

LEHTIKUVA
Ranskassa levotonta: Vasemmistoanarkistit riehuivat sairaanhoitajien mielenosoituksessa, ulkomaalaisjengit taistelevat kaduilla konetuliasein varustettuina
Ranskan yhteiskuntajärjestys on murenemassa. Viime viikonlopusta lähtien Dijonin kaupungissa ulkomaalaisjengit ovat ottaneet lain ohjat omiin käsiinsä sen jälkeen, kun perjantaina 16-vuotias tsetseeni hakattiin kadulla. Pariisissa vasemmistoanarkistit ujuttautuivat sairaanhoitajien rauhalliseen mielenilmaukseen mellakoimaan.
Ranskan hallitus on lähettänyt Dijoniin 150 santarmia avustamaan poliisia järjestyksen ylläpidossa. Nuorisojengit ovat kulkeneet kaduilla aseistettuna konetuliasein, pesäpallomailoin ja metalliputkin.
Jenginuoret ovat sytyttäneet tuleen autoja ja roskakoreja.
– Haluan lähettää hyvin selkeän viestin aseet esillä kulkeville jengiläisille: meidän vastaus tulee olemaan äärimmäisen tiukka, sisäministeriön valtiosihteeri Laurent Nuñez kertoi.
“Olemmeko länsimaassa vai Bagdadissa”
Kansallisen liittouman puheenjohtaja Marine Le Pen syytti hallitusta liian löysästä otteesta. Poliisi on pidättänyt vain neljä jengiläistä neljän vuorokauden riehumisen jälkeen.
– Ei tässä tiedä, olemmeko kaukana länsimaassa vai Bagdadissa; Kellopeli appelsiinissa vai Mad Maxissa, Le Pen totesi viitaten elokuviin.
Vasemmistoanarkistit pilasivat mielenilmauksen
Pariisissa sairaanhoitajien rauhallinen mielenilmaus parempien työolosuhteiden ja palkkojen puolesta meni piloille vasemmistoanarkistien alettua riehua mielenilmauksen yhteydessä.
Anarkistit heittivät poliiseja kivillä ja muilla esineillä. He kaatoivat myös henkilöauton barrikadiksi. Poliisi vastasi kyynelkaasulla.
Poliisi kertoi 19 lainvalvojan vahingoittuneen kaaoksessa. 30 ihmistä on pidätetty.
Maan pääkaupungissa mielenosoitukseen otti osaa noin 18 tuhatta ihmistä. Sairaanhoitajien mielenilmauksia järjestettiin ympäri Ranskaa. Pariisissa muutama sata poliisia järjesti mielenilmauksen parempien työolojen puolesta.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Pitkään kytenyt poliisiväkivalta ja vasemmiston radikalisoituminen räjähtivät väkivallaksi Yhdysvalloissa

Saksan vasemmisto vaatii laittomasti maassa oleville koronarahaa ja oleskelulupaa

Äärivasemmiston koronaohjeet: ryöstäkää kaupat ja katkaiskaa sähkönjakelu

Antifa kiitti somessa saksalaispoliitikon pahoinpitelijöitä – Facebookin mielestä tämä ei loukannut yhteisönormeja

Ranne: Pohjoismaiden vihervasemmisto siunaa äärivasemmistolaisen ja uskonnollisen väkivallan

Leipzig tarjoaa 100 000 euron palkkion äärivasemmistolaisista – naisen pahoinpitely oli liikaa

Reijonen: Tarvitaan uusia toimia, jotta väkivaltaista mellakointia poliisia vastaan ei jatkossa tapahdu – kukaan ei halua Ruotsin ongelmia Suomeen

Göteborgin poliisi pesee BLM-kaaoksen jälkipyykkiä: ”Olemme viimeinen salpa totaalisen väkivallan edessä”

Mäkynen: Onko sisäministeri Ohisalo tehtäviensä tasalla?
Viikon suosituimmat

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”
Opiskelija käytti tenttivastauksensa yhdessä osassa sanaa ”islamisaatio.” Tentaattori ilmoitti, ettei tenttivastausta voi arvioida, koska siinä esiintyi termi, joka ei yliopiston mielestä ollut "akateemisesti vakiintunut". Tapaus osuu tieteenteon ytimeen. Opiskelija oli ehdottanut islamisaatiota jatkotutkimuksen aiheeksi. Jos jotakin väitettyä tai oletettua ilmiötä ei saa ehdottaa edes tutkimuskohteeksi siksi, että ilmiö ei ole ”akateemisesti vakiintunut”, putoaa tutkimukselta pohja. Yliopistojen tehtävä kun on juurikin tutkia sitä, mikä ei ole vielä tiedossa.

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista
SAK ja ay-liike laajemminkin on jyrkästi asettunut vastustamaan hallituksen kaavailemaa ansiotuloverotuksen keventämistä - siitäkin huolimatta, että matalampi verotus tarkoittaa enemmän käteen jäävää vastiketta työn tekemisestä. Kokonaisuudessa kannattaa huomata, että vaikka veronalennukset hyödyttävätkin työntekijää ja lisäävät ostovoimaa, liitot eivät veronalennuksista hyödy mitään.

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”
Liikenne- ja viestintäministeri, diplomi-insinööri Lulu Ranne keskustelee tuoreessa Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelmassa suomalaisesta mediasta ja erityisesti Yleisradion asemasta. Ohjelman vieraina ovat lakimies ja kilpailuoikeuden asiantuntija Mikko Alkio sekä johdon konsultti, Aamulehden ex-päätoimittaja Jussi Tuulensuu. Ohjelmassa selviää muun muassa, miten monitahoinen hallinnollinen rakenne Yleisradion ympärille onkaan rakentunut, mikä osaltaan on hidasteena Ylen toimintaan ja rahoitukseen kohdistuvien muutoksien tekemiselle.

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla
Ilmastokeskustelu muistuttaa tänään monin tavoin 1600-luvulla käytyjä väittelyitä ja käsityksemme ilmastonmuutoksesta peilaavat yllättävällä tavalla ikivanhoja ajatuksellisia rintamalinjoja. Yhdet vaativat kulutuksen vähentämistä, toiset uskovat vihreään teknologiaan ja kolmannet kieltävät kokonaan ihmisen vaikutuksen ilmastoon.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Brittipoliisi varoitti miestä kadulla: “puhu englantia”-kehotus voi olla viharikos
Newsweek-lehti uutisoi maailmalla leviävästä videosta, jolla brittipoliisi varoittaa miestä: Kehotus vaatia toista ihmistä "puhumaan englantia" voi olla tulkittavissa vihapuheeksi. Tapauksesta syntyi kohu, sillä video antaa lohduttoman kuvan sananvapauden tilasta Isossa-Britanniassa. Videon taustoista tiedetään kuitenkin rajallisesti. Myös poliisi on ollut verrattain vaitonainen tapahtuneesta.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Joko saataisiin veroja oikeaan suuntaan ja kasvu liikkeelle Suomessakin?
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra postaa veroista Facebookissa ja viestipalvelu X:ssä. Purran mukaan Suomi häviää verojen ja talouskasvun Ruotsi-maaottelun.

Ministeri Ranne: Asfaltti tuoksuu taas tänä kesänä – ”Tiehankkeet työllistävät nimenomaan suomalaisia”
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne kertoo, että teitä korjataan taas ennätystahtiin perussuomalaisten vahtivuorolla.