

Maahanmuuttajista ja vasemmistoradikaaleista koostuvat "mustaliivit" valtasivat Pariisin Panthéonin 12.7.2019. Kuvakaappaus: <A HREF="https://www.youtube.com/watch?v=YmZlKxnvTSM">Youtube</A>
Ranskan paperittomat “Mustaliivit” antoivat ukaasin: “Haluamme paperit ja asunnot!”
Ranskassa laittomasti oleskelevat mustaliivit iskivät jälleen valtausprotestissa perjantaina. Tällä kertaa he vyöryivät pariisilaiseen Panthéonin mausoleumiin, johon on haudattu kuuluisia ranskalaisia. Protestin tavoite oli selkeä. Laittomasti maassa olevat haluavat kaikille paperit, eli oleskeluluvat, sekä asunnot.
Protestoijat kertoivat, etteivät he neuvottele enää sisäministerin kanssa asiasta, vaan haluavat kohdata pääministeri Édouard Philippen. France 24 -uutissivuston mukaan protestoijia oli noin 700.
Mustaliivit eivät koostu pelkästään laittomasti maassa olevista henkilöistä, vaan heidän joukossaan on myös vasemmistoaktivisteja. Mustaliivit kuvaavat ryhmäänsä Ranskan tasavallan dokumentoimattomiksi, äänettömiksi ja kasvottomiksi henkilöiksi.
Rauhanomainen loppu
Protesti sujui ilman välikohtauksia. Muutaman tunnin protestin aloitusajankohdan jälkeen viranomaiset evakuoivat protestoijat pois kirkosta ja sen lähiympäristöstä.
Pääministeri Phillippe tiedotti 37 ihmisen pidätyksestä protestin vuoksi.
– Ranska on oikeusvaltio; jossa kunnioitetaan oleskeluoikeutta, historiallisia monumentteja ja näiden edustamaa muistoa, Phillippe tiedotti.
Le Pen tyrmäsi protestin
Kansallisen liittouman puheenjohtaja Marine Le Pen tyrmäsi protestin. Hän kertoi, ettei voi hyväksyä laittomasti maassa olevien protesteja.
– Maasta karkoitus tulee olla näiden laittomasti maassa oleskelevien tulevaisuus. Se on laki, Le Pen muistutti.
Ihmisoikeusaktivistit puolestaan vertailivat laittomasti maassa olevien asemaa nykyaikaiseen orjuuteen.
Mustaliivit ovat tehneet valtausprotesteja ennenkin. Panthéonia ennen he ovat vallanneet pitopalveluyhtiön pääkonttorin ja yhden Charles de Gaullen lentokenttäterminaalin.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Marine Le Pen Financial Timesille: “Emme halua järjestää vallankumousta, vaan palata maalaisjärjen käyttöön”
Viikon suosituimmat

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen esitti Luonnonvarakeskukselle (Luke) joukon suoria kysymyksiä susikannan kehityksestä, kanta-arvion menetelmistä, laittoman tappamisen arvioinnista ja kansainvälisestä raportoinnista. Hän antoi Lukelle kaksi viikkoa aikaa vastata viralliseen tietopyyntöönsä. Määräaika kului kuitenkin umpeen ilman vastauksia. Vastaukset saapuivat vasta sen jälkeen, kun Antikainen oli 8.4. lähettänyt medialle tiedotteen vastaamattomasta tietopyynnöstä, ja tiedote oli julkaistu Suomen Uutisissa. Luke toimitti vastaukset sähköpostitse samana iltana klo 20.27.

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”
Liikenne- ja viestintäministeri, diplomi-insinööri Lulu Ranne keskustelee tuoreessa Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelmassa suomalaisesta mediasta ja erityisesti Yleisradion asemasta. Ohjelman vieraina ovat lakimies ja kilpailuoikeuden asiantuntija Mikko Alkio sekä johdon konsultti, Aamulehden ex-päätoimittaja Jussi Tuulensuu. Ohjelmassa selviää muun muassa, miten monitahoinen hallinnollinen rakenne Yleisradion ympärille onkaan rakentunut, mikä osaltaan on hidasteena Ylen toimintaan ja rahoitukseen kohdistuvien muutoksien tekemiselle.

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla
Ilmastokeskustelu muistuttaa tänään monin tavoin 1600-luvulla käytyjä väittelyitä ja käsityksemme ilmastonmuutoksesta peilaavat yllättävällä tavalla ikivanhoja ajatuksellisia rintamalinjoja. Yhdet vaativat kulutuksen vähentämistä, toiset uskovat vihreään teknologiaan ja kolmannet kieltävät kokonaan ihmisen vaikutuksen ilmastoon.

Saksan tuleva hallitus haluaa kieltää valehtelun ja viedä kansankiihottajilta oikeuden asettua ehdokkaaksi vaaleissa
Saksan kristillisdemokraattien ja demarien hallituskoalitio aikoo säätää desinformaation levittämisen rangaistavaksi teoksi. Valeuutisten levittämistä tehostavien verkkorobottien käyttö kielletään. Mediaa valvomaan se haluaa oman koneistonsa. Kritiikissä kysytään, aikooko mustapunahallitus perustaa myös totuusministeriön.

Yhdysvallat: Valkoinen talo ehdottaa julkisen yleisradiotoiminnan rahoituksen lopettamista

SDP vaatii lähivaalien jälkeen ”reilumpaa” politiikkaa, eli löyhempää talouskuria sotealueille – Miko Bergbom muistuttaa karuista tosiasioista
SDP:n kansanedustaja Tytti Tuppuraisen mukaan alue- ja kuntavaalien tulos kertoo halusta inhimilliseen politiikkaan, mikä demarien kielellä käytännössä tarkoittaisi taloudellisista tavoitteista joustamista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom muistutti eilisessä A-studiossa edustajakollegaansa, että hyvinvointiyhteiskunnan pystyssä pysyminen on ensisijainen tavoite - ja samalla paras tukiverkko pienituloiselle ihmiselle.

Sahateollisuus varoittaa ilmastokilvoittelun valtavista kustannuksista – Lulu Ranne: Suomen ei pidä valita näivettävää skenaariota, jossa metsäsektoriamme ajetaan alas
Uusimmat

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää