Ranskan oikeusistuin tuomitsi Uberin suuriin sakkoihin

10.06.2016 |22:57

Ranskan oikeuslaitos tuomitsi jakokuljetuspalvelua tarjoavan Uberin 800 000 euron sakkoihin. Tämän lisäksi kaksi sen johtajaa tuomittiin 30 000 ja 20 000 euron sakkoihin. Uber sai sakot älypuhelinten UberPop-sovelluksesta. Sovelluksella voi tavoittaa tavallisia kuljettajia.

Ranskan parlamentti totesi UberPopin laittomaksi sovellukseksi vuonna 2014. Yhtiön saamat sakot puolittuvat, jos yhtiö ei tee uusia rikkomuksia.

Kiistanalainen kyytisovellus

Ranskassa työmarkkinat ovat hyvin tiukasti säännellyt, ja esimerkiksi taksit toimivat monopoliasemassa. Tämä mahdollistaa Uberia korkeamman hinnoittelun. Yhtiö on start-up -yritysten joukossa kasvanut arvokkaimmaksi.

Taksin mielestä sääntelyn tarkoituksena on tuottaa kyytiä tarvitseville luottamus turvallisesta matkustamisesta. Ranskassa sääntely velvoittaa taksit palautumaan päivystyspaikalleen suoritetun kyydin jälkeen. Talouslehti Financial Times uutisoi yhtiön saaneen tuolloin 1,2 miljoonan euron sakot, koska Uber-kuljettajat eivät tehneetkään niin.

Uber on ollut muissakin eurooppalaisissa maissa lainsäätäjien ja taksiyrittäjien hampaissa. Yhtiö on kielletty Saksassa, Italiassa ja osittain Ruotsissakin. Yhtiö sai vuoden mittaisen toimintakiellon Espanjassa.

Oikeuskäsittelyt jatkuvat

Uber on valittanut molemmista Ranskassa saamista tuomioistaan.

– Lakkautimme UperPopin viime kesänä ja olemme siksi hyvin pettyneitä tuomioon. Euroopan komissio on hiljattain julkaissut esityksensä, joka tukee tällaisia palveluita, Uberin lakimiehet kirjoittivat kannanotossaan.

Suomen Uutiset kirjoitti aiemmin Euroopan komission näkemyksistä Uberin kaltaisista jakotalouden sääntelystä.

Henri Myllyniemi


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
6.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
7.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
9.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28
10.
Suomen uutiset logo

Pohjalaiskansanedustajat tukevat Ylen laittamista kuriin: Jalkojen välissä, Koukussa strippaamiseen, Seksi-Suomen historia, Pillupäiväkirjat – ”Onko tämä todella perusteltua verorahojen käyttöä?”

21.02.2025 |16:59

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää