Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Ranskan hallitus aikoo kiristää maahanmuuttolakeja islamistisen veitsi-iskun jälkeen: ”Mitta on nyt täysi”

Algerialaismies puukotti hengiltä yhden ja haavoitti kolmea ihmistä lauantaina Mulhousen kaupungissa. Murhaajaa oli yritetty turhaan karkottaa Ranskasta 14 kertaa. Ranska uhkaa nyt Algeriaa vastatoimilla, jos maa ei suostu vastaanottamaan karkotettuja kansalaisiaan.

Ranska ilmoitti keskiviikkona tarkastelevansa uudelleen vuosikymmeniä vanhaa sopimusta, joka helpottaa algerialaisten muuttoa Ranskaan. Näin tapahtuu, jos Algeria ei suostu ottamaan vastaan karkotuspäätöksen saaneita, Ranskassa luvatta oleskelevia henkilöitä.

14 karkotusta ennen murhaa

Maiden välit ovat kiristyneet entisestään sen jälkeen, kun Algerian kansalainen surmasi yhden ja haavoitti kolmea ihmistä islamistisessa veitsi-iskussa Mulhousen kaupungissa lauantaina.

– Mulhousen tragedia oli mahdollinen, koska tämä algerialainen kansalainen oli saanut määräyksen poistua maasta ja hänet esitettiin palautettavaksi 14 kertaa… ja Algeria kieltäytyi joka kerta, pääministeri François Bayrou sanoi keskiviikkona hallituksen hätäkokouksen jälkeen Politicon mukaan.

– Tällaista on täysin mahdotonta hyväksyä.

Vuoden 1968 sopimuksen nojalla Ranskan ja entisen siirtomaansa välillä algerialaiset ovat saaneet useita poikkeuksia Ranskan maahanmuuttolainsäädäntöön. Lievennykst lainsäädäntöön ovat helpottaneet asettumista uuteen kotimaahan.

”Sääntöjä on muutettava”

Mulhousen terroriteko on sytyttänyt Ranskassa uudelleen keskustelun maahanmuuton rajoittamisesta. Näin Ranskassa on nyt selkeästi nähtävissä sama kehityskulku kuin muuallakin yhä maahanmuuttokriittisemmässä Euroopassa.

Sisäministeri Bruno Retailleau syytti iskusta Ranskan aivan liian lievää maahanmuuttolainsäädäntöä, jota tosin on kiristetty viimeksi loppuvuodesta 2023.

– Meidän on muutettava sääntöjä, mitta on nyt täysi, Retailleau totesi lauantaina.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Raakojen veitsi-iskujen sarja Saksassa jatkuu – ”Allahu Akbaria” huutanut syyrialainen turvapaikanhakija puukotti Solingenissa kolme ihmistä kuoliaaksi ja haavoitti kahdeksaa  

25.08.2024 |13:20
Suomen uutiset logo

Afganistanilaisen turvapaikanhakijan verinen veitsi-isku lapsiryhmään paljasti Saksan siirtolaispolitiikan lepsuuden – vahvin liittokansleriehdokas lupaa radikaaleja muutoksia

24.01.2025 |09:46

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
6.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12
9.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”

29.03.2025 |13:59
10.
Suomen uutiset logo

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”

24.03.2025 |12:13

Uusimmat

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää