rintamalinjoja. Yhdet vaativat kulutuksen vähentämistä, toiset uskovat vihreään teknologiaan ja kolmannet kieltävät kokonaan ihmisen vaikutuksen ilmastoon.

Saksan tuleva hallitus haluaa kieltää valehtelun ja viedä kansankiihottajilta oikeuden asettua ehdokkaaksi vaaleissa
Saksan kristillisdemokraattien ja demarien hallituskoalitio aikoo säätää desinformaation levittämisen rangaistavaksi teoksi. Valeuutisten levittämistä tehostavien verkkorobottien käyttö kielletään. Mediaa valvomaan se haluaa oman koneistonsa. Kritiikissä kysytään, aikooko mustapunahallitus perustaa myös totuusministeriön.

Yhdysvallat: Valkoinen talo ehdottaa julkisen yleisradiotoiminnan rahoituksen lopettamista

SDP vaatii lähivaalien jälkeen ”reilumpaa” politiikkaa, eli löyhempää talouskuria sotealueille – Miko Bergbom muistuttaa karuista tosiasioista
SDP:n kansanedustaja Tytti Tuppuraisen mukaan alue- ja kuntavaalien tulos kertoo halusta inhimilliseen politiikkaan, mikä demarien kielellä käytännössä tarkoittaisi taloudellisista tavoitteista joustamista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom muistutti eilisessä A-studiossa edustajakollegaansa, että hyvinvointiyhteiskunnan pystyssä pysyminen on ensisijainen tavoite - ja samalla paras tukiverkko pienituloiselle ihmiselle.

Sahateollisuus varoittaa ilmastokilvoittelun valtavista kustannuksista – Lulu Ranne: Suomen ei pidä valita näivettävää skenaariota, jossa metsäsektoriamme ajetaan alas
Uusimmat

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää