Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Rantanen: Mitä hallitus aikoo tehdä turvapaikanhakijoiden muodostamalle uhalle?

29.01.2020 |17:00

Perussuomalaisten kansanedustaja Mari Rantanen jätti tänään eduskunnassa kirjallisen kysymyksen turvapaikanhakijoiden aiheuttaman turvallisuusuhan ehkäisemisestä. Rantanen viittaa kysymyksessään viime viikon veritekoon Hämeenlinnassa, jossa tekijänä oli kielteisen päätöksen saanut turvapaikanhakija.

– Sekä Hämeenlinnan murhaaja että Turun terrori-iskun puukottajakin olivat saaneet kielteisen turvapaikkapäätöksen. Se, että maahan voi jäädä vapaana kielteisen päätöksen jälkeenkin on aivan käsittämätöntä! Mari Rantanen ärähtää.

Marinilla Sipilän keinot

Rantanen ei luota pääministeri Sanna Marinin hallitusohjelman turvapaikkapoliittisiin kirjauksiin, joissa hallitus pyrkii ensisijaisena keinona kehittämään vapaaehtoista paluuta. Lisäksi hallitus pyrkii ohjelmansa mukaan saamaan aikaan puuttuvat palautussopimukset keskeisten kolmansien maiden kanssa.

– Hallituksen keinot ovat täsmälleen samat kuin Juha Sipilän hallituksella, joka potki perussuomalaiset pois, kun nämä vaativat vaalikauden alussa sovitun turvapaikkapoliittisen toimenpideohjelman toteuttamista. Tiukemmalla maahanmuuttopolitiikalla voitaisiin ehkäistä Hämeenlinnan kaltaisia murhenäytelmiä.

Oleskelulupia palautettaville

Ymmärrystä Rantaselta ei saa myöskään hallituksen kaavailut kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneiden mahdollisuudesta saada oleskelulupa Suomeen työn perusteella.

– Tämä luo yhden houkutustekijän lisää tarpeettomalle turvapaikanhaulle ja murentaa turvapaikanhakujärjestelmän oikeutusta kansalaisten silmissä. Mitä väliä koko turvapaikanhakujärjestelmällä on, jos kuka vain voi jäädä tänne?

Hallitus vaikenee rikoksista

Rantanen myös ihmettelee sitä, miksi hallitus ei ole ottanut kantaa Hämeenlinnan surmaan toisin kuin Irakissa kuolleeseen käännytettyyn.

– Hallitus nousee takajaloilleen, kun irakilainen kuolee Irakissa, mutta kun suomalainen kuolee Suomessa, hiljaisuus on korvia huumaava.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
5.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”

29.03.2025 |13:59
8.
Suomen uutiset logo

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle

25.03.2025 |12:54

Uusimmat










Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää